Norsko - přírodní krásy

Norsko , to je rozsáhlá oblast přírodních skvostů! Krajina se posetá horami, údolími, fjordy, vodopády, jezery, ledovci,…V zemi najdete celkem 37 národních parků a zajímavé náhorní plošiny. Nezapomeňte navštívit také norská města!

Norsko – základní informace o zemi

Název: Norské království

Státní zřízení: království

Rozloha: cca 324 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 4,5 milionů

Hlavní město: Oslo

Jiná významná sídla: Bergen, Trondheim, Stavanger

Úřední jazyk: norština

Měna: norská koruna

Náboženství: převážně evangelické

Norsko se nachází na západě Skandinávského poloostrova. Celá třetina území leží za severním polárním kruhem.

Co by Vás na Norsku nejvíc zajímalo?

  • Norské fjordy
  • Skandinávské metropole + Norské fjordy
  • Nahlédnutí do Skandinávie
  • Norsko - velký polární okruh
  • Velký okruh Skandinávií
  • Okruh Norskem
  • Do srdce norských fjordů
  • Nejkrásnější turistické trasy středního Norska

Co přesně můžete díky těmto poznávacím zájezdům vidět a navštívit se dozvíte na stránkách www.poznavaci-zajezdy.cz

Norsko – kuchyně, stravování

V norské kuchyni může někdo postrádat více koření, ovšem na druhou stranu díky tomu vyniká chuť kvalitních ingrediencí.

V Norsku se hodně konzumují různé druhy masa včetně losího a sobího. Přílohou bývají zpravidla brambory a dušená zelenina. Typické v jídelníčku jsou pro Norsku ryby. Místní specialitou jsou rybí koule, nebo sušená treska.

Dalším zdejším pokrmem je hnědý sýr z kozího mléka a z pečiva jsou zase klasikou vafle. Vafle se obvykle konzumují s hnědým sýrem, nebo s máslem a marmeládou. Jiným pečivem jsou tzv. boller – mají kulatý tvar a jsou s rozinkami.

Za sladkých dobrot je tradiční Napoleon Cake.

Zajímavostí je, že v Norsku není zvykem chodit na teplý oběd, tak jako u nás. Do školy či do práce se připraví svačinka a za hlavní jídlo se považuje až večeře, která probíhá většinou doma. Výjimkou není ani jejich druhá večeře, kterou si dopřejí třeba kolem desáté hodiny večerní.

Norsko se řadí na přední příčky ve spotřebě kávy a káva se podává snad všude.

Norsko – lidé

O Norech můžeme slýchávat, že jsou chladní a s cizími moc nekomunikují. Jak je či není tento stereotyp pravdivý, to už musí posoudit každý návštěvník. Pokud však projevíte vstřícnost, určitě na vás nebudou nijak nepříjemní.

Norové jsou velmi pyšní na svou zem a nedají na ni dopustit. Sami se ke své hrdosti přiznávají a svému státu hodně důvěřují. Pravdou je, že norský stát se o své obyvatele opravdu postará, ale na druhou stranu Norové takový systém nezneužívají. Norové jsou poctiví a usilují o rovnost.

Mezi Nory, Dány a Švédy panuje jistá řevnivost a soupeřivost, což se projevuje vymýšlením vtipů a nepřejícností ve sportovních utkáních. Oficiální vztahy jsou ale velmi dobré a všechny tyto naschvály jsou myšleny vesměs jako legrace.

Norsko - jazyk, jak se domluvit

Norština se zařazuje do germánské větvě indoevropských jazyků. Velmi podobná je švédština a dánština.

Norský jazyk má dvě formy. Jedna forma vychází ze starých tradic a jejím účelem je zachování staré kultury. Naprostá většina však hovoří druhou formou norštiny. V Norsku mluví lidé samozřejmě i různými nářečími.

Kromě norštiny je běžně používaným jazykem také angličtina, kterou mluví velká část obyvatel plynule.

Některé výrazy v norštině

Dobrý den (neformální) – Hei

Dobrý den (formální) – God dag

Nashledanou - Ha det bra

Děkuji – Takk

Neumím norsky - Jeg snakker ikke norsk

Hovoříte anglicky? - Snakker du engelsk?

Pomozte mi! - Hjelpe meg!


Některá zajímavá místa v Norsku

Bergen

Bergen je druhým největším městem v Norsku. Nachází se na jihozápadě pobřeží, kde bývají poměrně časté srážky.

Založení města se datuje do 11. století. Centru města dominuje tzv. Bryggen (přístaviště hanzovních domů) a repliky původních obydlí z doby Hanseatických obchodníků. Tento dřevěný komplex je zapsán do seznamu UNESCO. Pobřeží vás zavede k pevnosti ze 13. století, zvané Bergenhus. V přístavišti Bergen je rybí trh, kde si můžete zakoupit nejrůznější ryby a plody moře.

V pozadí centra Bergenu ční kopec Fløyen, který je poset barevnými, architektonicky zajímavými domy. Na vrchol kopce můžete buď dojít pěšky, nebo se nechat vyvést lanovkou. Z vrcholu je úžasný výhled na město, hory, lesy a moře. Z vrcholu vedou značené turistické stezky až do hlubin přírody.

V Bergenu je Hanzovní muzeum, Muzeum výtvarného umění, Muzeum rybolovu a jiná muzea.

Z Bergenu lze podniknout některé výlety do okolí, například do národního parku Hardangervidda, či do fjordu Sognefjord.

Geirangerfjord

Říká se, že je to vůbec nejkrásnější fjord na světě. Nejdeme jej i na seznamu UNESCO. Uchvátí vás fjordy, hory, vodopády a výhledy. Skvělým zážitkem je projížďka uvnitř fjordu, kde se vám naskytne pohled na vodopády, padající ze skal. Nejznámější vodopád se nazývá Sedm sester, a to díky svým sedmi vodním proudům.

Z vrcholku Dalsnibba, kam se dostanete klikatou silnicí, je úžasný pohled na celou scenérii. ** **

Město Kristiansand a okolí

Město je situováno do jižního cípu Norska. Jeho založení se datuje do 17. století. V této oblasti si v Norsku užijete vůbec nejvíce slunečných a teplých dnů v roce. Najdete zde písečné pláže, ostrůvky, pořádají se výlety na lodích a další nejrůznější akce.

Tato oblast je pro Nory něco jako pro nás Chorvatsko. Norové sem často jezdí na svou letní dovolenou.

V samotném městě jsou k vidění tradiční norské dřevěné domky. Po městě se můžete svést prostřednictvím City Train.

Pár kilometrů od města najdete největší ZOO v Norsku.

Město Lillehammer

Velkou popularitu získalo po konání Olympijských her v r. 1994. Lidé zde jezdí především za zimními sporty. V centru města jsou dřevěné domečky, obchůdky se suvenýry, restaurace atd. Kromě sportovního vyžití lze navštívit i skanzen Maihaugen s téměř 200 historickými budovami. Zajímavé je i Muzeum historických vozidel či Muzeum výtvarného umění.

Souostroví Lofoty

Je to vůbec jedno z nejoblíbenějších míst v Norsku. I přes svou severní polohu si zachovává poměrně mírné klima. Obdivujte překrásnou krajinu, hory, malebné rybářské vesničky, anebo půlnoční slunce.

Kromě letecké dopravy se na místo můžete dostat ještě lodí. Lofoty jsou oblíbené i kvůli rybaření, ryby jsou nedílnou součástí místního života. V zimě se podnikají safari výlety po stopách kosatek a velryb.

Na Lofotech lze uskutečnit výlety do hor, jeskyní, či navštívit muzea.

Město Narvik

Narvik je situován do severního Norska, daleko za polární kruh. Je to vůbec nejseverněji položené místo, kam vede železnice a zbudování železnice značně přispělo k jeho rozvoji. Zhruba hodinu cesty je vzdálená hora Stetind, norská národní hora. V okolí jsou dobré podmínky pro turistiku a zimní sporty. Další zajímavosti: Památní muzeum války, Muzeum Ofoten, Polární zoologická zahrada ve městě Salangsdalen.

Mys Nordkapp

Oslo – hlavní město Norska

Region Stavanger -

Region Tromso

Souostroví Svalbard

Město Trondheim

Městečko Flåm

Oblast Hardangervidda

Park Rondane

Park Jotunheimen

Park Jostedal

Trasa „Zlatá cesta“

Městečko Røro

Park Forollhogna

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17035 (novesluzby.cz#21274)


Přidat komentář