Lotyšsko - průvodce, informace

Co všechno mohou turisté v Lotyšsku vidět? Středověké hrady a jiné památky, překrásná údolí řek, pobřeží lemované písečnými dunami, pěknou přírodu, jezera, lesy,…Vydejte se poznat krásy Lotyšska!

Lotyšsko – základní informace o zemi

Název: Lotyšská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 65 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 2,4 miliony

Hlavní město: Riga

Jiná významná sídla: Daugavpils, Liepaja, Jelgava, Jurmala

Úřední jazyk: lotyština

Měna: lat (LVL)

Náboženství: převážně evangelické a katolické

Lotyšsko se rozprostírá na evropském kontinentu, kolem Baltské nížiny. Převážná část uzemí nedosahuje ani nadmořské výšky 100 m, na zbytku území jsou pak mírné pahorkatiny. V Lotyšsku je velké množství řek a kolem 3000 jezer. Lotyšsko bylo součástí Sovětského svazu a získalo nezávislost v r. 1991.

Lotyšskou vlajku zdobí dva pruhy vínově červené a jeden pruh bílé barvy.

Oficiální název Lotyšska zní Latvijas Republika. Riga je největším městem a současně i přístavem v oblasti. Někdy se jí přezdívá „Paříž Pobaltí“.

Lotyšský jazyk je spřízněn se sanskrtem (starobylý indoevropský jazyk).

Lotyšsko – podnebí

Riga se vyznačuje teplými léty. V zimě (prosinec – březen) teploty klesají pod bod mrazu. V zimě zpravidla zamrzá i moře. Srážky jsou mírné a jsou rovnoměrně rozděleny po celý rok.

Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy teploty stoupají nad 25 stupňů.

Do Lotyšska se můžete vydat kdykoliv v průběhu roku. Jaro je vhodné pro milovníky vodní turistiky, v létě je pěkné počasí a vyšší teploty, na podzim příroda hraje všemi barvami, v zimě lze zase provozovat zimní sporty.

Lotyšsko – jazyk, jak se dorozumět

Lotyština se řadí do baltských jazyků a baltské jazyky nemají daleko od slovanských jazyků. Pouze slabá nadpoloviční většina obyvatel v Lotyšsku jsou Lotyši. Početnou menšinou jsou Rusové (téměř 33%).

Ve větších městech se bez problémů domluvíte anglicky. Pokud však umíte ruštinu, budete mít „vyhráno“.

Lotyšsko – nakupování, suvenýry

Originálními suvenýry budou výrobky zhotovené ze dřeva, jantaru, skla a kovu. Výrobky z jantaru jsou zde rozšířené proto, že Lotyšsko má jantaru spoustu. Jantarové výrobky můžete tak pořídit takřka všude a za dobrou cenu.

Zajímavé jsou i suvenýry ze lnu a vlny (například ponožky či rukavice), originální brože a řetízky,…

Lotyšsko – kuchyně, stravování

 • Národním jídlem je putra (kaše).
 • Obvyklou přílohou v Lotyšsku jsou brambory.
 • Nejznámějším pivem je Aldaris. Místní specialitou je Rižské černé pivo pojmenované Balzám. Hustý černý nápoj je v Lotyšsku tradicí už od roku 1755. Recept na jeho výrobu je přísně tajný.
 • Oblíbené jsou uzené pokrmy, ryby, mléčné výrobky a vejce. Ve zdejší stravě dominují úhoři, herinkové a sardinky.
 • Specialitou je piragi (paštika).
 • V určitých regionech se setkáte se šťovíkovou polévkou.
 • Na podzim a v létě se honě jedí koláče z lesních plodin. Známý je především Alexandrův dort (plní se malinami nebo brusinkami).

Lotyšsko – krásy přírody

Lotyšsko je čistým a upraveným kouskem přírody. Zajímavá přírodní místa:

Gajzinkalnská přírodní rezervace ** - se rozkládá vedle hory Gaizins. Vydejte se napříč přírodou po turistické stezce, čeká vás krajina mnoha tváří a rozmanitá flóra.

**

Velká Kemerská slatina ** – slatiny mohou být sice nebezpečné, ale na tomto místě jsou vystavěny dřevěné lávky, které vedou takřka tři kilometry, takže můžete bez obav objevovat zdejší krásné místo.

**

Bílá duna ** - se řadí k nejkrásnějším pobřežním dunám v Lotyšsku. Nabízí úžasný výhled na Vidzemské pobřeží.

**

Vejinská podzemní jezera ** – jsou jedinými podzemními jezery v Lotyšsku. Návštěva je možná pouze za doprovodu majitelů místní usedlosti.

**

Ventas rumba ** – je nejširším vodopádem v Evropě (šířka 249 metrů, výška 2,5 metru). Vodopád je také opředen některými legendami. V létě je oblíbenou atrakcí koupání pod vodopádem.

**

Písčité jeskyně Riežupe ** – labyrinty vznikly zpočátku přirozeně, ale v 19. století byly v souvislosti s těžbou ještě uměle rozšířeny. Prohlídka jeskyň probíhá s průvodcem.


*Útes Zvarte ** – je to vůbec jedno z nejkrásnějších míst v Lotyšsku. Podle legendy se právě zde v určité dny konaly reje čarodějnic a čertů.***

Lotyšsko – některá další zajímavá místa

Vesnice Dundaga

Vesnice je situována do překrásné krajiny, kde se nachází i tři jezera a hrad. Hrad je opředen legendou. Údajně na hradě žila pěkná mladá dívka, která milovala jednoho muže (skřítka) a všechny ostatní nápadníky odmítala. Jakmile se to však dozvěděl její otec, nechal dívku zaživa zazdít. A dodnes se říká, že duch mrtvé dívky při na hradě při úplňku obchází a straší.

Vesnice Dundaga je proslulá i svým krokodýlím zaujetím. Uprostřed vesnice je vystavěna velká socha krokodýla, dar místním obyvatelům od lotyšského konzulátu v Chicagu. Krokodýl vyjadřuje úctu k jistému rodákovi jménem Arvidu von Blumenfeld – ten v průběhu druhé světové války odcestoval do Austrálie za účelem lovu krokodýlů. Jeho hrdinské činy popisuje také film.

Město Kuldiga

Kuldiga je malebným historickým městem. Zajímavostmi jsou obilnice ze 16. století, budova se zajímavým sálem ze 17. století, Zahrada soch, regionální muzeum, kostely či vodní mlýn. Nabízí se také rybaření či plavba na řece Ventas a je zde i vodopád Ventas – viz výše.

Město Riga

Založení hlavního města Lotyšska se datuje do 12. století. Památky Starého města:

 • Dómský chrám a klášter

Výstavba začala v r. 1211 a trvala následujících několik století. V r. 1766 už dostala 90 metrů vysoká věž svou konečnou barokní podobu.

 • Dům černohlavých

Tato budova, o níž jsou prvotní zmínky v r. 1334, sloužila pro schůze měšťanů, ale od 15. století byl reprezentační sál daný do pronájmu Bratrstvu černohlavých a později se stala celá budova i jejich majetkem.

 • Tři bratři (tři budovy) - na třech budovách lze sledovat obytnou architekturu Rigy ve středověku.

 • Rižský zámek

Rižský zámek byl vystavěn v r. 1330. K zámku byl později přibudováno ještě křídlo, předzámek. Nyní zde sídlí prezident Lotyšska. Nachází se zde také několik muzeí: Muzeum zahraničních umění, Muzeum historie Lotyšska, Muzeum literatury, divadla a hudby.

Nové město představují městské parky, Památník svobody, obchodní a obytné zóny.

Další zajímavostí ve městě je Židovské muzeum a Muzeum motorů. V Muzeu motorů si můžete prohlédnout automobily, které kdysi patřily známým osobnostem. Součástí automobilů jsou i figuríny těchto osobností.

Při prohlídce města se zastavte na Dómském náměstí, kde jsou kavárny, stánky s pivem, noční bary, podniky v sovětském stylu,…

Na západ od hlavního města leží *Jürmala **– oblast s městečky na pobřeží, plážemi, dunami (viz výše – Bílá duna), muzei, galeriemi, slatinou (viz výše - Velká Kemerská slatina) aj.*

Město Siguldu – rekreační středisko

Rozkládá se na severovýchod od Rigy. Přezdívá se mu „Švýcarsko Lotyšska“. K vidění jsou zde četné středověké hrady a jeskyně kolem Údolí Gauja.

Poutní místo Aglona Bascilica

Kostelík původně vznikl v r. 1699. Na toto posvátné místo se lze dopravit mimo jiné třeba kánoí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17028 (novesluzby.cz#21248)


Přidat komentář