Nový Zéland - dovolená a cestování

Nejvíce Čechů prý sní o dovolené v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Patříte také k nim? Nový Zéland patří k nejčistším státům světa. Můžete se kochat nedotčenou krajinou a dlouhými písečnými plážemi. Vyznačuje se také vysokou životní úrovní.

Na Novém Zélandu se setkáte s unikátními druhy živočichů a rostlin. Je to krásná země a opravdu stojí za to ji alespoň jednou za život navštívit.

Nový Zéland – Země snů

Nový Zéland leží v jižním Pacifiku ve vzdálenosti 1800 km od Austrálie, která je jeho nejbližším sousedem. Skládá se ze dvou větších a několika menších ostrovů. Státním zřízením jde o konstituční monarchii. Nový Zéland je členem Britského společenství tzv. The British Commonwealth of Nations a hlavou státu je tedy královna Alžběta II., kterou zastupuje guvernér. Hlavním městem Nového Zélandu je Wellington, největším městem je však Auckland.

Celková rozloha Nového Zélandu je 268 000 km2. Dva větší ostrovy – Severní a Jižní ostrov – jsou od sebe odděleny Cookovým průlivem. Nový Zéland patří k méně zalidněným státům světa, žije zde jen něco málo přes 4 000 000 obyvatel, což činí zalidnění pouze 14 obyvatel na 1 km2. Největší skupinou obyvatel jsou Novozélanďané evropského půdu, kteří tvoří 75 %, následují je Maorové, jež tvoří 15 % obyvatelstva Nového Zélandu. Téměř 88 % obyvatel žije ve městech. Platí se zde novozélandskými dolary (NZD), přičemž 14 NZD = 1 Kč. Úředním jazykem je angličtina.

Podnebí – Nový Zéland

Nový Zéland leží v mírném oceánském podnebném pásu s tím, že nejsevernější část již spadá do podnebného pásu subtropického. Nejteplejšími měsíci jsou leden a únor a nejchladnějším zase červenec. Zimy jsou zde sice mírné, ale deštivé a větrné. Nejvýhodnější dobou pro návštěvu Nového Zélandu je tedy listopad až březen.

Na Novém Zélandu najdete rostliny i živočichy, kteří se nevyskytují jinde na světě, je to způsobeno jeho odlehlostí od ostatních kontinentů.

Důležité informace – Nový Zéland

K cestě na Nový Zéland potřebujete cestovní pas s platností o 3 měsíce delší, než je Vaše předpokládaná doba pobytu. K cestě na 3 měsíce nepotřebujete vízum. Neexistuje také žádná přihlašovací povinnost, pouze registrace turistů po příletu. Pro aktuální informace navštivte webové stránky Velvyslanectví České Republiky v Canbeře s akreditací pro Austrálii a Nový Zéland.

Historie Nového Zélandu

Někdy v průběhu 9. století našeho letopočtu se na území dnešního Nového Zélandu usadili Maorové. Prvním Evropanem na Novém Zélandu a zároveň jeho objevitelem byl roku 1642 holandský mořeplavec Abel Janszoon Tasman. Kapitán James Cook sem dorazil až roku 1769. Roku 1840 založili na Severním ostrově britští osadníci město Wellington. Roku 1907 byl Nový Zéland prohlášen za nezávislý stát a v prosinci 1937 se stal nezávislým státem v rámci Commonwealthu.

Zajímavá místa Nového Zélandu

Cookovy ostrovy

Jde o skupinu svrchovaných ostrovů. Skládají se z několika ostrovů. Spravují se samy, tzn. že jejich zákony jsou na zákonech Nového Zélandu nezávislé, ovšem jejich obyvatelé jsou občany Nového Zélandu.

Sopka Ruapehu

Jde o aktivní stratovulkán, nejvyšší vrchol Severního ostrova a zároveň největší sopku nacházející se na Novém Zélandu. Leží nedaleko jezera Taupo v Národním parku Tongariro.  Poslední erupce sopky byla zaznamenána roku 1997.

Jezero Taupo

Jde o největší jezero na Novém Zélandu. Taupo leží ve středu Severního ostrova. Jeho rozloha je 616 km2 a dosahuje hloubky 186 metrů. Bylo vytvořeno vulkanickou erupcí přibližně před 26 000 lety. V blízkosti jezera se nachází město Taupo. Jezero je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů Nového Zélandu.

Mount Cook (Aoraki)

Jde o nejvyšší horu Nového Zélandu s výškou 3 754 m.n.m. a leží na Jižním ostrově. Hora leží v Národním parku Aoraki/Mount Cook, jež byl založen roku 1953. Od roku 1990 je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Hora je lemována ledovci a je vyhledávanou turistickou i horolezeckou destinací. 12 km od vrcholu hory se nachází vesnice Mount Cook Village.

Wellington

Je hlavním městem a přístavem Nového Zélandu. Nachází se na Severním ostrově na pobřeží Cookova průlivu. Jde o druhé největší město země. Najdete zde mnoho muzeí.

Auckland

Jde o největší město a žije zde přibližně 1 200 000 obyvatel. Nachází se na Severním Ostrově. Ve městě můžete narazit na nejvyšší budovu Sky Tower.

Sky Tower je nejvyšší stavbou na jižním polokouli. Jde o televizní a vyhlídkovou věž měřící 328 metrů. Věž byla otevřena roku 1997. Nabízí krásný pohled na celé město a přístav.

Puhoi

Nedaleko Aucklandu leží vesnice Puhoi, kterou založili čeští německy mluvící emigranti roku 1863. V bývalé škole dnes najdete muzeum osidlování s modelem vesnice, tak jak vypadala na počátku 20. století.

Termální oblast Rotorua

Nachází se přibližně 200 km od Aucklandu směrem na jih. Jde o oblast plnou jezírek, gejzírů a termálních pramenů. Oblast je také cílem mnoha milovníků vodních sportů, jelikož se zde provozuje vodní lyžování, plavání i rybaření.

Kaikoura

Jde o menší městečko poblíž Christchurchu na východním pobřeží Jižního ostrova. Městečko je turistickým centrem z důvodu možností pozorování delfínů, velryb a tuleňů. Jen málokterý turistka tomuto lákadlu odolá. Každý rok v říjnu se zde pořádá festival Kaikoura Seafest. Při cestě na Nový Zéland se v tomto městečku určitě zastavte.

Vodopády Brown Falls

Brown Falls jsou kaskádovité vodopády vysoké 836 m. Vodopády patří mezi 10 největších vodopádů na světě a nachází se v Národním parku Fiorland.

Pláž Opunake

Jde o nejkrásnější pláž Nového Zélandu nacházející se na Severním ostrově. Jde o turisty vyhledávanou a tudíž velmi rušnou pláž.

Golden Bay

Golden Bay je záliv nacházející se na Jižním ostrově s několika krásnými písečnými plážemi -Wharariki Beach, Puponga Beach, Waikato Beach, Collingwood Beach, Pohara Beach,  Tata Beach.

Nový Zéland je turisty vyhledáván především kvůli výborným podmínkám pro pěší turistiku.

Zajímavosti – Nový Zéland

  • Živočichové žijící v přírodě pouze na Novém Zélandu: pták kiwi, papoušek kakapo, pták takahe, papoušek kea, albatros královský a mnoho dalších druhů ptáků.
  • Nežijí zde žádní hadi.
  • Maorský název Nového Zélandu je Aotearoa, neboli Země dlouhého bílého oblaku.
  • Na Jižním ostrově se natáčela filmová trilogie Pán Prstenů.
  • Z jednoho ostrova na druhý se cestuje trajektem. Cesta z Wellingtonu do Pictonu trvá tři hodiny.
  • Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu – tak se jmenuje kopec poblíž Waipukurau.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16922 (novesluzby.cz#20897)


Přidat komentář