Nový Zéland - průvodce, informace

Nový Zéland je proslulý především svou překrásnou přírodou, díky které zde míří spousta turistů. Okouzlí vás ledovce, jezera, řeky, zasněžené vrcholky hor, písčité pláže, vulkány, termální lázně, zajímavé rostlinstvo a živočišstvo a jiná lákadla!

Nový Zéland – základní informace o zemi

Státní zřízení: konstituční monarchie

Rozloha: cca 270 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 4 miliony

Hlavní město: Wellington

Ostatní významná sídla: Auckland, Christchurch, Manukau, Hamilton, Dunedin

Úřední jazyk: angličtina, maorština

Měna: novozélandský dolar

Náboženství: převážně křesťanství

Nový Zéland leží v Oceánii, nachází se asi 1600 km na jihovýchod od Austrálie. Nový Zéland je tvořen dvěma hlavními ostrovy (Severní a Jižní ostrov) a dalšími menšími ostrovy (např. Aucklandské, Kermadecovy, Chathamské aj.). Severní ostrov je sopečný a jsou zde aktivní sopky. Na ostrově je několik horkých pramenů a gejzírů a jejich pára bývá využívána na tvorbu elektřiny.

Nový Zéland – překrásná a obdivuhodná fauna a flóra

Nemusíte být nutně milovníci rostlinstva a živočišstva, ale přesto budete místní faunou a flórou jistě zcela nadšeni! Ostatně, svědčí o tom 14 národních parků!

Zaujme vás určitě i fakt, že 90% veškerého rostlinstva, které na Novém Zélandu najdeme, je endemického původu (čili je pouze na Novém Zélandu a nikde jinde).

V zemi se nachází zelené deštné pralesy a v nich je ukryto přes 200 druhů kapradin. Nejvyšší kapradiny se nazývají mamaku a mohou měřit až 16 metrů! Další známé kapradiny jsou ponga – jsou velmi fotogenické.

Některé zajímavé stromy:

 • Cabagge tree – vysoký zajímavý strom, jehož listy sloužily jako potrava Maorů a údajně chuté připomínaly zelí (odtud vznikl název – v překladu znamená stromovité zelí).

 • Kauri – jehličnan, používal se na stavbu lodních stěžňů. Nejstarší zástupce tohoto druhu má odhadem neuvěřitelných 1200 let, měří 51 metrů a po obvodu má 15 metrů!

 • Pohutakawa – strom s krásnými červenými květy, říká se mu vánoční strom

Co se týká fauny, je nutné věnovat pozornost zejména ptákům, kterých je tu obrovské množství.

Některé zajímavé ptactvo:

 • Pukeko – smělý modrozelený pták** **
 • Weka – nelétavý pták, rychle běhá a umí plavat** **
 • Kiwi – plachý, líný, nelétavý pták, žije nočním životem** **
 • Blue penguines – měří pouze asi 30 cm, ale běžně uplavou každý den asi 50 km – někdy podřimují na hladině** **
 • Tui – černý pták s bílým peřím pod krkem, umí nádherně zpívat** **
 • Kea – papoušek s tmavě zeleným peřím a zahnutým zobákem** **
 • Moa – byl velký (až 2,7 m) nelétavý pták, který byl bohužel vyhuben** **
 • Possum – nežádoucí vačnatec vegetarián, který se značně rozmnožil a pojídá vegetaci ve velkém; jsou na ně pořádány hony

Nový Zéland – kuchyně

Na Novém Zélandu jsou v oblibě pokrmy z mořských i sladkovodních ryb a k tomu vydatná příloha zeleniny.

Vody Nového Zélandu jsou plné různých rozmanitých živočichů, které se pak objevují v jídelníčku. Specialitami jsou například patés z plodů moře, pečené langusty, uzený úhoř,

předkrmy z ryby terakihi (na kokosovém mléku), mušle na různé způsoby aj.

Co se týká masa, tak na prvním místě je jehněčí, které se upravuje různými aromatickými bylinami, přičemž častá je mátová omáčka a mátové želé. Hodně se konzumuje také jehněčí pečeně s ostrou omáčkou z tropického ovoce. Kromě jehněčího je oblíbené i hovězí, kuřecí a zvěřina.

Tradiční pokrm se připravuje v přírodní zemní peci (tzv. hangi). Nahřáté kameny se nakladou do jámy v zemi a na ně se pak položí jídlo v plátěných sáčcích. Na sáčky přijdou listy a mokré hadry, vše se zasype zeminou a dusí se.

Pokud zavítáte do místních fast foodů, pak nejznámější pokrm je smažená ryba s hranolky, či pečené ústřice.

Nabídka ovoce se téměř shoduje s nabídkou u nás. Ovoce je však docela drahé. Typickou zeleninou, která se na Novém Zélandu pěstuje, je dýně a sladké brambory.

Za ochutnání určitě stojí zdejší výborná zmrzlina.

Nejznámějšími novozélandskými značkami vína jsou Chardonnay, Pinot Noir, Avignon Blanc. Značky piva jsou například Steinlanger a Black Mac.


Nový Zéland – suvenýry

Pokud si chcete z cest přivést něco typicky novozélandského, zde je pár tipů:

Typické jsou výrobky řezbářů ze dřeva, kostí, greenstonu (nerost různých odstínů zelené barvy) či jadeitu. Z greenstonu si můžete zakoupit třeba pěkný náramek, náhrdelník, přívěšek, knoflík apod.

Zdejší umělečtí řemeslníci nabízí spoustu pěkných suvenýrů z kamene, skla, kovu, dřeva, keramiky aj. Nejpoužívanějšími druhy dřeva jsou kauri, rimu, rata a kapradina ponga (u menších výrobků).

Ve střediscích uměleckých řemesel lze umělce pozorovat přímo při práci - známá umělecká střediska se nachází v Nelsonu či na poloostrově Coromandel.

Oblíbené jsou suvenýry v podobě šperků ze zelených či modrých mušlí. Můžete si zakoupit přívěšek na krk zhotovený z kosti anebo z kopálu (pryskyřice stromů kauri).

Časté jsou výrobky z kůže a kožešin. Jelikož se na Novém Zélandu hodně rozmnožení srnci a jeleni, často se střílí a z jejich kůže se pak zhotovují kabelky, pláště apod.

Některá zvířata se chovají na farmách speciálně pro svou kůži. Novozélandské ovčí kožešiny jsou jedny z nejlepších na světě – v nabídce jsou různé předložky, koberce, obuv, pokrývky hlavy atd.

Pokud hledáte nějaký kosmetický suvenýr, poohlédněte se po nabídce přípravků z manuky (např. krémy a masti). Z termálního bahna se připravují různá léčivá bahna, masky aj.

Klasickým dárkem z cest je zdejší víno a whisky.


Nový Zéland – pracovní příležitosti

Mnoho lidé pozná Nový Zéland prostřednictvím pracovního pobytu. Pro mladé lidi do třiceti let se nabízí možnost získat tzv. Working holiday visa, což je něco jako pracovní dovolená. Díky tomuto programu můžete cestovat a poznávat novou zemi, i příležitostně pracovat.

Na Nový Zéland Češi jezdí zejména na sezónní práce, především na sklizeň ovoce (tj. období listopad – květen). Sbírají se jablka, hrušky, citrusové plody, kiwi, broskve, třešně, vinná réva,…Kromě sběru je možné pracovat na balení ovoce, prořezávání keřů apod.

Zajímavá místa na Novém Zélandu

Tipy na Severním ostrově

 • Auckland - město
 • Wellington – hlavní město
 • Rotorua  a okolí – jedna z nejnavštěvovanějších oblastí na Novém Zélandu
 • Wai-o-tapu – termální oblast
 • Národní park Tongariro
 • Jezero Taupo a okolí
 • Mount Taranaki (také známá jako Egmont) - sopka
 • Hawera - město
 • Ninety mile beach – písečná pláž
 • Mys Cape Reinga

Tipy na Jižním ostrově

 • Christchurch - město
 • Queenstown - město
 • Glenorchy - osada
 • Wanaka – známé letovisko
 • Blenheim - městečko
 • Nelson - město
 • Národní parky (Mount Cook, Fiordland, Kahurangi, Nelson lakes, Abel Tasman a jiné)
 • Dunedin - město
 • Balvany Moeraki Boulders
 • Jezera Tekapo a Pukaki

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17032 (novesluzby.cz#21267)


Přidat komentář