Kréta - cestování po Krétě

Kaliméra! Jásas! Zní řecký pozdrav na Krétě. Poznejte největší řecký ostrov,který je považován za kolébku civilizace! Památky z antické doby vás zavedou do světa řeckých bájí,slunečné pláže a přímořský vánek vytvoří tu správnou atmosféru k odpočinku!

Zeměpisné údaje

Kréta je nejjižnějším a největším řeckým ostrovem. Je dlouhá 250km a široká 60km, vzdálenosti na ostrově tedy nejsou tak velké. Rozkládá se blízko rovníku, proto se můžete kochat krásami subtropické flóry.

Povrch ostrova je převážně hornatý, celým ostrovem se táhne pás pohoří, které místy dosahuje nadmořské výšky až 2400m. Pohoří tvoří nejen nádhernou kulisu při pohledu na celý ostrov, ale nabízí i možnost okouzlujících výletů po horských stezkách a rozkvetlých loukách. Vydejte se za kvetoucími orchidejemi, krokusy, sasankami, narcisy, divokými tulipány...!

Obyvatelé ostrova

Říká se, že obyvatelé Kréty jsou hrdí a sebevědomí, mají k tomu také důvod. Ostrov je zcela soběstačný a je považován za kolébku civilizace i evropské kultury. Najdete zde památky z období 3.tis. př.n.l.

Tip: Obyvatelům se nejvíc zavděčíte, naučíte-li se alespoň základní řecké fráze!

Nejvýznamnější památky na Krétě:

Heraklion- hlavní město

Chcete zažít ruch řeckého města a poznat místní taverny, tržiště i místní obyvatele? Navštivte živé město Heraklion, které má více než 100tis. obyvatel!

Kam za památkami?

Dominantou Heraklionu, na kterou je nejkrásnější pohled od moře, je Benátská pevnost spolu s hradbami. Byla vystavěna v první polovině 16.století na obranu proti Turkům. Z jejích hradeb se můžete potěšit otevřeným pohledem na moře i město.

Součástí pevnosti je i vojenské skladiště a hradby, které obklopují město v délce 4km.

Kostel sv. Kateřiny byste také neměli vynechat při návštěvě Heraklionu. V kostele ze 16.století najdete šest ikon malíře M. Damaskinóse, který žil v 16.století. Ikony znázorňují náboženské výjevy a představují spojení byzantského a benátského malířství.

Chcete poznat minojskou kulturu?

Navštivte Archeologické muzeum se stovkami exponátů! Ve dvaceti galeriích muzea najdete umělecké předměty, zdobené keramické vázy, plakety městských domů i královských paláců, náboženské i světské sošky, poháry, vyřezávané nádoby, více než tři tisíce let staré fresky s minojskými motivy, které byly ozdobou sarkofágu z Agía Triáda,...

Knossós

Vydejte se po stopách antiky! Projděte se pozůstatky okázalého paláce krále Minoa! Tento palác objevil Sir Arthur Evans a značně investoval do jeho rekonstrukce. Palác byl tvořen více než 1200 místnostmi, spletitými chodbami, schodišti, rozlehlými síněmi, sály, nádvořím i svatyní. Na prohlídku jeho vykopaných částí si ponechte celý den!

Město Knossós leží 5km od Heraklionu směrem do vnitrozemí. Mnozí turisté si proto nejprve prohlédnou Archeologické muzeum v Heraklionu a poté se projdou vykopávkami paláce v Knossósu.

Phaistós a Agía Triáda

Tyto královské paláce pocházejí stejně jako palác v Knossósu z období kolem roku 2000př.n.l.

Phaistós sloužil jako zimní palác krále Minoa a útulek pro kněze. Leží jižně od města Knossós na úpatí hor Ida a Díkti. Při návštěvě paláce Phaistós se vám naskytne pohled na Líbyjské moře a nížinu Messará. Palác svou architekturou připomíná palác Knossós.

Agía Triáda je považována za letní sídlo krále nebo sídlo příbuzných krále. Je považována spíše za královskou vilu nežli palác. Leží pouhé 3km od paláce Phaistós a pod ním se rozkládalo dórské město, které vzniklo ve 14.stol.př.n.l.

Rozhodli jste se navštívit tato královská sídla? Vydejte se i do malé vesnice Psichró ležící v pohoří Dikti! Čím je tato vesnice tolik zajímavá? Podle legendy se v krápníkové jeskyni poblíž vesnice narodil Zeus a ukrýval se zde až do své dospělosti.

Poznejte legendu o Diovi!

Jeho otec- bůh Kronos ho chtěl po narození sníst, protože podle věštby ho měl jeho potomek sesadit z trůnu. Kronos ale nechtěl přijít o moc a tak každé své dítě snědl. Dia ochránila jeho matka, a když Zeus dospěl, zabil svého otce a ujal se vlády.

Jih ostrova

Chcete uniknout davu turistů? Zavítejte na jih ostrova! Prohlédnout si zde můžete nejen antické památky- paláce Phaistós a Agia Triáda!

Co nabízí jih Kréty?

Kousek od pozůstatků antických paláců- 10km směrem na jih- se nachází poklidné slunečné pláže s křišťálově čistou vodou. Jedná se především o pláže v oblasti Mátaly. Vodní radovánky si můžete zpestřit prohlídkou proslulých jeskyní se zajímavou historií.

Jeskyně vytesali do útesu nad mořem Římané jako katakomby. Poté je využili první křesťané jako místo úkrytu. Ve 20.století sloužily nejprve německým okupantům a později je ke zcela opačným účelům využili přívrženci hnutí hippies, kteří zde bydleli.

Lendas

Poklidnou atmosféru nabízí i původní přístavní městečko Lendas. Ve 4.st.př.n.l. se stalo i lázeňským městem a to díky léčivým pramenům. Antickou kulturu připomínají vykopávky Asclepiova kláštera, ubytoven pro hosty nebo fontán. Pláže u města Lendas nebývají přeplněné turisty jako pláže na severu ostrova.

Severozápad Kréty

Severozápad Kréty ukrývá podle některých dva nejmalebnější přístavy ostrova- Chanii a Réthimmon.

Réthimmon

Přístavní město s typickou benátskou a tureckou architekturou. Jistě vás okouzlí malý přístav města, který byl vystavěn v benátském stylu. Jeho strážcem je původní maják. Po příjemné procházce přístavem můžete navštívit některou z restaurací u pobřeží a vychutnat si některou z místních specialit, například plody moře.

Chania

Přístavní město Chania nese také rysy benátské a turecké architektury, na druhou stranu je zde patrná i moderní výstavba. Přístav je lemován řadou obchůdků, restaurací a taveren.

Na konci promenády najdete Firkás- zrestaurované benátské opevnění, v jehož prostorách se dnes nachází Námořní muzeum s modely lodí z dob Starověkého Řecka až po moderní ponorky. Projít se můžete například tureckou čtvrtí nebo krytým tržištěm s čerstvým ovocem, zeleninou nebo ovčím sýrem.

Kdy začíná turistická sezóna na Krétě?

Kréta láká turisty** od června do září,** kdy zde panují nejvyšší letní teploty. Příjemné teploty pro ty, co nechtějí dovolenou trávit jen u moře, nabízí i květen a říjen, kdy zde panují příjemné teploty mezi 17 a 24°C.

Suvenýry z Kréty

Mezi typické suvenýry z Kréty patří repliky minojských váz, sošek a dalších archeologických nálezů. Většinou se jedná o ruční práci. Na tržišti najdete i různé textilní výrobky- barevné tašky apod.

Krétské speciality

Chcete ochutnat typickou krétskou kuchyni? Navštivte restaurace, které nejsou v turistickém centru. Objednat si můžete například:

avgolémono- kuřecí vývar s vejcem, citronem a rýží

krétskou fazolovou, čočkovou nebo rybí polévku

Mořské ryby jsou nejchutnější grilované, ochutnat můžete parmici, mečouna, platýza, mořský jazyk, pečené sardinky či smažené běličky.

Z masitých pokrmů si můžete objednat například souvlákii- marinované jehněčí maso s cibulí a česnekem

Gíros- tak jak ho známe i u nás, může být z jehněčího, telecího nebo vepřového masa

Rozhodně ochutnejte i místní ovčí nebo kozí sýry, například fetu, anthótyro, graviéera, agrafáou...

Za ochutnání stojí i místní sladké moučníky, například medový koláč, rýžový puding, medové smaženky...

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17111 (novesluzby.cz#21599)


Přidat komentář