Nizozemsko - Nizozemí - Holandsko

Ačkoliv je Nizozemsko jen malá země, je zde hodně míst, které lákají k návštěvě. Kdybychom měli vyjmenovat charakteristické rysy Nizozemska, pak to nejspíše budou tulipány, větrné mlýny, moře, voda a sýry.

Nizozemsko – základní informace o zemi

Název: Nizozemské království

Státní zřízení: království

Rozloha: cca 42 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 16 milionů

Hlavní město: Amsterdam

Jiná významná sídla: Rotterdam, Utrecht

Významné řeky: Rýn, Maas

Úřední jazyk: nizozemština

Měna: euro

Náboženství: převážně bez vyznání a římskokatolické

Nizozemsko se nachází v západní Evropě. Nizozemsko je nížinaté a více než čtvrtina území leží pod úrovní hladiny moře. Proti záplavám a vysokým vlnám chrání vybudované hráze. Velké plochy, kterým se říká poldry, které jsou nyní vysušené, byly kdysi mořským dnem.

Správný název je Nizozemsko nebo Nizozemské království, nesprávné označení zní Nizozemí nebo Holandsko. Nizozemsko bývá někdy označováno jako Holandsko, ale to je mylné označení, jelikož Holandsko je pouze jednou provincií země.

Nizozemské království kdysi zahrnovalo i Belgii a Lucembursko. Zámořskými autonomními územími Nizozemska jsou Nizozemské Antily a ostrov Aruba

Vlajka Nizozemska obsahuje červený, bílý a modrý pruh.

Nizozemsko – podnebí

Nizozemsko se nachází u Severního moře a vyznačuje se oceánským podnebím. V létě je krajina ochlazována mořskými větry a zimy jsou mírné a deštivé.

Nizozemsko – kuchyně, stravování

Nizozemská kuchyně není sice tak známá jako třeba italská či čínská, ale i ona má své kulinářské speciality, které stojí za to vyzkoušet. Mezi hlavní suroviny se řadí maso, vejce, brambory a zelenina. Často se připravuje sleď, protože je to levné a rychlé jídlo. Sleď se musí naložit do nálevu, aby jeho kosti změkly a mohly se konzumovat. Velmi oblíbené jsou dále mléčné výrobky, zejména sýry.

Speciality kuchyně:

Hollandse nieuwe – chuťově originální pokrm; syrový sleď s nasekanou cibulkou

Broodje haring – sleď v housce

Rajčatová a zvěřinová polévka

Boerenkool Stamppot – rozmichovaná kapusta s bramborovou kaší

Poffertjes – pohankové lívance se sirupem (bývají prodávány i na ulici)

Nizozemsko – nápoje

V Nizozemsku je rozšířený gin z ovoce „Jenever“. O tomto ginu se říká, že je jakýmsi lékem, podobně jako se traduje o tradičních pálenkách i v jiných zemích. Tento jenever může být buď mladý (jonge), nebo starý (oude), avšak přívlastky vychází nikoliv ze stáří, ale ze zbarvení a chuti.

Známými společnostmi, které jej produkují, jsou Bols a Heineken.

V Nizozemsku je oblíbené pivo, avšak pro nás Čechy nebude stále ještě dost dobré, jako to naše. Nepomůže tomu ani fakt, že tradice pivovarnictví má zde dokonce delší historii, než u nás. Známé pivovary jsou: Heineken, Grolsch, Brandt aj.

Nizozemsko – lidé, kultura

V Nizozemsku je lidem společný jejich tolerantní postoj a demokratické chování.

Nizozemsko bychom mohli označit za poněkud liberálnější společnost. Právě liberální postoje však mohou vytvářet dobré základy pro volnomyšlenkářství a umění, a tak z Nizozemska pochází řada významných umělců. Za největší velikány lze označit umělce ze 17. století. Za nejvýznamnější umělce se považuje Vincent van Gogh, představitel postimpresionismu a Rembrandt, mistr světla a stínu na plátně.

Nizozemsko – mlýny a tulipány

Nizozemsko je proslulé jako země mlýnů a tulipánů. Květiny a mlýny najdete takřka všude, ale jsou i speciální místa, která můžete za účelem shlédnutí těchto dvou fenoménů Nizozemska navštívit. V Nizozemsku najdete četné květinové zahrady a parky a vysoký počet větrných mlýnů.

Nizozemské regiony

Amsterdam

Delft

Eindhoven

Haag

Maastricht

Rotterdam

Utrecht

Amsterdam – hlavní město Nizozemska

Pokud cestujete letadlem, bude Amsterdam tím prvním, s čím se setkáte. Amsterdam má bohatou historii, a tím pádem zde najdete hodně památek, muzeí, galerií, divadel, koncertních síní, kin apod. Kromě restaurací a hotelů jsou v Amsterdamu některé zajímavé podniky jako třeba marihuanový obchod.

Nenechte si ujít v Amsterdamu:

Náměstí Dam - jedno z nejstarších míst Amsterdamu (Královský palác, Nový kostel, Národní památník)

Budova hlavního nádraží

Kostel sv. Nicolase

Rembrandtské náměstí

Budhistický chrám

Jižní kostel

Amsterdam Arena

Starý kostel

Tuschinski Theater

Brusírny diamantů

Rijksmuseum, Námořní muzeum, Muzeum tropů, Muzeum Van Gogha

Dům Anny Frankové

Květinový trh - s tulipány a spoustou jiných květin

Delft

V tomto městě najdete tradiční domy s vysokými štíty, stavby ve stylu renesance, vodní kanály a také hrobky známých osobností. Řada staveb ve městě je ze 17. století.

Na hlavním náměstí se tyčí renesanční radnice, Nový kostel a v blízkosti jsou hrobky královské rodiny. Turisté také často míří do městského domu Gemeenlandshuis van Delfland a do uličky Koornmarkt s barokními domy.

Eindhoven

Eindhoven je často navštěvovaný i proto, že leží nedaleko Amsterdamu. Není třeba se tedy zdržovat přílišným cestováním a můžete shlédnout více míst. Po 2. světové válce, po které bylo město značně poškozeno, získalo nový moderní vzhled. V Eindhovenu můžete navštívit muzea, památky a trhy.

Haag

Haag je politickým centrem Nizozemska. Najdeme zde nizozemské úřady a evropské instituce. Ulice jsou lemovány historickými budovami a ve městě je více než 30 muzeí.

V centru Haagu se nachází Mauritshuis, královská obrazová galerie. Můžete shlédnout obrazy například od Vermeera, Rembrandta a jiných významných osobností.

Pokud budete mít tu možnost, nenechte si ujít tzv. nákupní noc v Haagu – koná se každoročně poslední čtvrtek v červnu. V obchodech, které budou mít otevřeno až do půlnoci, seženete různé věci v akčních nabídkách.

Co ještě navštívit:

Galerie M. C. Eschera v Paleis

městské muzeum - obrazy tzv. haagské školy

Centrum Johanna Vermeera

Madurodam – „město“, replika důležitých míst Nizozemska, měřítko 1:25

Het Binnenhof – místo schůzí nizozemského parlamentu; budí dojem jako ze středověku

Maastricht

Maastricht nebyl zničen tak moc válkou, jako některá města, a tak na vás čekají původní historické památky. Dvěmi hlavními náměstími jsou Markt a Vrijthof Square.

Náměstí Vrijthof Square dominuje bazilika Sint Servaasbasiliek, stará několik tisíc let a zapsaná na seznam UNESCO.

Ve městě najdete i nejstarší stojící bránu v Nizozemsku (má takřka 800 let). Kvůli obléhání města byly později vybudovány opevnění a tunely.

Rotterdam

Rotterdam je druhým největším městem Nizozemska a současně představuje i největší přístav v Evropě. Název Rotterdam je odvozen od říčky Rotte. Město se dále rozděluje na město na pevnině (Landstad) a pobřežní oblast (Watersdad).

Město Rotterdam je smělou konkurencí Amsterdamu. Ve městě se pořádá spousta kulturních akcí a událostí. Současný Rotterdam je pulzujícím originálním městem a přičítá se mu někdy až odvaha po architektonické stránce. Ze starého Rotterdamu toho příliš mnoho nezbylo. V přístavu Oude Haven jsou k vidění typické dřevěné domečky.

V Rotterdamu působil jako operní dirigent slavný český tvůrce hymny, F. Škroup.

Kam zamířit v Rotterdamu:

Europort – přístav dlouhý 42 kilometrů

Zoologická zahrada „Zoo Blijdorp“, ve kterém mimo jiné najdeme i tropický prales

180 m vysoká věž Euromast

Muzea

Utrecht

Město můžete poznat skrze plavbu po utrechtských vodních kanálech. V Utrechtu určitě navštivte Dom Tower, nejstarší a nejvyšší kostelní věž v zemi.

Muzea v Utrechtu:

Centraal Museum

Dick Bruna huis

Universiteitsmu­seum

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17036 (novesluzby.cz#21276)


Přidat komentář