Malta - dovolená a cestování

Malta je malá země, která má však hodně co nabídnout. Okouzlí vás moře, pláže, krásná přírodní zákoutí, klid i rušný noční život, zajímavá historie, bohatá kultura, starověké stavby, zdejší atmosféra, kulinářské speciality,…

Malta – základní informace o zemi

Název: Maltská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: 316 km2

Počet obyvatel: cca 400 tisíc

Hlavní město: Valletta

Úřední jazyk: maltština, angličtina

Měna: maltská lira

Náboženství: převážně římskokatolické

Malta se skládá ze tří obydlených ostrovů – Malta (245,7 km2), Gozo (67,1 km2) a Comino (2,8 km2) a dvou neobydlených skalních útesů.

Ostrov Malta má převážně vápencový povrch a dešťová voda uniká do skalních jeskyní. Na ostrově je sucho. Oproti tomu Gozo má jílovitý povrch a zadržuje vlhkost, tudíž není tak vyprahlý.

Co se týká ostrova Malta, rostlinstvo je zde chudé, a to z důvodu již zmíněného sucha. Na ostrově Gozo je vegetace už živější. Na ostrovech nenajdeme žádné lesy. Moře je čisté, průzračné a bohaté na život.

Barvy maltské vlajky (červená a bílá) vycházejí z erbu maltézských rytířů, kteří v minulosti ostrov ovládli. Na bílé pozadí vlajky byl přidán kříž, jako vzpomínka na hrdinství obyvatel za 2. světové války.

Malta se vyznačuje typicky středomořským klimatem

Horká a suchá léta střídají mírné a vlhké zimy. Už od května panuje velmi horké a suché počasí, což kulminuje v červenci a v srpnu (běžné jsou teploty nad 40 stupňů). Teplota moře v létě dosahuje zpravidla 25 stupňů i více.

Je nutné používat krémy s vysokým ochranným faktorem a slunce nepodceňovat – opaluje i ve stínu a mírný větřík může někdy klamat.

Letní ráz počasí do jisté míry přetrvává až do října.

Hlavní turistická sezóna je od začátku června až do konce října. Pravé letní období je na Maltě 3 měsíce (červenec, srpen, září) – v tuto dobu jsou 3 měsíce školních prázdnin.

Na Maltě jsou neznámé teploty pod bodem mrazu a sníh.

Jazyk na Maltě

Na Maltě jsou dva úřední jazyky, maltština a angličtina. Maltština je směsí původní italštiny a arabštiny. Ke psaní se používá latinka. Patří do větvě afroasijských jazyků.

V turistických destinacích se mluví hlavně anglicky a italsky.

Někde se lze domluvit německy, španělsky, francouzsky a rusky. Malťané jsou velmi zdatní v jazycích a středoškolák běžně ovládá alespoň 4 jazyky.

Maltská smetánka hovoří především anglicky, protože je to „na úrovni“.

Na Maltě je mnoho jazykových kurzů pro zdokonalení se v angličtině, a tak sem hlavně v létě jezdí spousta mládeže z různých koutů světa.

Malta – doprava, cestování

Na Maltě se jezdí vlevo.

Místní autobusy jsou přímo atrakcí. Hned v úvodu vás upoutá jejich tradiční postarší vzhled. Autobusy nejsou opatřeny dveřmi. Připravte si drobné na jízdenku, jinak se vám může stát, že vás řidič prostě nevezme. Raritou je vystupování z autobusu. Pokud čekáte klasická tlačítka, kterými u nás běžně řidiče upozorňujeme, že chceme vystoupit, budete překvapeni. Na maltě jsou v novějších autobusech zvonky a ve starších dokonce celým autobusem vede provázek, za který musíme pořádně zatáhnout  -následně u řidiče zazvoní zvoneček a on zastaví. Každá zastávka na Maltě je na znamení.

Po jedenácté hodině večerní se setkáme s nočními autobusy, které zpravidla využívají mladí mířící za nočním životem.

Na Maltě sice můžete stopovat, ale není to vůbec běžnou záležitostí, protože Malta je malá a téměř každý obyvatel vlastní nějaký ten dopravní prostředek a ti co jej nemají, využívají autobusy, které jsou levné. Ke stopování zkrátka není důvod. Proto, pokud budete stopovat, neminou vás překvapené pohledy a okukování.

Můžete si také vypůjčit auto nebo nějaký skútr apod. Malťané ale údajně nejsou moc tolerantní řidiči a také mají rádi rychlou jízdu, takže na silnicích buďte obezřetní.

Malta – zábava, společnost

Malta je neskutečně aktivní a společenskou zemí. O zábavu různého druhu tu není nikdy nouze. Konají se nejrůznější festivaly (například festival piva či vína), divadla, koncerty, karnevaly, setkání, výstavy, vernisáže, festy atd.

Malťané jsou dost temperamentní lidé. Rádi se baví, scházejí a seznamují. Často jsou bezprostřední a upřímní.

Mladí lidé (jak Malťané, tak turisté) se chodí bavit zejména do Paceville, ke najdeme řadu diskoték a fast foody.

Oslava festa

Pokud jste na Maltě, nenechte si ujít festu. Jedná se o oslavu určitého patrona – každá, i sebemenší vesnice má kostel, tedy i svého patrona, kterému je zasvěcen. Jakmile nastane týden, kdy má daný patron svátek, nastanou v místě kostela oslavy.

Sice festy vrcholí v neděli, ale už asi od úterý se konají přípravy. Součástí oslav je mše, slavnostní průvod zdobenými ulicemi obce, hudba, ohňostroj.

Zajímavá místa na Maltě

Ostrov Malta

Zajímavá místa:

 • Valletta

Najdeme zde různé zahrady a parky (Horní a Dolní Barraccské zahrady, Hastings gardens), náměstí (Kastilské náměstí, Palace square, Republic square), paláce (Municipal palace, Parisi palace, Arcibiskupský palác, Palác Velmistra), muzea (Národní muzeum výtvarného umění, Národní válečné muzeum, Národní archeologické muzeum), kostely (ve Vallettě je více než 30 kostelů – například Kostel ztroskotání Sv. Pavla, Jezuitský kostel, karmelitánský kostel atd.), katedrály, divadla, pevnosti,…

 • Trojměstí (opevněná města Cospicua, Vittoriosa, Sliema)

 • Bugibba a Qawra

 • Jihovýchod (město Marsascala, město Birzebbugia s jeskynním systémem Ghan Dalam)

 • Vesnička Mellieha a okolí

 • Mosta a Naxxar

 • Rabat a Mdina

 • Dingli

Ostrov Gozo

Je druhým největším Maltským ostrovem, je od Malty vzdálen asi 5 km. Okouzlí vás romantická atmosféra, nedotčená příroda, překrásné písčité pláže, vápencové útesy nebo tradiční terasovitá pole.

Zajímavá místa: město Victoria (Rabat), přístav Mgarr, pevnost Gran Castello, Chrám v Gaantii, větrný mlýn ze 17. století, jeskyně Calypso (dle pověsti zde žila nymfa Calypso), Bazilika Tá-Pinu, vesnička Sannat.

Ostrov Comino

Je to nejmenší z obydlených ostrovů Malty, stálé obyvatele bychom mohli spočítat na prstech. Nejsou tu silnice, pouze prašné cesty. Na Cominu je jediný hotel. Ostrov má tři písečné pláže. V křišťálové vodě najdeme plno rostlin a živočichů a na jaře na ostrově hojně kvetou byliny.

Ostrov nabízí ideální podmínky pro vodní sporty a potápění.

Zajímavá místa: Modrá laguna, opevněná věž Santa Marija Tower, kostelík Panny Marie.

Zajímavosti na závěr - Malta

 • Nudismus je na maltě zakázán zákonem. Opalování a koupání „nahoře bez“ je tolerováno.

 • Národní letecká společnost Air malta vznikla teprve v r. 1973 a první maltský kapitán, Charles Maasu, je místními obyvateli ctěn, podobně jako jinde první kosmonauti.

 • Na Maltě existuje jedna univerzita – na té se studují obory, které mají uplatnění v zemi. Jiné obory studují Malťané jinde (například v Británii).

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16972 (novesluzby.cz#21080)


Přidat komentář