Maďarsko - dovolená

Maďarsko nabízí koupání v jezerech nebo termálních koupalištích, provozování vodních sportů, skvělé jídlo a pití, bohaté společenské vyžití aj. Láká také svými cenami a poměrně snadnou a rychlou dopravou!

Maďarsko – základní informace o zemi

Název: Maďarská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 93 tisíc km2

Počet obyvatel: přes 10 milionů

Hlavní město: Budapešť

Jiná významná sídla: Debrecen, Miškolc, Segedín, Pécs

Úřední jazyk: maďarština

Měna: forint

Náboženství: převážně křesťanství

Maďarskou vlajku zdobí pruhy červené, bílé a zelené barvy.

Maďarsko je vnitrozemským státem ve střední Evropě. Nachází se v Dunajské kotlině, kterou protékají velké řeky Dunaj a Tisa. Velká uherská nížina zaujímá polovinu rozlohy Maďarska. Na západ od Dunaje se rozprostírá kopcovitá oblast Zadunajsko – zde najdeme největší maďarské jezero Balaton.

Maďarsko – podnebí

Jelikož Maďarsko neleží blízko moře, má horká a slunná léta, a zimy daleko chladnější než západní Evropa. Na jaře jsou charakteristické bouře a hodně srážek. Sněhová nadílka v zimě vydrží jen asi 30 – 40 dnů.

Dovolená v Maďarsku

Proč bychom měli jet na dovolenou do Maďarska? V Maďarsku se můžeme vykoupat, zaplavat si, provozovat vodní sporty (např. windsurfing, jachting, vodní lyže,…) i jiné sportovní aktivity (seskoky padákem, cykloturistika,…), můžeme si zajezdit na koních, projet se kočárem či vláčkem, účastnit se plavby lodí, poslouchat živou cikánskou hudbu, navštívit přírodní rezervace a ZOO, nebo se zrehabilitovat ve vyhlášených maďarských lázních. Je zde bohaté kulturní a společenské vyžití a navíc skvělé jídlo a pití!

Maďarsko je pro nás dostupnou destinací, a to s ohledem na dopravu i ceny.

Do Maďarska se dostanete, ve srovnání s jinými destinacemi, poměrně snadno a rychle. Můžete jet autobusem, vlakem, vlastním autem a samozřejmě také letecky. Výjimkou není ani autostop. Jízda zabere pár hodin, a pokud budete mít chuť, můžete se zajet podívat ještě do okolního oblíbeného Chorvatska, nebo třeba do Vídně!

V neposlední řadě je nutno zmínit také ceny, protože ty jsou faktorem, který při výběru dovolené hraje důležitou roli. Lze říci, že ceny v Maďarsku jsou srovnatelné s těmi našimi a někdy je zde i levněji!

A kdy nejezdit na dovolenou do Maďarska? Jestliže očekáváme moře a pláže, pokud chceme lyžovat nebo provozovat vysokohorskou turistiku.

Maďarsko – jazyk, jak se domluvit

Ne nadarmo se u nás říká „mluvíš jako Maďar“. Pokud totiž navštívíme maďarsko poprvé, bude se nám jejich mluva zdát naprosto nesrozumitelná a nepochopitelná. Maďarština se řadí do ugrofinských jazyků a řídí se nám neznámými pravidly. Často se nesetkáme ani s náznakem podobnosti, takže si význam slova neodvodíme.

V okolí Budapeště a Balatonu se jistě domluvíte s angličtinou. V jiných oblastech můžete narazit na starší ročníky, kteří umí německy. Mladí zde budou zápasit s angličtinou, střední generace zase s ruštinou.

Některé výrazy v maďarštině

Dobrý den – jó napot

Děkuji - köszenem

Prosím - kérem, tessék

Nerozumím - nem tudom

Ano – igen

Ne – nem

WC – toalett

Pivo – sör

Víno – bor

Nashledanou - viszontlátásra

Maďarsko – příroda, fauna a flóra

Většina krajiny je pokryta nízkými křovinami a stepní trávou. Z lesů zde rostou převážně buky, habry a akáty. Jehličnany jsou v Maďarsku poměrně vzácností.

Maďarsko nabízí dobré podmínky pro rybaření. V Maďarsku se také hojně vyskytuje vodní ptactvo, a to především u bažinatého Neziderského jezera (na březích roste hustě rákosí a ptáci mají kde hnízdit). V severních hornatých oblastech mají svůj domov mufloni.

V Maďarsku je několik národních parků a chráněných území:

  • Bukový národní park okolo Miskolce

  • Hortobáďský národní park v Hortobáďské pusztě (step)

  • Malokumánský národní park – pohyblivé pískové duny a Bugacká pusta (pastevecký styl života)

  • Chráněný poloostrov Tihany – historické a umělecké památky, lidová architektura, jeskyně a prameny minerálních vod.

Některé slavnosti a festivaly

  • Slavnost rozvinutí plachet – zahájení balatonské letní sezóny; první květnová neděle; Kesthely

  • Letní festival Helikon; červen – září; Kesthely (+ koncerty)

  • Ukázky rytířských turnajů; hrad Sümeg (+ hodování)

  • Týdny vína; srpen; Balatonfüred (+ ochutnávky vína)

  • Svátek svatého Štěpána Uherského (tj. patron země); 20. srpen

Maďarsko – kuchyně, jídlo, pití

Na dovolenou do Maďarska si určitě nevozte svoje zásoby jídla (jako je tomu zvykem v Chorvatsku). Po finanční stránce vás to totiž vyjde stejně a aspoň nebudete muset nic vláčet.

Na jídelních lístcích je široká nabídka ryb. Chutné sou zeleninové a ovocné saláty. Rychlým a dobrým jídlem na ulici je maďarský langoš s česnekem a ovčím sýrem.

Maďarské cukrárny nabízí velký výběr různých dortů a sladkostí – výborný je zejména dort *dobos torta“***

Před jídlem je běžný aperitiv meruňkovice nebo třešňovice. K jídlu se zpravidla pije víno, které je zde velmi rozšířené. Maďarská piva údajně nejsou moc dobrá.

Některá maďarská jídla:

Polévka halászlé - ostrá polévka z několika druhů ryb

Pörkölt – z masa

Maďarský guláš – např. székely (segedínský)

Borsos tokány- dušené hovězí na víně

Zöldbab – vařené paprikové lusky

Známá maďarská města

Budapešť

Miskolc

Debrecen

Szeged

Esztergom

Visegrád

Sopron

Tokaj

Szentendre

Pécs

Székesfehérvár

Györ

Szombathely

Kecskemét

Békescsaba

Kaposvár

Veszprém

Jiné zajímavé destinace

Balaton

Neziderské jezero

Hortobágy

Jezero Tisza

Velence

Balaton – nejnavštěvovanější místo Maďarska

K jezeru Balaton každoročně míří velké množství turistů. Teplota vody v jezeře se pohybuje kolem 22 stupňů, voda je zde čistá a nemusíte se bát žádných mořských živočichů v podobě ježků apod. Výhodou také je, že jezero není příliš hluboké (2 – 3 metry).

Klidná hladina vody vybízí k různým aktivitám jako například jízda na šlapadle či jízda na vodních lyžích. Najdou se zde také vhodná místa na rybaření.

V okolí jezera se nabízí je široká nabídka zábavy. Užijete si tobogánů, skluzavek, ale také diskoték a nočních klubů. Balaton – to jsou i tiché zátoky a romantické procházky při západu slunce.

Hortobágy

Přes polovinu tohoto území tvoří Hortobágyský národní park. V oblasti nemůžete přehlédnout stáda ovcí, skotu, koní a prasat a někdy zahlédnete i pastevce.

Zajímavosti:

Obec Hortobágy: ** zde je zajímavostí kamenný most přes potok s devíti pilíři, se svou délkou 170 m je to nejdelší kamenný most Maďarska. Kameny použité na stavbu se vozily až z Egeru na povozech.**

Velká csárda: ** nabídka specialit původní kuchyně**

Pastýřské muzeum

Termální pramen ** s vysokým obsahem sýry**

Jezero Tisza

Po Balatonu je to druhé největší jezero v Maďarsku. Patří do národního parku Hortobágy. Pobřeží jezera lemují pěkné písčité pláže. Je zde samozřejmě možnost ubytování, stravování a kulturních akcí. Můžete vyzkoušet třeba let horkovzdušným balonem nad jezerem nebo se projet na vodním skútru.

Pokud před jezerem dáváte přednost raději koupališti, k dispozici je i termální koupaliště.

Na jižním pobřeží jezera leží město Tiszafüred, které je známé svou léčivou termální vodou. Ve městě najdeme i historické památky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17006 (novesluzby.cz#21191)


Přidat komentář