Nepál - informace, průvodce, cestování

Nepál – to je horská krajina, bohatá fauna a flóra, překrásná architektura, starobylé chrámy, svatyně a paláce. Nepál se postupně čím dál více otevírá světu a my tak můžeme objevovat jeho bohatství!

Nepál – základní informace o zemi

Název: Nepálská federativní demokratická republika

Státní zřízení: federativní republika (od r. 2007)

Rozloha: cca 147 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 28 milionů

Hlavní město: Kátmándú

Nejvyšší bod: Mount Everest

Úřední jazyk: nepálština

Měna: nepálská rupie

Náboženství: převážně hinduismus a buddhismus

Časový posun: v zimním období oproti Česku + 4,75 hodiny, v letním období + 3,75 hodiny

Největší dovozní i vývozní partner: Indie

Nepál se rozprostírá mezi Indií a Tibetem

** ** Na jihu se rozkládají subtropické džungle, na severu pak himalájské ledovce. Nepál je domovem osmi největších hor světa.

Nepál** patří k nejchudším zemím světa** a pokrok je jen velmi pozvolný.

Charakteristické jsou časté změny ve vládě. V současnosti je zde demokracie, ale poněkud nestabilní.

Nepálská společnost a kultura je velmi rozmanitá, protože zde žije velké množství etnických skupin a hovoří se zde desítkami jazyků a dialektů.

Nepál – to jsou** nedotčené vesničky a zemědělská políčka** – obděláváním půdy se živí většina obyvatel. Vydejte se poznat obyčejný život prostých lidí!

Vlajka a státní hymna Nepálu

Nepálská vlajka má neobvyklý tvar – znázorňuje Himaláje, které se rozprostírají nad Nepálem. Měsíc a slunce na vlajce symbolizuje, že Nepál tu bude tak dlouho, dokud bude Slunce a Měsíc.

Od r. 2007 je v souvislosti se změnou státního uspořádání zavedena nová státní hymna, která už postrádá jakoukoliv zmínku o královské dynastii. Opěvuje krásy Nepálu a tyčících se hor.

Nepál – klima, roční období

V Nepálu rozlišujeme pět ročních období a každé z nich je něčím výjimečné. Nepálské podnebí je ovlivňováno monzunem.

Jestliže se chystáte do Nepálu a přemýšlíte, které období je pro vás nejvhodnější k návštěvě, měli byste vzít v úvahu některé okolnosti jako počasí, dobrá či špatná viditelnost, charakter přírody, turistická sezóa, vyšší riziko onemocnění, období různých slavností apod.

Pět ročních období v Nepálu:

Podzim (říjen – listopad): v tomto období do Nepálu míří nejvíce turistů. Podzimní období je oblíbené především proto, že neprší, nebe je jasné, v horách není příliš zima a v nížinách zase vedro, po monzunovém dešti je čistý vzduch, je dobrá viditelnost a probíhají dva významné svátky. Podzimní období má však i nevýhodu - ubytování je dražší a hůře se hledá.

Zima (prosinec – leden): vládne zpravidla jasné a stálé počasí. V nižších polohách není příliš zima. Nepříjemné jsou ranní mlhy. V turistických oblastech je klid a omezuje se provoz.

Jaro (únor – duben): teploty vzrůstají a dny se prodlužují. Oblíbená doba pro uzavírání sňatků a slavení různých svátků. V horách kvetou rododendrony a příroda vybízí k pozorování divokých zvířat. Časté jsou mlhy, ale při výstupu do vyšších poloh se ztrácejí. Hrozí vyšší riziko střevních chorob.

Předmonzunové období (duben – červen): v nižších polohách je dusno a prašno. Horko je často zodpovědné za podrážděnost lidí. Ve vyšších polohách jsou teploty lepší a přímo stvořené ke treku. Koná se svátek přivolávání deště a všichni už se těší na období monzunů.

Je zde vyšší riziko vzniku střevních nemocí.

Monzunové období (červen – září): přicházejí deště, pole se zelenají a země úplně změní svou dosavadní tvář. Jistě je to zajímavá doba, nicméně hory jsou zahaleny mraky a je špatná viditelnost. Nepříjemností jsou pijavice, vyšší riziko chorob a kvůli špatným cestám dochází k rušení výletů. V tomto období je nejlépe vysoko v horách.

Nepál - flóra

Rostlinstvo v Nepálu můžeme rozdělit do tří skupin: rostliny v nížinných oblastech, v oblasti vrchovin (střední polohy) a v oblasti Himalájí (nad 3000m). Obecně lze říci, že na východě je více srážek a i více druhů rostlin.

V nížinách nejdeme hlavně sálové stromy (dosahují až 50m, jejich dřevo je ceněné), sádž (strom s hrubou „krokodýlí“ kůrou), haldu (kmeny slouží k vydlabávání kánoí), bauhínie (liána), strom sisu (růžové dřevo), khair (druh akácie), palaš (tzv. ohňový strom), simal (tzv. bavlníkový strom), strom bilar a džamun, karí (podrostová dřevina).

V mokřadlech převažují traviny. Je jich přes 50 různých druhů, některé dosahují až 8 metrů. Vysokým a hustým travinám se říká sloní tráva, a to proto, že se mezi nimi lze pohybovat pouze na slonovi.

Ve středních polohách se často vyskytuje borovice dlouholistá, ainsilo (keř podobný malinovníku), různé druhy vavřínu, strom khasru, orchideje, rododendrony, kapradiny, lókta (keřík s bílými květy), duby, cesmíny, magnólie, javory, zakrslí bambus. Na vysočině se běžně setkáme také s konopím.

V Himalájích převládají jehličnany. Vyskytují se například smrk himalájský, borovice ztepilá, himalájský cedr, cypřiše, modříny, jedle, bříza bělokorá, topoly, dřišťály a spousta květin.

Některá zajímavá místa v Nepálu

Turisté navštěvují zejména hlavní město a velehory Himaláj. Nepál byl až do roku 1951 turistům zcela uzavřen.

Himaláje – nejvyšší pohoří Země

Himaláje se rozprostírají na území Bhútánu, Indie, Číny, Pákistánu a Nepálu. V Himalájích leží Mount Everest, nejvyšší hora na světě (8848m). Mount Everest - nepálsky „Sagarmatha“ (král nebes), poprvé pokořil v r. 1953 Edmund Hillary.

Kathmandu

Jedná se o největší a hlavní město Nepálu. Najdeme zde krásné chrámy, paláce a svatyně. Město je jakoby složeno ze dvou zcela odlišných měst – jednak buddhistické město a jeho oblé chrámy a jednak moderní věžaté město.

V Kathmandu můžete obdivovat nádhernou buddhistickou architekturu, vše na pozadí krásné přírody. Město je plné zajímavých výjevů a budov. Nejvíce památek je poblíž náměstí Durbar.

Pokhara

Město je zajímavé zejména pro svou přírodu. Město se nachází v údolí Pokhara, na břehu řeky Seti. Údolí je plné lesů, říček a jezer. Turisté se většinou zdržují na březích jezera Phewa Tal. Legenda tvrdí, že jezero leží na místě, kam kdysi zavítala žebračka – všichni ji odháněli a nikdo jí nedal almužnu, až na jednu ženu. Tu pak žebračka varovala před potopou. Žena i se svou rodinou díky varování opustili údolí a následně celá voda zatopila údolí. Žebračkou je bohyně Bhagavatí. Potomci zachráněné ženy se usídlili na březích nového jezera a vystavěli svatyni Tál Bárahí.

V jezeru Phewa Tal se zrcadlí zasněžené vrcholky hor. Když k tomu přidáte výhled na Himaláje, připadáte si jako v pohádce.

Na jezeru si můžete vypůjčit pramice, plachetnice, šlapadla apod. Motorové čluny na jezero nesmějí.

Královský národní park Chitwan

Je to nejstarší nepálský park a nejdeme jej v centrální oblasti Nepálu. Je domovem mnoha živočichů, třeba i jednorohého nosorožce.

Užitečná informace na závěr

Abyste se vyhnuli nepříjemnostem a mohli si dovolenou patřičně užít, informujte se na příslušných místech, jaké očkování byste měli podstoupit a nechte si předepsat vhodné léky.

A hygienou v Nepálu to není někdy příliš slavné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16968 (novesluzby.cz#21073)


Přidat komentář