Kostarika - turistické informace

Kostariku každoročně navštíví velké množství turistů především z USA a Kanady a obdivují překrásnou přírodu - deštné pralesy, divoké řeky, pláže a sopky. Pravdou je, že v Kostarice nenajdeme žádné starobylé památky, jako například v Hondurasu a Guatemale.

Kostarika – základní informace o zemi

Název: Kostarická republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 51 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 3,9 milionu

Hlavní město: San José

Ostatní významnější sídla: Alajuela, Cartago, Puntarenas, Puerto Limón

Nejvyšší bod: Cerro Chirripó

Nejvýznamnější řeky: San Juan, San Carlos, Tempisque

Úřední jazyk: španělština

Náboženství: převážně římskokatolické

Kostarika leží ve Střední Americe. Název země znamená v překladu ze španělštiny „bohaté pobřeží“. Pojmenování vzniklo v důsledku mylné domněnky prvních španělských dobyvatel, že objevená země je bohatá na zlato.

Sousedními státy Kostariky jsou Nikaragua a Panama. Pobřeží je omýváno Tichým oceánem a Karibským mořem.

V zemi je spousta vulkánů a jezer. Takřka čtvrtinu území tvoří národní parky a chráněné oblasti. Ke Kostarice patří i několik menších ostrovů.

Kostarika je vůbec první středoamerickou zemí, která začala vyvážet kávu a banány. Z celé Střední Ameriky má Kostarika nejvyšší gramotnost.

Kostarika – pohled do historie

Kryštof Kolumbus se vylodil na Kostarice v r. 1502. Zanedlouho se zde usídlili Španělé, které lákala vidina zlata. Španělsko ovládalo zemi až do r. 1821, následně se středoamerické kolonie odtrhly a připojily se k mexickému císařství. Vznikla federace Spojených středoamerických provincií a ta se v roce 1839 rozpadla na menší státy. Kostarika si prošla revolucemi, diktaturou a občanskou válkou, ale v současnosti už je demokracií. Jakmile skončila občanská válka, Kostarika rozpustila armádu a ústava z r. 1949 vytvoření armády zakázala.

Kostarika – hospodářství

Kostarika se řadí k nejlépe prosperujícím zemím Střední Ameriky. Zemědělství zaměstnává asi čtvrtinu obyvatelstva. Mezi hlavní produkty patří káva, banány, cukr, boby, citrusy, kakao, kukuřice, brambory a zelenina. Významná je chov dobytka a rybolov. Cestovní ruch prodělává rychlý rozvoj.

Kostarika – kuchyně, stravování, nápoje

Nejlevněji a zároveň dosyta se v Kostarice najíte v tzv. sodas, jídelnách, kde se stravují i běžní obyvatelé. Tyto hospůdky jsou často vegetariánské. Celkově jsou v Kostarice příznivé podmínky pro vegetariány a naprosto běžně je v menu nějaká vegetariánská variace.

Základem pro místní kuchyni je rýže, fazole, maso a ryby. Klasickým obědem je casado, což je pokrm se všech jmenovaných surovin a často se přidává ještě salát a smažené banány.

Na oběd je obvyklým pokrmem Gallo pinto (směsice červených a bílých fazolí a rýže) a huevos revueltos (míchaná vejce). Mezi nejchutnější druhy ryb patří pargo a corvina. Specialitou je ceviche (syrová ryba s limetou a paprikou).

V nabídce je nejrůznější ovoce (od známých až po méně známé druhy) a z něj vyráběné šťávy.

Kostarika – nápoje

V Kostarice je důležitou plodinou kávovník, ovšem ty nejkvalitnější kávové směsi se vyvážejí a prvotřídní kávu servíruje jen nepatrné množství podniků. Zvyklostí je dát si po jídle malý šálek kávy – k ní se podává zvlášť ohřáté mléko. Výsledkem je sice dobrá, ale slabá káva.

Ochutnejte nápoje refrescos namíchané z mléka, vody, ledu a tropického ovoce. K dostání jsou nejen v obchodech, ale i ve stáncích.

V celé Kostarice se připravují různé bylinné čaje, obzvláště čaje v Limónu jsou skvělé.

Můžete se setkat i s kukuřičnými nápoji horchata a pinolillo.

Co se týká piva, tak nejoblíbenější jsou Imperial a Bavaria Gold (Bavaria Light bez alkoholu). V nabídce jsou samozřejmě i dovážená piva jako Plzeň aj.

Tradiční je lihovina guaro z cukrové třtiny. Guaro se míchá s limetovou šťávou a sodou.

Z místní kávy se připravuje chutný smetanový likér Café Rica, možný dezert po večeři.

Páteční a sobotní večery v barech jsou zpravidla velmi živé, avšak i přes všedné dny si můžete užít skvělou zábavu při živé hudbě a „happy hours“, při kterých jsou k dostání speciality za dobré ceny. Populární je i karaoke.

Kostarika jako turistický cíl

Ve srovnání s dějinami Nikaragui, Guatemaly či Salvadoru, je Kostarika symbolem pro stabilitu a prosperitu. Široko daleko má Kostarika nejlepší úroveň zdravotnictví, vzdělávání, vysokou gramotnost i průměrnou délku života.

Kostariku každoročně navštíví velké množství turistů především z USA a Kanady a obdivují překrásnou přírodu - deštné pralesy, divoké řeky, pláže a sopky. Pravdou je, že v Kostarice nenajdeme žádné starobylé památky, jako například v Hondurasu a Guatemale.

Kostarika – tipy, některá zajímavá místa

Národní park Tortuguero

Tento národní park je jeden z nejdůležitějších míst na světě, kde hnízdí zelené mořské želvy a od července do října zde kladou vejce. Do chráněného území spadají pláže (kam želvy kladou vejce), okolní lesy i vodní toky. Kromě období sucha v únoru a březnu zde takřka neustále prší. Místní prostředí poskytuje ideální domov pro různé živočichy. Lidé zde přicházejí především kvůli želvám, ale můžete objevit krokodýly, kajmany, různé druhy ryb a ptactva.

Tortuguero je možné navštívit v rámci organizovaných výprav nebo na vlastní pěst.

Vesnice Monteverde

Monteverde je vesnička s jednoduchými obydlími. Najdete zde výrobnu sýrů (La Lechería), kde se můžete podívat, jak se sýry vyrábí a v přilehlém obchodě si nějaký i koupit. Mezi další zajímavosti vesnice patří Friends´ Meeting House (centrum kvakerských bohoslužeb) a družstvo umělecké a řemeslné výroby CASEM. V okolí vesnice jsou také dvě malé rezervace.

Město Liberia

Pro město Liberia je charakteristická přátelskost a svobodomyslnost. Je to jedno z nejkrásnějších měst Kostariky. Typické jsou bílé fasády, a tak se Liberii někdy říká „bílé město“ (ciudad blanca). V období fiest ve městě probíhají rodea, býčí zápasy, koňské přehlídky atd.

Národní park Rincón de la Vieja

V krajině se nachází sopečný kráter. V okolí kráteru bublá bahno a vzduch je prostoupen sírou. Sopka naposledy vybuchla v r. 1991 a láva dosud probublává pod zemským povrchem. Park je domovem více než 200 druhů ptáků.

Resort Playa Sámara a vesnice Nosara

Sámara je skvělým klidným odpočinkovým resortem na poloostrově Nicoya. Zhruba 25 km od Sámary leží vesnice Nosara. Jsou zde tři pláže, kterým se souhrnně říká Playas Nosara a jsou vhodné ke koupání. Část okolního území je rezervací pro divokou zvěř.

Národní park a sopka Arenal

Ideální podmínky pro pozorování sopky jsou zejména v noci, protože panuje klid. Působivý je hlavně pohled na sopku, osvětlující noční oblohu. Můžete vidět gejzíry vyvěrající lávy, burácení a cítit občasné chvění země. V parku je několik stezek a lze spatřit různá zvířata.

Národní park Corcovado

V této kostarické divočině se rozkládá deštný prales a úchvatné pláže.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17096 (novesluzby.cz#21532)


Přidat komentář