Keňa - krása divoké přírody

Co takhle uniknout pryč ze zimy a zajet si na exotickou dovolenou do Keni? Důvodem, proč turisté Keňu navštěvují, je především divoká africká příroda. Pozorujte lvy, gepardy, slony, žirafy a jiná zvířata v jejich přirozeném prostředí!

Keňa – základní informace o zemi

Název: Keňská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 583 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 30 milionů

Hlavní město: Nairobi

Ostatní významní sídla: Mombasa, Kisumu, Nakuru

Nejvyšší bod: Mount Kenya

Úřední jazyk: svahilština a angličtina

Měna: keňský šilink

Náboženství: převážně kmenová náboženství a křesťanství

Keňa leží ve východní Africe

** u pobřeží Indického oceánu, ** a jejím územím probíhá rovník. Keňa byla pojmenována podle své nejvyšší hory (v překladu třpytivá hora). Keňa je bývalou britskou kolonií a stala se nezávislou v r. 1963. Velké příjmy pro zemi plynou z cestovního ruchu (jsou zde krásné národní parky a rezervace).

Převážná většina území je pokryta savanami, které na severu přecházejí v polopouště.

V zemi se rozkládá údolí Velké příkopové propadliny, kde se nachází několik jezer – Magadi, Nakurá, Baringo a Turkama (dříve Rudolfovo jezero).

Keňská vlajka má černý, červený a zelený pruh a ve středu je vyobrazen masajský štít se zkříženými kopí.

Keňa – podnebí

Jelikož Keňa leží přímo na rovníku, panují zde opravdu vysoké teploty. Obecně je klima v Keni celoročně teplé a vlhké. Po příletu do Keni můžete mít pocit, jako byste právě vstoupili do skleníku, obzvláště pokud z Česka odjíždíte v zimních měsících.

Při pobřeží vane stále slabý vánek. Rozlišujeme zde dvě období dešťů – od dubna do května (hlavní období dešťů) a od říjnu do listopadu. Během období dešťů se počasí vyznačuje každodenními přeháňkami, které střídají sluneční paprsky.

Období sucha je od prosince do března.

Keňa – fascinující příroda

Hlavním důvodem, proč turisté Keňu navštěvují, je její úchvatná příroda. Pokud jste doposud viděla slona, lva, žirafu a jiná podobná zvířata jenom v ZOO, pak v Keni je můžete spatřit ve volné přírodě! V Keni lze pořídit opravdu nádherné fotky, které zachycují divočinu v jejím každodenním obraze.

V zemi jsou prašné cesty lemované kaktusy a dopravní značení je vyobrazeno na balvanech, na kterých si klidně sedí pavián!

Keňa – rostlinstvo

Země je vyprahlá, rostou zde trávy a zakrslé křoviny. Jakmile nastane období dešťů, příroda se alespoň na chvíli povzbudivě zazelená, jinak tu však vládne sucho a kopyta zvířat víří prach.

Ozdobou místních savan je trnitá akácie (u nás jí někdy říkáme kapinice). Tyto malé keříky jsou opatřeny ostrými trny, aby se ubránily býložravcům, kteří si na rostlinu dělají „zálusk“. Ostré trny však nejsou tím jediným, čím se akácie proti nepřátelům brání. V akáciích se usídlují mravenci a oplátkou za poskytnutí přístřeší rostlinu chrání. Jakmile se vyskytne nebezpečí v podobě nějakého zvířete, který by chtěl akácii sníst, mravenci živočicha neúprosně napadnou a odeženou.

A víte proč se akáciím říká hvízdavé trní? Protože mravenci si v akácii prokoušou otvor a tím, jak pofukuje větřík, rostlina jakoby hvízdá.

Symbolem keňské přírody jsou kromě akácií i baobaby. Stromy staré několik tisíc let, vysoké až 30 metrů, široké až 11 metrů, pojmou až 120 tisíc litrů vody! Opravdu neskutečná čísla… Některé baobaby jsou poničené od slonů, kteří se snaží k vodě dostat.

Baobab se dá využít všemožnými způsoby (plody obsahují vitaminy, ze semen se lisuje olej, ze dřeva se zhotovují rohože apod.).

Zajímavost: podle odhadů má strom o průměru 8 metrů asi 3 tisíce let.

Keňa – zvířata

Při projíždění savanami můžete obdivovat lvy, zebry, antilopy, žirafy, slony, levharty, gepardy, buvoly, pštrosy, paviány, nosorožce a jiné.

Je úžasným zážitkem tato africká zvířata vidět v jejich přirozeném prostředí.

Keňa – národní parky

Přijet do Keni a nenavštívit národní parky, to je jako jet k moři a ani jednou se neokoupat. V keňských národních parcích se odreagujete a navíc zažijete i dobrodružství!

C Keni je spousta národních parků a rezervací. Zřejmě nejnavštěvovanějšími jsou národní parky Masai Mara, Amboseli a Nairobi. V rezervacích jsou kromě obdivuhodných savan k vidění i mořské národní parky. Často navštěvovanou oblastí v Keni je Velká příkopová propadlina (Rift Valley).

Vydat se na výlet do přírody v národních parcích sice nevyjde zrovna levně, ale určitě nebudete litovat.

Nejznámější národní parky v Keni:

 • Masai Mara
 • Amboseli
 • Nairobi
 • Tsavo
 • Meru
 • Nakuru
 • Samburu
 • Sibiloi

Keňa – lidé, přírodní kmeny

Obyvatelé Keni jsou v naprosté většina Afričané, což není jistě nijak překvapující. Dále rozlišujeme různé kmenové skupiny, kterých je zhruba 70.

Při cestování Keňou můžete mít někdy pocit, jako byste se přenesli v čase. Na území jsou totiž místy zbudované chýše, které se staví stejně jako v době kamenné. Je to dáno tím, že některé kmeny pořád žijí stejným, pradávným způsobem života. Běžně loví zvířata, neznají televizi ani obchody. Stejně tak, jako žili jejich prapředkové, tak žijí a pravděpodobně budou žít i další generace příslušníků určitých kmenů.

Jestliže se s takovým přírodním kmenem střetnete, buďte k nim tolerantní a ohleduplní. Řadu věcí bychom se od nich totiž mohli učit – například řád a vyrovnanost.

Některé přírodní kmeny v Keni:

 • Masajové
 • Samburové
 • Turkanové
 • El Molové
 • Rendilové

Keňa – stravování

Stravování v hotelu probíhá naprosto normálně, jako kdekoliv jinde. V nabídce jsou běžné evropské pokrmy a kuchyně různých národností. V nabídce jsou rozličné druhy tropického ovoce, například mango, citrusy, kokosy, melouny atd.

Oproti tomu běžná keňská realita je poněkud jiná. Keňa je chudou zemí, což se promítá i do obvyklého jídelníčku obyvatelstva. Je zvykem vařit jednoduchá, ale zato sytá jídla. Místní lidé často jedí kukuřičnou kaši – ugali. Obvyklá je kukuřice, fazole a zeleninové omáčky. Naopak vzácností v jídelníčku je maso.

Zatímco domácnosti maso takřka nepřipravují, v restauracích se s ním setkáme hojně. Běžné jsou plody moře, zvěřina, kuřecí, či hovězí a skopové maso – u hovězího a skopového si sami volíte, z jaké konkrétní části zvířete maso chcete. Z příloh si vybíráte zeleninu, brambory nebo rýži.

Kdo má zájem ochutnat nějakou tu místní specialitu, může si objednat již zmíněnou kaši ugali, rozmačkané banány, nebo třeba chlebovou placku.

A pokud chcete okusit pravou stravu místních chudých lidí, objednejte si githery – směsici fazolí a kukuřice.

V Keni byste měli pít pouze balenou vodu, jinak by vás mohly postihnout problémy. Samozřejmě se vyvarujte také skrytého nebezpečí v podobě ledu.

Pokud se stravujete jinde než v hotelu, konzumujte pouze dostatečně tepelně upravené jídlo, odepřete si majonézu, zmrzlinu apod. V různých pouličních občerstveních a v podnicích nižší třídy se raději nestravujte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17042 (novesluzby.cz#21310)


Přidat komentář