Makarská riviéra - Počasí, informace

- nejnavštěvovanější místo Dalmácie. Slunečné štěrkovité nebo písčité pláže, osvěžující přímořský vítr, borové háje poskytující stín, šumění a vlnobití Jadranského moře… To vše nabízí sluncem zalité pobřeží Makarské riviéry.

Makarská riviéra je nejnavštěvovanější oblastí Chorvatska. Leží v jižní části Chorvatska a rozkládá se v délce 60-ti km podél pobřeží. Turisté zde naleznou nejen mnohé historické památky, ale i restaurace, taverny, kavárny, pivnice, sportovní centra a samozřejmě křišťálově čisté moře.

Přemýšlíte o dovolené?

Chcete strávit dovolenou u moře? Co takhle Makarská riviéra? Nabízí vše, co můžete očekávat od dovolené u moře! Zvolte oblast Makarské riviéry a budete mile překvapeni! Spojte odpočinek se zábavou a vyzkoušejte různé vodní radovánky nebo procházkami po okolí poznejte místní krajinu! Makarská riviéra přitahuje každým rokem nejvíce turistů z celé Dalmácie.

Něco z historie Makarské riviéry

V oblasti města Baška Voda byly nalezeny stopy původního obyvatelstva staré více jak tři tisíce let. Další známky osídlení sahají do první poloviny 4.století, kdy město Makarska sloužilo jako římská osada. Během dalších století se zde vystřídalo mnoho národů, které s sebou přinesly svou kulturu. Proto zde můžeme najít prvky římské, slovanské, benátské, dalmatské, barokní, klasicistické i neorenesanční architektury. Název Makarska je odvozen od nejstarší Neretvanské vesnice Makra.

Mezi hlavní centra - Makarská riviéra

Makarské riviéry patří města Makarska, Brela, Baška Voda, Tučepi a Podgora. Každé město má svůj osobitý půvab. Za centrum Makarské riviéry je považováno město Makarska, kterému Makarská riviéra vděčí za svůj název.

Makarska

Středomořské přístavní městečko Makarska je ohraničeno poloostrovem sv.Petra a Osejavou. Rozkládá se až na úpatí pohoří Biokovo, kde se nachází i staré venkovské domky. Centrem veškerého dění je náměstí Andrije Kačića Miošića, významného chorvatského spisovatele. Na náměstí najdete i jeho sochu, která směřuje k pobřeží. Za ní se nachází barokní kostel sv.Marka z druhé poloviny 18.století, který sloužil jako katedrální kostel až do začátku 19.století, kdy bylo biskupství zrušeno.

Krátkou procházkou se z náměstí dostanete do Malakolického muzea, které bylo vybudováno v 15.století jako františkánský klášter. V současné době ukrývá rozsáhlé sbírky lastur, uměleckých předmětů a také knih.

Brela

Toto přístavní městečko vás díky své poloze uvítá jako první na Makarské riviéře, pokud jedete směrem od severu. Zaujme vás svými čistými bílými oblázkovými a písčitými plážemi, které obklopují borové háje. Pláže Brely získaly již 8 let po sobě ocenění v podobě Modré vlajky, největšího mezinárodního uznání za čistotu moře a okolních pláží. Brela je také známá pěstováním vinné révy, oliv, pomerančů a citronů, které se pěstují na terasovitých políčkách nad městem.

Baška Voda

Leží 4km jižně od města Makarska. Pyšní se dlouhými plážemi s promenádou vinoucí se kolem tyrkysového Jaderského moře. Z původní rybářské vesnice, která vznikla kolem 17.století se stalo vyhlášené turistické letovisko s téměř třemi tisíci obyvateli.

Baška Voda se může pochlubit dvěma kostelíky. První byl postaven r.1750 a je zasvěcen sv.Lovre. S přibývajícím počtem obyvatel tento malý kostel přestával kapacitně vyhovovat a proto byl r.1889 dostavěn kostel sv.Nikoly spolu se zvonicí.

Tučepi

Toto menší přímořské město s méně než dvěma tisíci obyvateli nabízí především sportovní vyžití. Podél nejdelší tříkilometrové pláže v oblasti Makarské riviéry se nachází několik menších fotbalových hřišť a tenisové centrum s pěti kurty. Ve stínu borovic se můžete vydat na dlouhou procházku podél pláže, kterou obklopuje průzračně modré moře.

Ve volných chvílích si můžete prohlédnout kostelík ze 13.století, legenda vypráví, že se u něj nachází hrob benátského dóžete Petra Kandiana, který zemřel v bitvě proti Neretvanům a Omišanům v roce 887. Pokud si vyjdete na delší procházku na úpatí pohoří Biokovo, dostanete se ke třem obraným věžím z 18.století, které sloužily jako obrana před útoky Turků.

Podgora

Malé městečko Podgora vás na první pohled upoutá nádhernou kamennou promenádou s palmami a rozlehlým přístavem. Ne nadarmo je Podgora nazývána nejmalebnějším městem Makarské riviéry.

Původní rybářská osada si ponechala svůj osobitý ráz a úpravou starodávných domů si získává srdce a obdiv turistů. Kousek za městem na úpatí pohoří Biokovo najdete olivové sady a vinohrady. V malé vesnici nad Podgorou můžete ochutnat domácí speciality a vína.

Biokovo – pohoří, které nelze přehlédnout

Hned při příjezdu do oblasti Makarské riviéry vás uchvátí velkolepé skalnaté pohoří Biokovo. Tyčí se v nadmořské výšce 1700 – 1800m. Tvoří nádhernou kulisu při pohledu na Makarskou riviéru směrem od moře. Výšlap na nejvyšší horu sv.Jure je sice fyzicky i časově náročný, za to vás ale odmění nádherným rozhledem po místní krajině. Za jasné oblohy můžete dohlédnout do Splitu, Omiše, na ostrovy Brač, Hvar a Korčula a dokonce i do Itálie. Po cestě na nejvyšší vrchol můžete potkat kamzíka či muflona nebo se potěšit pohledem na některou chráněnou rostlinu, například biokovský zvonek.

Přírodní park Biokovo

Pohoří Biokovo bylo vyhlášeno přírodním parkem o rozloze 19,5 ha. Nalézají se zde mnohé chráněné druhy živočichů i rostlin. Spatřit zde můžete například orla skalního, supa bělohlavého, divokého kance, kamzíka či muflona. Pokochat se můžete pohledem na rozličnou vegetaci, díky které vznikla botanická zahrada Kotišina.

Jadranské moře

Jadranské či Jaderské moře poskytuje domov více než 400 druhům ryb a dalším vodním živočichům. Pokud máte štěstí, při plavbě lodí můžete zahlédnout i delfíny. Při koupání si dejte pozor na** mořské ježky,** šlápnutí na ně vám může znepříjemnit pobyt u moře. Tip: na pobřeží si můžete zakoupit speciální gumové boty do moře a nemusíte se obávat ježků!

Teplota a počasí

Průměrná teplota vzduchu v období květen až září se pohybuje kolem 20°C, u vody je to také 20°C. Makarská riviéra má v průměru 2750 slunečných dnů za rok, což dovoluje místním hotelům a ubytovnám zahájit turistickou sezónu už v květnu a ukončit ji až na konci září. Nejvyšší teploty přicházejí v červenci – průměrná teplota vzduchu se pohybuje okolo 25°C a u vody je to kolem 23°C.

Klima - Makarská riviéra

Pohoří Biokovo tvoří přírodní hranici a rozhraní mezi kontinentálním a přímořským podnebím. Brání tak proniknutí chladného kontinentálního vzduchu k pobřeží a uchovává příjemné přímořské teploty. Mírné zimy a dlouhá teplá léta jsou typická pro oblast Makarské riviéry.

Pláže a koupání - Makarská riviéra

Oblast Makarské riviéry je vytvořena štěrkovitými a místy i kamenitými či písčitými plážemi. Moře je průzračně čisté, největšího vlnobití vlivem přílivu dosahuje kolem odpoledne. Děti i dospělé zaujme sbírání a hledání malých lastur a škeblí. U většiny pláží je stoupání do vody postupné, což je výhoda především pro děti a neplavce. Pokud jste unaveni od slunce, můžete si odpočinout v blízkém borovém lesíku, který obklopuje celou Makarskou riviéru.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16858 (novesluzby.cz#20232)


Diskuze a zkušenosti

Pepe | 09.07.2014 19:32
Re: Makarská riviéra - Počasí, informace Nemá chybu !


Přidat komentář