Kolumbie - turistické informace

Kolumbie je divokou, exotickou a ohromující zemí. Vyznačuje se velkou pestrostí podnebí, přírody, kultury i obyvatel. Poznejte rozmanité rostlinstvo a živočišstvo, ochutnejte regionální pokrmy, navštivte historická města a archeologická naleziště!

Kolumbie – základní informace o zemi

Název: Kolumbijská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 1,1 milionu km2

Počet obyvatel: cca 42,3 miliony

Hlavní město: Bogota

Ostatní významná sídla: Cali, Medellín

Nejvýznamnější řeky: Magdalena, Cauca, Caquetá, Putumayo, Orinoco

Úřední jazyk: španělština

Měna: kolumbijské peso

Náboženství: převážně římskokatolické

Kolumbie se rozkládá na severozápadě Jižní Ameriky. Břehy státu omývá Atlantik a Tichý oceán. Kolumbie zaujímá rozlohu asi jako Francie, Španělsko a Portugalsko dohromady. Je to čtvrtá největší země Jižní Ameriky (po Brazílii, Argentině a Peru).

Sousedními zeměmi Kolumbie jsou Venezuela, Panama, Brazílie, Ekvádor a Peru.

Kolumbijskou vlajku tvoří tři vodorovné pruhy – odshora žluté, modré a červené barvy.

V úrodných údolích mezi horskými pásmy žije většina kolumbijských obyvatel.

Kolumbie – zajímavosti

Název země je na počet Kryštofa Kolumba

Kolumbie se řadí mezi největší světové producenty kávy a je největším vývozcem smaragdů. V r. 1985 došlo k výbuchu sopky Nevado del Ruiz, což mělo za následek spuštění smrtící laviny bahna.

Kolumbie je nechvalně známá produkcí kokainu.

Kolumbie jako turistický cíl

Kolumbie je spojena například se smaragdy, kokainem, El Doradem, spisovatelem G.G. Márquezem, nebo Kryštofem Kolumbem.

Kolumbijská fauna a flóra je jedna z nejbarvitějších v Jižní Americe. Příroda, kultura i podnebí jsou skutečně pestré.

Obyvatelstvo se vyznačuje etnickou různorodostí, s jakou se na jihoamerickém kontinentu jen tak nesetkáte. Místní domorodé skupiny si stále zachovávají svou tradiční kulturu a způsob života.

Kolumbie prošla bouřlivou historií, občanskými válkami, nepokoji a také kokain zanechává v zemi své stopy. Pokud však budete dodržovat všechna bezpečnostní opatření, Kolumbii určitě stojí za to poznat. Zjistíte, že je to divoká, exotická a ohromující země.

Kolumbie – podnebí

Kolumbie leží blízko rovníku. Na teplotu má však také vliv proměnlivá nadmořská výška. Najdeme zde nejrůznější klimatické oblasti – od těch teplých až po mrazivé. Po několika hodinách cesty vás mohou čekat úplně jiné podmínky.

V zemi rozlišujeme období sucha a období dešťů. Tato dvě období však nejsou načasována pro celou zemi stejně.

V Andách se v průběhu roku vystřídají dvě období sucha a dvě období dešťů. Hlavní období sucha je od prosince do března, druhé období nastává v červenci a srpnu.

V Los Llanos je počasí stabilnější – existuje zde jedno období sucha, a to je mezi prosincem a březnem, po zbytek roku probíhá období dešťů.

Amazonské oblasti nemají žádnou pravidelnost klimatu a je zde dosti deštivo po celý rok.

V hlavním městě Bogota je celoročně mírné podnebí. V nížinách převládá tropické podnebí.

Kolumbie – pohled do historie

Původně Kolumbii obývali indiáni, kteří v zemi žijí v malém počtu až dodnes. Největší skupinou jsou mestici (míšenci bělochů a indiánů), dále mulati (míšenci Evropanů a černochů) a běloši.

Počátkem 16. století se do země dostali Španělé a byl vytvořen kapitanát Nová Granada, v 18. století pak místokrálovství Nová Granada, do které patřila i Kolumbie, Ekvádor, Panama a Venezuela. V r. 1919 však vznikla nezávislá federativní republika Kolumbie a zanedlouho se odtrhly i Ekvádor, Venezuela a Panama.

Kolumbie – hospodářství

Důležitá je těžba nerostů a průmysl. Vyváží se uhlí, ropa, smaragdy a zlato.

Významné postavení má zemědělství a předním vývozním produktem je káva. Mezi další důležité plodiny patří banány, kakao, kukuřice, zelenina a tabák.

Kolumbie – příroda, fauna a flóra

V Kolumbii se setkáte s neobyčejnou geografickou různorodostí. Jsou zde hory, savany, nížiny, deštné pralesy, karibské pobřeží i okolí řeky Amazonky. Ke Kolumbii náleží také několik malých ostrovů – například souostroví San Andrés.

Kolumbie má neskutečné množství rostlinných a živočišných druhů. Rozmanitostí ji sice předčí Brazílie, nicméně na druhou stranu je Kolumbie sedmkrát menší než Brazílie.

Fauně a flóře se zde daří díky různorodosti klimatu, které vytváří ideální podmínky pro lecjaké rostliny a živočichy.

Ze živočišných druhů můžeme jmenovat například jaguára, ocelota, tapíra, jelena, pásovce, medvěda brýlatého, spoustu druhů opic, přes 300 druhů savců, takřka 2000 druhů ptáků a jiné.

I rostlinstvo je obzvláště fascinující. Bylo napočítáno více než 130 tisíc různých rostlin, přičemž některé z nich jsou endemické (tzn. nenajdeme je nikde jinde na světě). Stále však ještě není prozkoumána celá oblast amazonského deštného pralesa, takže počet rostlin je patrně mnohem vyšší.

V Kolumbii najdeme celkem 34 národních parků a spoustu přírodních rezervací. Celkově tato území zabírají takřka 8% Kolumbie. Některé z národních parků jsou téměř nepřístupné.

Kolumbie – společnost, lidé, zvyklosti

Sblížit se s Kolumbijci nebude problém, protože jsou velmi otevření, přátelští a komunikativní. K zahájení konverzace často využívají drobných vtípků.

V Kolumbii vás možná překvapí všudypřítomný hluk. Hlasitá hudba se ozývá z restaurací, dopravních prostředků, v noci z oken na ulici doléhají zvuky televizních pořadů,…Kromě hluku nejspíš budete muset tolerovat i odpadky. Lidé odhazují odpadky, kde se jim to zrovna hodí a nikdo z místních lidí se nad tím nepozastavuje. Nedostatek odpadkových košů turisty někdy přinutí chovat se podobně.

Kolumbie – kuchyně, stravování

Kolumbijská kuchyně je značně různorodá a v jednotlivých regionech odlišná.

Některé tradiční regionální pokrmy:

 • Ajiaco – polévka s kuřecím masem a bramborami
 • Bandeja paisa – mleté hovězí, klobása, červené fazolr, rýže, osmahnutý banán, volské oko, avokádo
 • Chocolate santafereno – horká čokoláda se sýrem a chlebem
 • Cuchuco – hustá polévka (kukuřice, pšenice, vepřové, brambory, zelenina)
 • Cuy – grilované morče
 • Hormiga culona – smažení mravenci
 • Lechona – prase nadívané vlastním masem, rýží a hrachem
 • Sobrebarriga – hovězí s rýží, bramborami a zeleninou
 • Tamales – kukuřičné těsto plněné vepřovým, rýží a zeleninou, zabalené v banánovém listu a vařené v páře

Kolumbie – co nevynechat

Mezi nejzajímavější místa v Kolumbii patří tři archeologická naleziště:

 • Starobylé město Ciudad Perdida
 • Obřadní pohřebiště San Agustín
 • Pohřební komory v Tierradentru

Nejpřitažlivějšími kolumbijskými městy jsou Cartagena a Popayán. Dále jsou to pěkná města Mompós, Barichara a Villa de Leyva.

V Kolumbii najdete i zajisté nejlepší světové muzeum zlata – Museo del Oro (Bogota). Za zmínku stojí i muzeum Donación Botero (taktéž Bogota) se sbírkou moderního malířství.

Město Cartagena – najdeme zde spoustu historických staveb, kostelů, paláců, náměstí apod. Okolo města jsou vybudovány hradby.

Starobylé město Ciudad Perdida – nazývá se též Ztracené město. Jeho vznik se datuje do 11. – 14. století. Město leží v lese a je obklopeno horami. Byly zde objeveny mnohé archeologické památky, keramika, zlatnické práce aj. – část památek je umístěno v muzeu v Bogotě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17093 (novesluzby.cz#21529)


Přidat komentář