Kokořínsko - cestování po CHKO ČR

Do dnešního povídání o chráněných krajiných oblastech jsme zařadili Kokořínsko. Navštívili jste tento romantický kraj? Pro dobrodružné povahy nabízíme pozvání do skalního bludiště nebo na horolezecký výstup.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko

Kokořínsko bylo vyhlášeno Českou chráněnou krajinnou oblastí dne 19. 3. 1976 Vzhledem ke své poloze mezi Mělníkem a Českou Lípou se nachází na území tří krajů. Pouze velmi malou částí zasahuje do kraje Ústeckého, zatímco kraj Liberecký a Středočeský se téměř stejnou částí dělí o většinu ploch.

Rozloha chráněného území je 272 km²

Kokořínsko lze charakterizovat jako oblast pahorkatinného typu, která je jedinečná přítomností následujících jevů. Specifickou geomorfologií (utváření zemského povrchu), podmíněnou převahou kyselých kvádrových pískovců, vytvářejících síť plošin a údolí, na jejichž hranách se vytvořila skalní města, pokličky, skalní brány či okna a další útvary takové formy a rozsahu, jaké nelze nalézt v žádné jiné pískovcové oblasti v České republice.

Vysokou biologickou rozmanitostí způsobenou především podkladem, polohou a reliéfem oblasti, která se projevuje zejména značnou variabilitou ekosystémů na poměrně malé ploše. Značným zastoupením lidové architektury a hmotné kultury jak roubené, tak i zděné, která je jedinečná nikoli sama o sobě, ale především svým harmonickým propojením s okolní krajinou v rámci historické sítě osídlení a rozsáhlými zásobami kvalitní podzemní vody.

Řeky a potoky

Oblast náleží do třech hlavních - Labe, Jizera, Ploučnice a šesti dílčích povodí - Pšovka, Liběchovka, Obrtka, Strenický potok, Košátecký potok a Úštěcký potok. Z pohledu ochrany přírody jsou nejvýznamnějšími neupravené toky Liběchovka a Pšovka a některé jejich přítoky.

Ministerstvo životního prostředí Vás zve na výlet

Kokořínsko není zrovna nejlépe dopravně dostupnou destinací. Pokud pomineme automobilovou dopravu, je nejbližším a vlakem či autobusem nejlépe dostupným výchozím bodem město Mšeno. Odtud z náměstí je možné projít si známou Cinibulkovu stezku. První úsek trasy vede na Romanov kolem novoklasicistní kaple, dále pokračuje lesem kolem skalních útvarů s názvem Prolezovačky a po výchozech skal s vyhlídkami do okolí.

Druhý úsek trasy nás zavede do** skalního města Bludiště**, jehož název je zcela věrný a výstižný.

Skalní město je však spolehlivě proznačeno turistickou značkou. Po překonání nejrůznějších žebříků a řetězů pokračuje trasa k hájovně Na Rovinách a dále pak ke skalám Obří hlava a Žába. Tyto útvary byly pojmenovány podle svých tvarů připomínajících právě obří hlavu a žábu. Nutno podotknout, že do současné podoby je už opracovala lidská ruka.

Od Obří hlavy a Žáby je možné vrátit se zpět do Mšena po Cinibulkově stezce. Vytrvalejší turisté si nenechají ujít nejznámější skalní útvar Pokličky, ke kterému odtud vede modrá turistická značka. Pokličky vznikaly vlivem erozní činnosti vody a větru, které působily na různě vrstvený pískovec. Nejodolnější vrstva pískovce křemičitého tvoří základ skalního hřibu, dále nastupuje vrstva pískovce hlinitého, která je nejvíce náchylná k erozi a vrchní vrstvu Pokliček tvoří pískovec prostoupený oxidy železa. Pokličky jsou dostupné i po schodech ve směru od parkoviště u silnice procházející Kokořínským dolem.

Další zajímavá místa vhodná k výletům jsou samozřejmě zdejší hrady, zámky a zříceniny, např. hrad Kokořín,** Ronov** či zámek** Houska**. Kdo dává přednost spíše mladším lidským výtvorům, přijde si na své v údolí Liběchovky kolem Želíz a Tupadel. Vede tu modrý turistický okruh po ukázkách z díla Václava Levého. Tento umělecký sochař tesal svá díla v polovině 19. stol. přímo do pískovcových skal. Vznikly tak jeskyně Klácelka, Had, Kaple Máří Magdalény, Čertovy hlavy nebo Harfenice.

 • stepaerobik
 • taneční aerobik, street dance, break dance
 • dětský aerobik
 • pilates
 • power jógu
 • fitbox
 • cvičení pro seniory
 • a samozřejmě nesmí chybět ani Thai box

Hotel byl postaven s požadavkem na maximální pohodlí a soukromí hostů, je vybaven nejmodernější technikou a nabízí služby na vysoké úrovni za velmi dobré ceny. V hotelu se nachází hotelová restaurace o kapacitě 45 míst a útulná kavárna. Snídaně Vám bude podávaná formou bufetových stolů. Hotelová kuchyně nabízí standardní úroveň, ale není pro ni problém uspokojit i opravdu náročnou klientelu.

Po sportovních výkonech, nebo po celodenních výletech po okolí můžete v tomto hotelu příjemně relaxovat například v sauně, nebo whirlpool nebo si nechat udělat masáž.

Tento hotel je ideálním místem pro ubytování Vás i Vaší rodiny při rodinné dovolené, nebo rodinného výletu, ale také skvělým místem pro uspořádání různých firemních nebo pracovních záležitostí. Přesvědčte se o tom sami na stránkách hotelu www.hotel-olympionik.cz

Národní přírodní rezervace v CHKO Kokořínsko

 • NPR Břehyně – Pecopala
 • NPR Čtvrtě
 • NPR Hrabanovská černava
 • NPR Kněžičky
 • NPR Libický luh
 • NPR Novozámecký rybník
 • NPR Polabská černava
 • NPR Velký a Malý Bezděz
 • NPR Větrušické rokle
 • NPR Žehuňský rybník
 • NPP Holý vrch
 • NPP Klokočka
 • NPP Kopičácký rybník
 • NPP Peklo
 • NPP Radouč
 • NPP Rečkov
 • NPP Slatinná louka u Velenky
 • NPP Swamp
 • NPP V jezírkách

Kokořínskem na koňském hřbetě

Pokud během návštěvy hradu Kokořín zatoužíte prohlédnout si mokřady v údolí Pšovky, nebo skalní útvary roztroušené po celém Kokořínském dole z koňského hřbetu, nemůžete vynechat návštěvu farmy Laka v Ráji u Mšena.

Rádi Vám tam půjčí některého ze svých mírných huculských koní a Vy se dál můžete jen bezstarostně kochat překrásnou krajinou. Pokud se do sedla sami bojíte, povozí tam rádi třeba Vaše děti.

Svatební obřad na hradě Kokořín

Pokud se na hradě zamilujete, což se může působením romantických vibrací ve zdech velmi snadno stát, rádi Vás v Brožíkově síni v prvním patře nového paláce oddají. Potkat svou lásku na hradbách samozřejmě není podmínkou :-)

Svatby na hradě Kokořín probíhají od dubna do konce října v pátek a v sobotu , zpravidla mezi 10 a 14 hodinou. Obřad zajišťuje matrika Obecního úřadu Vysoká, pro termín obřadu a úřední záležitosti se obracejte na matrikářku.

Horolezci, horolezkyně, horolezčata...

Kokořínsko je prý horolezeckým rájem. Jenom v Kokořínském dole , jak uvádí průvodce, je kolem pěti set horolezeckých cest různě obtížným terénem. Oblast možného lezení se rozkládá od Lhotky u Mělníka po Ráj u Mšena.

Vzhledem k tomu, že se jedná o pískovcové skály, je třeba dbát na to, aby nebyl povrch pískovce poškozován. Časové omezení platí v Planém dole a Vlhošti - lézt je možno od 1. července do 31. prosince, přičemž na Vlhošti je zákaz prvovýstupů.

Přísně zakázáno je slézat skalní útvary Pokličky, Špičák u Střezivojic a Kamenný vrch.

Značení pro turisty

Červená turistická trasa

 1. 0004 Mělník – Lhotka – Harasov – Ráj – Houska = Máchova cesta
 2. 0345 Houska – Žďár – Bezděz = Máchova cesta
 3. 0053 Mšeno – Sedlec – Kokořínský důl  0095 Okruh nad autokempem Kokořín = místní značka – „psaníčko“

Modrá turistická trasa

 1. 1005 Mělnická Vrutice – Řepínský důl – Zahájí 1069 Mšeno - Skramouš – Lobeč – Vrátenská hora – Houska
 2. 1070 Kokořín, Dolina – hrad Kokořín – Zimořský důl
 3. 1077 Okruh kolem Liběchova: Liběchov – Boží Voda – Želízy – Liběchov
 4. 1081 Mšeno – Bílka – Náckova rokle – Močidla – Apatyka – Pokličky
 5. 1082 Mšeno – Obří hlava a Žába – Pokličky – Jestřebice – Chudolazy 1083 Vojtěchov – Planý důl – Nedvěz

Zelená turistická trasa

 1. 3025 Mělník – Liběchov – Rač – Dubá
 2. 3027 Velký mšenský okruh: Mšeno – Sedlec – Kokořín, Dolina – jeskyně Nedamy – Jestřebice – Vojtěchov – Mšeno
 3. 3091 Mšeno – hájovna Na Rovinách – Vyhlídky – Brusné – Konrádov – Horní Vidim
 4. 3114 Velký okruh kolem Mělníka: Mělník, zámek – Mlazice – Chloumek – Mělnická Vrutice – Vavřineč – Kly, Záboří – Kelské Vinice – hotel Ludmila – Mělník, zámek
 5. 3122 Faraon – Náckova rokle

Žlutá turistická trasa

 1. 6019 Nosálov – Na Fučíkovském
 2. 6085 Jestřebice – Klemperka - Truskavenský důl
 3. 6090 Chloumek – Vysoká -  Harasov
 4. 6091 Želízy – Dolní Vidim – Nedvězí
 5. 6093 Cinibulkova stezka = místní značka – „psaníčko“
 6. 6095 Nad Studáneckou roklí – Ráj – Střezivojice
 7. 6110 Okruh kolem Hradska
 8. 6145 Kolo – Hostín – U zemljanek, rozc.
 9. 6149 Pšovka, autokemp – Lhotka
 10. 6958 Zakšín, bus – Nedvězí, vrchol – Dubá.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16901 (novesluzby.cz#20628)


Přidat komentář