Kodaň - nejzajímavější místa a památky

Kdybyste jeli do Dánska a nenavštívili Kodaň, bylo by to jako jet do Paříže a nevidět Eiffelovu věž. Kodaň – hlavní město Dánska - je překrásné město plné památek, které si blíže představíme v následujícím článku.

Kde Kodaň leží

Hlavní město Dánska se nachází na ostrově Sjæland, který leží na východě Dánského království. Žije zde půl milionu obyvatel a dalších 600 tisíc bydlí v její aglomeraci. Centrum Kodaně, které je plné památek, leží až u samotného pobřeží Baltského moře.

Charakteristika Kodaně

Kodaň je královským městem a jako královské město také vypadá. Najdete zde sídla panovníků, zahrady, parky, mnoho starobylých kostelů či věží a zejména pak překrásné přístavy. V následujících odstavcích si představíme ta nejzajímavější místa Kodaně.

Botanisk Have – botanická zahrada

Milovníci přírody si přijdou na své v této rozsáhlé botanické zahradě, založené na konci 19. století, jež je plná všech možných druhů rostlin (ať již dánských či exotických). Zahrada je protkána spoustou cest a cestiček. V jedné části se nachází skalky s krásným potůčkem, v jiné zase jezero s mokřadními rostlinami. Za návštěvu také stojí velký skleník plný rostlin, z nichž nejzajímavější je skleník s orchidejemi, kaktusy a palmový skleník, ve kterém je možné vyjít na jeho vrchol a prohlédnout si palmy zhora. A to vše bez placení vstupného.

Statens Museum for Kunst – národní galerie

Pokud jste milovnící umění, nesmíte si nechat ujít tuto galerii, která obsahuje jednu z nejzajímavějších sbírek evropského umění. Najdete zde práce takových umělců jako Rubens, Rembrandt, Picasso či Matisse. Součástí galerie jsou samozřejmě i díla dánských malířů.

Rosenborg Slot – královský palác

Tento královský palác je jedním ze symbolů Kodaně. Beze vstupu je možné vstoupit za hradby a problédnou si jej zvenku, případně vstoupit do královských zahrad (Kongens Have). Při zaplacení vstupu (cca 40 DKK) pak můžete navštívit podzemní klenotnici (ve které jsou uloženy korunovační klenoty), mramorový sál, dlouhý sál, čínský salon, zrcadlový kabinet či věžové schodiště.

Kongens Have – královská zahrada

Tato zahrada, která bezprostředně sousedí s Rosenborg Slot, byla založena v roce 1606 a jedná se tak o nejstarší park v Kodani. Můžete v něm najít krásné růže, stromy, fontány a zejména různé sochy. K nejslavnějším patří socha Hanse Christiana Andersena.

Kastellet – citadela

Další z velmi známých památek Kodaně je pevnost Kastellet, která byla založena na počátku 17. století. Tato stavba, dnes přístupná veřejnosti, je zajímavá tím, že půdorys vodního příkopu má tvar pěticípé hvězdy a v jedné její části se nachází starodávný větrný mlýn. V 19. století sloužily tyto budovy i jako vězení. Dnes využívá Kastellet dánská armáda, jejíž příslušníky můžete uvnitř potkat.

Sankt Albans Kirke (kostel) a fontána Gefion

Nádherný kostel, nacházející se v blízkosti Kastelletu, který je postaven v gotickém stylu, se nazývá Sankt Albans Kirke. Kostel byl postaven na konci 19. století a nachází se v blízkosti impozantní fontány Gefion. Tato fontána představuje jednu z největších památek Dánska, ač se jedná o dílo teprve z roku 1908. Uprostřed fontány se nachází socha bohyně Gefion, která má zapřažené čtyři voly, jež mají představovat postavy ze slavné skandinávské legendy.

Malá mořská víla – socha

Tato socha Malé mořské víly, jež sedí na kameni a smutně hledí na moře je jedním z nejznámějších symbolů Kodaně. Byla zhotovena Edvardem Eriksenem na přání Carla Jacobsena, ředitele pivovaru Carlsgerg. Zajímavostí je, že od dubna do listopadu roku 2010 se tato socha v Kodani nenachází, jelikož byla převezena do Šanghaje na výstavu Expo.

Amalienborg Slot - královské sídlo

Dalším z královských sídel v Kodani je Amalienborg Slot, jež je oficiálním sídlem současné královny Dánského království Markéty II. Sídlem královské rodiny je tento palác již od konce 18. století. Palác je tvořen několika budovami, uprostřed kterých je náměstí a na něm socha Frederika V. Z tohoto náměstí vidíte na jedné straně do parku Amaliehaven, jež sousedí s mořem a na opačné na kostel Marmorkirken.

Kongens Nytorv – Královo nové náměstí

Jedno z nejznámějších náměstí celé Kodaně se nachází v jejím samém středu a leží u něj hned několik zajímavých budov. Jednou z nich je budova divadla – Det Kongelige Teater, ve které jsou uváděny jak činohry, tak zejména baletní představení. Dále je zde hotel d’Angleterre, který patří k nejluxusnějším hotelům ve Skandinávii. Nejzajímavější je však přístav Nyhavn, do kterého ústí jedna z ulic vedoucích z náměstí.

Nyhavn – Nový přístav

Přístav Nyhavn je dalším ze symbolů Kodaně. Jedná se o 300 metrů dlouhý kanál, pocházející ze 17. století, který je po obou stranách lemován nádhernými barevnými budovami. Nyhavn je místem, kde se lidé rádi scházejí, posedávají po kavárnách, či na obrubách kanálu a užívají si atmosféry tohoto místa. Z Nyhavnu také vyjíždí mnoho lodí na vyhlídkové trasy napříč kanálem a pobřežím (hodinová projížďka Vás přijde na 30 DKK).

Další důležitá náměstí – Nytorv a Raadhuspladsen

Mezi další známá náměstí patří Nytorv, na němž můžete vidět kašnu Caritas Springvandet ze začátku 17. století. Dalším zajímavým náměstím je Raadhuspladsen, které je druhým největším náměstím v Kodani po Kongens Nytorv. Je důležité zejména proto, že na něm stojí radnice tzv. Raadhus, postavená z červených cihel na začátku 20. století.

Tivoli - zábavní park

Dalším hojně navštěvovaným místem je zábavní park Tivoli, který zaujme svými atrakcemi jak děti, tak i dospělé. Bohužel vstup je okolo 100 DKK pro dospělého + za každou jízdu 25 DKK. Park funguje cca od dubna do konce září, poté o Halloweenu (který se zde slaví) a na Vánoce.

Vor Frelsers Kirke - kostel

Další zajímavostí Kodaně je tento kostel s pozoruhodnou věží z konce 18. století. Na její vrchol totiž vede točité schodiště, které obíhá z vnějšku věže a již výstup na ní poskytuje úchvatný výhled. Celková výška věže je pak 90 metrů a jedná se o druhou největší výhlídku v Kodani.

Christiansborg Slot - královský palác

Dalším z hradů a královských sídel Kodaně je Christiansborg Slot, který je starý necelých 90 let. Avšak nachází se v místě, kde postupně stávaly tři objekty, z nichž první pocházel z 12. století. Ač se jedná o poměrně novou budovu (ve srovnání s ostatními památkami), neznamená to, že by nebyla zajímavá. V suterénu se nacházejí trosky původní budovy z 12. století, je zde trůnní sál, sametová síň či rozsáhlá knihovna.

Christiania

Nelze opomenout ani „Svobodný stát Christiania“, který je zvláštním místem této metropole. Byl založena v roce 1971, kdy několik squatterů obsadilo tamnější kasárny a vláda se rozhodla nezasahovat. Dnes zde žije skoro tisíc lidí a jedná se jistě o místo, které přitahuje mnoho lidí. Vstup do Christianie je volný, jen je vhodné upozornit, že se zde nesmí fotit.

Víkend v Kodani

Vzhledem k tomu, že Kodaň je plná podobných památek, není možné vyjmenovat všechny. Stejně tak není možné projít všechny během jednoho odpoledne. Přesto lze doporučit využití nabídek na strávení jednoho víkendu v Kodani, jelikož památky leží velmi blízko sebe a všechny výše vyjmenované jste za víkend jistě schopni shlédnout. Jen je nutné počítat s tím, že na věže, do muzeí apod. je nutné platit vstupy. Jejich výše se odvíjí od typu místa, ale většinou se pohybují okolo 25-50 DKK.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17073 (novesluzby.cz#21464)


Přidat komentář