Kypr - dovolená na Kypru

Chcete strávit dovolenou u Středozemního moře, slunit se na plážích, užívat si nerušený klid a třeba vyzkoušet vodní sporty? A co takhle poznat historické památky, kláštery, nebo národní parky? To vše nabízí ostrov Kypr!

Kypr – základní informace o zemi

Název: Kyperská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 9 tisíc km2 (bez Severního Kypru však necelých 6 tisíc km2)

Počet obyvatel: cca 860 tisíc (bez Severního Kypru cca 670 tisíc)

Hlavní město: Nicosia (Levkosía)

Ostatní významná sídla: Lemesós, Lárnaka

Nejvyšší bod: Olympus

Nejvýznamnější řeka: Pedias

Úřední jazyk: řečtina, v turecké části turečtina (lze se domluvit i anglicky a rusky)

Měna: od r. 2008 euro (dříve kyperská libra)

Náboženství: převážně ortodoxní

Tento ostrovní stát se nachází ve východní části Středozemního moře. Sice dle zeměpisného pohledu patří k Asii, z kulturního a politického hlediska se ale řadí spíše k jižní Evropě.

Kyperskou vlajku tvoří bílé pozadí se žlutým obrysem ostrova a dvěmi olivovými ratolestmi.

Kypr – podnebí

Kypr se vyznačuje středomořským podnebím, panují zde horká suchá léta a mírné vlhké zimy. Jelikož se Kypr nachází v blízkosti jihozápadní Asie, má mnohem teplejší léta než většina západního středomoří. V horách je charakteristické chladnější a vlhčí klima ve srovnání s pobřežím.

Dovolená na Kypru

Na Kypr lidé většinou jezdí kvůli středomořským plážím. Můžete si vybrat ze všech druhů pláží, od písečných až po skalnaté. Obecně lze říci, že pláže na západě jsou spíše opuštěnější a oblázkové, na východě blíže k turistickým letoviskům pak písečné a plné turistů.

Na Kypru si do sytosti užijete koupání v moři, slunění na pláži, vodních sportů i rušného nočního života. Na Kypru si ale přijdou na své i milovníci historie a památek. Můžete shlédnout kláštery, muslimské mešity, zajímavou architekturu aj. Příznivci přírody jistě navštíví národní parky** Troodos a Akamas**.

Kypr – charakteristika ostrova, rozdělení

Jelikož je Kypr osídlen již několik tisíciletí, prošla zemí různá etnika a národnosti. Převážně se však jednalo o Řeky, od 16. století pak také o Turky. V současnosti se obyvatelstvo dělí na dvě dominantní skupiny a každá z nich sídlí na rozdílné části ostrova. Kyperští Turkové obývají sever ostrova (Severní Kypr) a Řečtí Turkové žijí na jihu, ve větší části. Od tohoto rozdělení jsou odvozeny i dva úřední jazyky (řečtina a turečtina), avšak jako univerzální bývá čím dál častěji využívána angličtina.

Obě části země se také čím dál více liší svým hospodářstvím a vyspělostí. Řecká ekonomika slaví úspěch, zatímco ta turecká je značně závislá na mateřské zemi. Vše souvisí s cestovním ruchem – ačkoliv se větší část památek nachází na tureckém území, turisté navštěvují zejména řeckou část – známými letovisky jsou například Larnaka a Paphos.

Kypr – kuchyně, stavování, nápoje

Kyperskou kuchyni v minulosti ovlivňovaly národní kuchyně různých zemí. V jednotlivých regionech ostrova mohou mít pokrmy různé názvy, ale i chuti. Ve zdejší kuchyni jistě poznáte kuchyni řeckou. Používají se nejrůznější bylinky, koření a zelenina. Konkrétními příklady jsou bazalka, oregano, česnek, rozmarýn, tymián, olivy, rajčata, lilky, oříšky aj. Hojně je pěstováno citrusové ovoce, kterému se zde velmi dobře daří.

V tavernách, ale i v domácnostech, se jako hlavní jídlo často připravuje grilované maso, zelenina a sýr. Grilování za pomoci dřevěného uhlí je oblíbený způsob úpravy surovin. Místní specialitou je grilovaný sýr „halloumi“. Dalším často konzumovaným sýrem je feta.

Dalším běžným pokrmem je známá moussaka nebo makaroni pastitsio – s bešamelovou omáčkou a sýry. Ze sladkostí si můžete objednat baklavu nebo lokum.


Kypr – nápoje

Z lihovin je charakteristické ouzo. Dále se pije kyperská whisky a brandy.

V oblibě je pití kávy a čaje. Kyperskými značkami piva jsou KEO a Carlsberg.

Pokud máte rádi víno, na Kypru si přijdete na své. Na Kypru se pěstuje více než 100 druhů vinné révy. Vína z Kypru se řadí k nejstarším vínům na světě a tuto skutečnost připomínají i některé nástěnné malby na památkách. Proslulé je zejména tzv. likérové víno Commandaria. Z nabídky červených vín můžeme zmínit Hermes, Negro, nebo Othello, místními bílými víny jsou například Aphrodite, Arsinoe, Blonde Lady, Palamino, a z růžových vín jsou nejznámější Pink Lady a Amorosa.

Kypr – kultura, umění, suvenýry

Na Kypru si můžete vybrat z velké nabídky různých kožených, keramických a stříbrných výrobků a také z** nástěnných koberců.**

Tradičním uměním na Kypru je zhotovování keramiky a** tkaní krajek**, ale také výroba proutěných košíků a výrobků z kovů (zejména ze stříbra a mědi). Z keramických výrobků jsou typické džbány „pitharia“ – slouží jako dekorace na zahradu, do domu i jako květináče.

Klasickým suvenýrem může být také víno, sýr či olivy.

Kypřané mají velmi rádi hudbu. Nejvíce používaným hudebním nástrojem je Bouzouki, který bývá používán pro hudební styl rembetika (podobné blues). Rembetika se na Kypr rozšířila z Řecka, a to ve 30. letech 20. století. Na hudební scéně v současnosti se prolínají jak staré, tak i nové moderní styly.

Kyperský tanec má kořeny v šamanských tancích a patrné jsou také řecké prvky. Dodnes praktikovaným lidovým tancem je tzv. syrtos - tančí se v kruhu a má představovat starověkou řeckou vázu. Jinými známými tanci jsou zeimbekikos, tsiftiteli, kartzilamas, nebo datsi (tanečník má sklenice plné vína a s nimi balancuje). Takoví tance můžete vidět jako ukázku v restauracích nebo na různých představeních.

Národní parky na Kypru – Troodos a Akamas

Národní park Troodos

Troodos je nejvyšším pohořím ostrova. Z vrcholu Olympos můžete vidět až na severní a jižní pobřeží. V létě je pohoří jakousi oázou, jelikož je to jediné místo na ostrově, kde zurčí potoky, vodopády a příroda je svěží a zelená se, kdežto ostatní část ostrova je vyprahlá. Pod vrcholem pohoří je horské středisko Troodos. V pohoří Troodos vede spousta značených stezek – při procházce můžete spatřit malebné vesničky, kostelíky, ovlažit se v potocích a především si užívat krásy přírody a kochat se skvostnými výhledy.

Zajímavosti: Cedrové údolí, kláštery

Národní park Akamas

Za nejzajímavější se považuje severní část národního parku s vysokými mořskými útesy, subtropickou vegetací a Afroditinými lázněmi. Národní park je protkán stezkami.

yhledávané turistické destinace a města

Famagusta

Město se nachází na poloostrově Kárpas. Je zde situováno drama Wiliama Shakespeara,  „Othello“. Významné jsou chrámy ze 16. století.

Co je zde ke shlédnutí: městské hradby, Citadela, Lala Mustafa Pasa Cami (dříve katedrála Sv. Mikuláše z konce 13. století), archeologické naleziště v Salamis (Divadlo, bazilika), Kostel apoštola Varnavasa, rybářská vesnička Bogazi aj.


Larnaka – město, centrum turismu

Nikósie – hlavní a současně největší město Kypru

Limassol – město, přístav

Paphos – městečko

Kyrénia – jedno z nejkrásnějších měst Kypru

Ayia Napa – známé přímořské letovisko

Protaras – letovisko

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17048 (novesluzby.cz#21347)


Přidat komentář