Maledivy - tropický ráj, dovolená

Už při pohledu z letadla budete okouzleni nádherným oceánem, v němž se třpytí víc jak tisíc ostrovů a ostrůvků! Jemný písek, křišťálově čisté moře, klidné zátoky, pestrý podvodní svět, korálové útesy,... Na Maledivách si budete připadat jako v ráji!

Maledivy – základní informace

Název: Maledivská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 300 km2

Počet obyvatel: cca 330 tisíc

Hlavní město: Malé

Úřední jazyk: divéhština; v turistických resortech se domluvíte anglicky

Měna: rufiyaa (maledivská rufie)

Náboženství: islám – převážně sunnité

Časový posun: + 4 hodiny vůči středoevropskému času

Souostroví Maledivy se skládá z 1190 ostrovů (obydleno je asi 200) a nachází se kolem rovníku v Indickém oceánu. Ostrovy celkem zabírají 90 tisíc km2. Lemují je překrásné písčité pláže, které zpevňují palmové háje. Ostrovy jsou obklopeny korálovými útesy, jenž jsou domovem nejrůznějších úchvatných mořských živočichů.

Jednotlivé ostrovy jsou různě veliké, takže si každý může zvolit to, co mu nejvíce vyhovuje. Na malých ostrovech naleznete vytoužený klid, větší ostrovy zase poskytnou dostatečnou nabídku k pobavení.

Lze podniknout výlet na okolní ostrovy, či na ostrovy osídlené pouze domorodci.

Obyvatelé si příjem zabezpečují zejména z pěstování tropického ovoce, rýže, kokosových palem a z rybolovu. Nejdůležitějším státním příjmem jsou finance plynoucí z cestovního ruchu. Maledivy nejblíže sousedí s Indií a Srí Lankou.

Maledivy – fascinující podmořský život

Podmořský život je opravdu okouzlující. Maledivy nabízejí přímo ideální podmínky pro potápění a šnorchlování! Kdo se jednou rozhlédne pod mořskou hladinou, bude si chtít tento nádherný zážitek určitě zopakovat. Klidná a nezkalená voda nabízí skvělou viditelnost. Pozorujte želvy, chobotnice, rejnoky, okouny, murény, barakudy a jiné fascinující podmořské živočichy.

Na Maledivách si také můžete bez problémů zapůjčit jachty, kánoe, šnorchlovací náčiní a jiné pomůcky.

Maledivy – kdy na dovolenou

Na Maledivách je tropicky horké klima. Nejlepší doba pro cestování je od listopadu do dubna, tedy mimo období dešťů. V prosinci až dubnu je na Maledivách krásně slunečno, minimální srážky a nízká vlhkost vzduchu. Nejtepleji je od února do dubna – toto období je nejoblíbenější a všeobecně panují vyšší ceny.

V květnu až listopadu se vyskytuje značné množství bouřek. Je sice teplo, ale zamračeno a vysoká vlhkost vzduchu. Toto období je turisticky nejklidnější a ceny jsou nejnižší.

Maledivy – ubytování

K jednomu ostrovu na Maledivách vždy přísluší jeden hotelový resort. Typickým ubytováním na souostroví je nadvodní či zahradní bungalov, nebo vilky. Při jakémkoliv typu ubytování si můžete užívat vysokou úroveň služeb, výtečný servis služeb, luxus, skvělé jídlo

Maledivy – kuchyně

Na Maledivách si rozhodně dejte pozor na vodu. Pijte pouze balenou vodu v plastikových láhvích a do nápojů nepřidávejte led, který je skrytým nebezpečím. Rovněž konzumujte pouze dostatečně tepelně opracovaná jídla a pasterizované mléčné výrobky.

Pokud se zrovna nacházíte mimo turistický resort, je zakázáno požívat alkohol (vliv islámu). Mimo hlavní město Malé je však nabídka nealko nápojů dosti omezená.

V maledivských vesničkách lze ochutnat „raa“, sladký nápoj z kmene palmy.

Obvyklým pokrmem pro zdejší obyvatele je ryba s rýží. Nabídka rybích specialit je opravdu rozmanitá.

Hovoříme zde o tzv. krátkých či dlouhých jídlech, přičemž dlouhá, hlavní jídla, se podávají buď s rýží nebo s místním chlebem.

Maledivské speciality jsou zpravidla hodně kořeněné a vyznačují se ostrou chutí. V turistických oblastech jsou běžně servírována i jídla západní kuchyně. Můžete tak jíst buď navyklé jídlo, nebo ochutnat místní speciality.

Tip: světově známá je podmořská restaurace Ithaa (perla)

Takový oběd v podmořské restauraci bude opravdovým zážitkem! Restaurace je pět metrů pod hladinou moře, její rozloha činí 5 x 9 metrů a kapacita 14 hostů. Díky tomu, že je zhotovena z plexiskla, si mohou hosté užívat pohled na lagunu, korálový útes a rybky nad svými hlavami.

Restaurace je zařazena do Hilton Maldives Resort & Spa a nachází se na ostrově Rangalifinolh.

Maledivy – zajímavá města, sport i odpočinek

Na Maledivách jsou sice úplně nejkrásnější pláže, ale můžete se zajít podívat i do hlavního města, Malé, či do jiných větších městeček, jako například Hithadhoo, Fuvammulah, Kulhudhuffushi, Thinadhoo aj. Poznejte typicky úzké zdejší uličky, které ukrývají malé obchůdky, kavárny, bary a restaurace. Města jsou plná tropické zeleně, zdejší obyvatelé jsou velmi pohostinní a vládne zde přátelská atmosféra.

Hotelové resorty nabízí bohatý program pro váš volný čas, a to v čele s nejrůznějšími vodními sporty a radovánkami. Vyzkoušejte vodní lyže, windsurfing, potápění, nebo si třeba vyjeďte na plavbu lodí! Pokud máte raději sport na souši, nudit se rozhodně nebudete. Zahrajte si plážový volejbal, tenis, projeďte se na kole,…

Patříte k těm, kteří na dovolené nejraději jen tak lenoší? Relaxujte v sauně, dopřejte si masáže, navštivte salón krásy, poseďte v restauraci nebo si zatančete na diskotéce.

Ať už chcete odpočívat, zažít se svým partnerem romantiku, nebo prožít aktivní dovolenou, Maledivy jsou tím pravým místem!

Maledivy – obyvatelstvo

Místní lidé jsou upřímní a tolerantní jak k sobě navzájem, tak i k turistům. Jsou často ostýchaví a zdrženliví, dokud nás blíže nepoznají. Lidé na Maledivách jsou pracovití, ale zbytečně se nestresují a už vůbec ne kvůli práci.

Velkou roli zde hraje náboženství. Mimo turistické destinace se muslimské zákony přísně dodržují (například zákaz alkoholu a vepřového masa). Souostroví Maledivy přísně zakazuje nudismus.

Plavky a jiné lehké oblečení je akceptováno v turistických resortech, avšak mimo ně (například ve městě Malé, nebo na určitých ostrovech), je nutné obléci se střízlivě – u žen je žádoucí zakrytí stehen, ramen, žádné výstřihy a šaty na ramínka; muži mají mít kalhoty alespoň ke kolenům a košili. Pro vstup do mešity platí ještě přísnější pravidla – pro ženy dlouhé sukně a rukávy, pro muže dlouhé kalhoty, košile a kravata. Před vstupem do mešity se lidé zouvají.

Maledivy – suvenýry

Obyvatelé jsou velmi citliví na své podmořské bohatství, jelikož má velkou cenu pro turistický ruch. Rozhodně nenakupujte korály, protože jejich vývoz ze země je zakázán. Mezi oblíbené turistické suvenýry se řadí hedvábí, keramické výrobky, mušle, výrobky ze dřeva a rákosu.

Národní strom Malediv – kokosová palma

Od roku 1985 se kokosová palma stala oficiálně národním stromem Malediv. Ostatně, není čemu se divit. Palma představuje nejcennější prvek rostlinstva na Maledivách.

Palma je nedílnou součástí života místní společnosti. Různé části stromu se využívají například na stavbu lodí, obydlí, zhotovování dekorativních předmětů, je součástí kuchyně, hodí se jako palivo,…

Dalšími významnými rostlinami jsou: fíkovník, strom chlebovník, kalaba (pona), katapa (slunečnicový strom) aj.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16984 (novesluzby.cz#21106)


Přidat komentář