Madeira - dovolená na Madeiře

Užívejte si krásné zelené hory, koupání a slunění, nenáročné vycházky do hor a navštivte také přímořská městečka. Madeira oplývá obrovským přírodním bohatstvím. Volně tu rostou různé květiny, jako například orchideje, kaly a další exotická květena.

Madeira – základní informace

Madeira je Portugalské souostroví a leží v Atlantickém oceánu. Na ostrov se dostanete letadlem za 3 – 4 hodiny.

Madeira je tvořena několika sopečnými ostrovy, které se nachází asi 550 km směrem od pobřeží Maroka a 980 km od Portugalska. Madeira je současně název největšího ze skupiny těchto ostrovů a jedná se o autonomní oblast Portugalska. Na celém ostrově jsou vybudovány zavlažovací kanály levadas.

Kromě Madeiry je obydlen ještě ostrov Porte Santo, ležící zhruba 40 km od Madeiry. Kdo postrádá na Madeiře dlouhé pláže, najde je na Porte Santo - na druhou stranu zde však nečekejte hory. Ostatní ostrovy jsou více či méně pusté. Některé jsou prohlášeny za přírodní rezervace. Na těch úplně nejpustějších ostrovech lze na pevnině zahlédnout leda divoké králíky a velké nebezpečné pavouky.

Ačkoliv je Madeira poměrně malým ostrovem, nekonečné hory a klikaté cesty tento dojem vyvrací a rychlé procestování ostrovem je vzhledem k místním podmínkám nemožné. Někteří zdejší lidé však zkušeně brázdí kopce a divokou jízdu si užívají.

Souostroví zaujímá rozlohu asi 813 km2 a je domovem přibližně 250 tisíc obyvatel. Portugalci se na Madeiru poprvé dostali v r. 1419.

Ke vzniku Madeirského souostroví došlo před několika miliony let, a to díky sopečné aktivitě. Sopečné kužely stoupají do oblaků, a tím vytváří doslova kouzelnou atmosféru.

Hlavním a současně největším městem Madeiry je Funchal. Do hlavního města je soustředěna takřka polovina obyvatel Madeiry. Ve Funchal panuje příjemná atmosféra, která vás skvěle naladí na další poznávání ostrova.

Úředním jazykem je portugalština. Lze se domluvit anglicky, francouzsky, španělsky, německy. Měnou na Madeiře je euro. Na Madeiře je o hodinu méně než v České republice a platí zde stejně jako u nás zimní a letní čas. Převažuje římskokatolické náboženství. V každé vesnici či městečku je nějaký katolický kostelík.

Madeira – turistická destinace

Madeira jistě nadchne milovníky přírody a hor. Je to destinace přímo stvořená pro odpočinek, ať už v jeho v pravém slova smyslu, nebo ve smyslu aktivního odpočinku. Užívejte si krásné zelené hory, vodopády, koupání a slunění, nenáročné vycházky do hor a túry napříč ostrovem, navštivte přímořská městečka, odkud je pěkný výhled na široký oceán,…

Madeira oplývá obrovským přírodním bohatstvím. Volně tu rostou různé květiny, jako například orchideje, kaly a další exotická květena. Květy zkrátka k Madeiře neodmyslitelně patří. Obdivujte i vy jejich krásu a vůni!

Madeira - podnebí

Na Madeiře celoročně panuje subtropické, teplé podnebí a návštěvníci si mohou užívat hřejivé sluneční paprsky. Podnebí vytváří ideální podmínky pro rostlinstvo, takže se Madeiře někdy přezdívá „ostrov květin“ nebo“ zelený ráj“.

Madeira - hospodářství

Na Madeiře převažuje zemědělství a lze zde vidět terasovitá políčka, podobně jako v Číně. Pěstuje se hlavně cukrová třtina a vinná réva. Vyrábí se proutěný nábytek a košíky.

V současnosti se lidé soustředí hlavně do měst, protože hledají lepší výdělky. Velký počet mladých lidí dává přednost práci v zahraničí a někteří z nich se pak vracejí do své rodné země a staví si tu pěkné vilky. Hlavní zdroj příjmů ostrova jednoznačně představuje cestovní ruch.

Madeira - top místa

 • Boca de Encumeada – průsmyk

Obdivujte krajinu zelených kopců, nádherných hor a zemědělských políček. Podle zavlažovacího kanálu Levada lze podniknout příjemnou vycházku. V nedalekém zeleném údolí Serra de Agua najdete vůbec první vodní elektrárnu na ostrově.

 • Cabo Girao

Jedná se o jeden z nejvyšších útesů ne světě Výhled z útesu je nezapomenutelným zážitkem.

 • Camacha – vesnička

Poskytuje překrásnou vyhlídku na oceán a město Funchal. Představuje výchozí bod pro skvělé túry kolem zavlažovacího kanálu Levada.

 • Canical - bývalý proslulý velrybářský přístav

Byl velrybářským přístavem až do r. 1981, kdy byl lov velryb zakázán. Při troše štěstí zahlédnete ve vodách velrybu a pokud ne, navštivte alespoň Muzeum velrybářství.

 • Curral das Freiras – vesnice ukrytá mezi vyhaslými sopkami

Vesnici se přezdívá „útočiště jeptišek“ a to proto, že se zde v 16. století ukrývaly jeptišky před piráty. Vesničku chrání neprostupné hory, a z toho důvodu byla ještě donedávna odříznuta od civilizace. V dnešní době už jsou skrz hory zbudovány tunely.

 • Funchal

Navštivte tato místa: pevnost Palacio de Sao Lourenco, socha Joao Goncalvese Zarca, městský park Parque da Cidade, Katedrála Sé (nejvýznamnější památka ve Funchalu), radnice Camara municipal, klášter Convento de Santa Clara z 15. století, , vila Quinta das Cruzes, Creek, budova tržnice Mercado dos Lavradores, proslulé zahrady u Funchalu – nejznámější jsou zahrada Jardim Botanico a zahrada u vily Quinta do Palheiro Ferreiro.

 • Machico – první osada na ostrově

Co je zde k vidění: socha kapitána Teixeiry, kostel Igreja Matriz (15. století), tvrz na pobřeží (18. století), stavba lodí a likvidace lodí vysloužilých.

 • Městečko Monte

Uličkami města se můžete svést v proutěných vozících, které řídí muži v krojích. Ulice městečka jsou neuvěřitelně příkré. V okolí městečka je zdobený kostel Igreja de Nossa Senhora nebo krásný zahrada u luxusního hotelu Monte Palace.

 • Paúl de Serra – náhorní plošina, oblast

Obdivujte krásné krajinné scenérie, údolí Rabacal, vodopád Risco a prameny (fontes).

 • Ponta de Garachau – letovisko

K vidění je socha Krista, který hledí směrem na oceán.

 • Ponta de Sao Lourenco – poloostrov

Poloostrov je naprosto odlišnou krajinou, než vidíme v ostatních částech Madeiry. Vyprahlá země s malým množstvím rostlin je ale přesto pozoruhodnou krajinou.

Obdivujte zeminu a skály s odstíny červené a zlaté barvy, skály stoupající z oceánu a nespoutaný oceán.

 • Ponta de Sol – vesnička

Relaxujte na oblázkové pláži a shlédněte kostel z 18. století. Na vesničku je pěkný pohled z kopců za vesnicí.

 • Porto Moniz – vesnička, vodopády

Ve vesnici můžete navštívit zaoceánské muzeum s mořskými živočichy. V okolí vesničky jsou vulkanická jezírka a vodopády.

 • Porto Santo – malý ostrov s plážemi se zlatavým pískem

Láká hlavně 9 km dlouhá písečná pláž.

 • Ribeira Brava – vesnice, oblázková pláž

Nenechte se zastrašit černým pískem na dně moře, který vyvolává pocit nebezpečí. Náměstí ve vesnici je vydlážděno oblázky z pláže. Shlédněte  kostel ze 16. století s věží z modrobílých kachliček.

Důvody, proč zvolit Madeiru

 • Úchvatná příroda
 • Kvalitní služby
 • Exotická destinace za přijatelnou cenu
 • Bez problémů se domluvíte více jazyky
 • Příjemné počasí po celý rok

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17130 (novesluzby.cz#21710)


Přidat komentář