Kapverdy - Kapverdské ostrovy

Kapverdské ostrovy představují celkem deset větších ostrovů. Jsou překrásným místem, kde ještě není rozšířená masová turistika. Můžete si tak užít dovolenou na úžasných plážích s jemným pískem a obdivovat nedotčenou přírodu!

Kavperdy – základní informace o zemi

Název: Kapverdská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 4 tisíce km2

Počet obyvatel: cca 427 tisíc

Hlavní město: Praia

Jiné významné sídlo: Mindelo

Úřední jazyk: portugalština

Měna: Kapverdské escudo

Náboženství: převážně římskokatolické

Kavperdy se nachází v Atlantském oceáně. Jsou situovány asi 600 km od západního pobřeží Afriky. Kapverdské ostrovy tvoří deset větších a spousta menších ostrůvků. Deseti většími ostrovy jsou: Santo Antao, Sao Vicente, Santa Luzia, Sao Nicolau, Sal, Boa Vista, Maio, Santiago, Brava a Fogo. Z těchto je neobydlená pouze Santa Luzia. Další menší ostrůvky taktéž nejsou obydlené.

Kapverdské ostrovy mají sopečný původ, aktivní je však pouze sopka Mount Fogo, která se nachází na ostrově Fogo.

Jedná se o bývalou Portugalskou kolonii. Svou nezávislost získala republika v r. 1975. Na ostrovech se pěstují banány a káva.

Dovolená na Kapverdských ostrovech

Traduje se jeden mýtus o vzniku Kapverdských ostrovů. Bylo to tak, že Bůh stvořil svět a jak se díval na své povedené dílo, práskl rukama a z nich spadly do moře drobky – Kapverdy. Sice je to jen mýtus, ale kdo navštívil Kapverdy, skutečně si připadá jako v pohádce. Užijte si nerušený odpočinek a povalování se na překrásných plážích, nebo zvolte aktivní dovolenou – Kapverdské ostrovy nabízí skvělé podmínky pro obojí! Uchvátí vás panenská příroda, překrásné pláže i hory.

Jelikož turistické služby na ostrovech se rozvíjí teprve od 90. let minulého století, neproudí zde ještě davy turistů a Kapverdy zůstávají tak trochu opomenuty. Pokud však nepotřebujete zrovna luxusní hotely, špičkové služby, živoucí města plná obchodů, barů a diskoték, budou pro vás Kapverdy tím pravým. Ostatně, není skvělé navštívit úchvatné místo, stále ještě nepoznamenané masivním cestovním ruchem?

Kapverdy – lidé, kultura

Ostrovy jsou domovem převážně míšenců z Evropy a Afriky a Afričanů. Předky původních obyvatel byly Portugalci, Španělé a Italové. Kapverdy byly v minulosti dokonce vězením pro Portugalské kriminálníky a ti po propuštění už zpravidla na ostrovech zůstali.

Přírodní podmínky a nedostatek prostředků k obživě jsou důvodem, proč asi polovina obyvatel emigrovala do jiných zemí (Spojené státy, Německo, Portugalsko aj.). I v současné době někteří Kapverďané, žijící v zahraničí, posílají do Kapverd svým příbuzným peníze na živobytí. Obyvatelé Kapverdských ostrovů jsou velmi chudí, přičemž nejhorší situace je na venkově a lepší ve městech a v turistických lokalitách.

Kultura na Kapverdských ostrovech je velmi rozmanitá a liší se na jednotlivých ostrovech. Jsou patrné portugalské, brazilské a africké vlivy. Tradičně se slaví například státní svátky, svátky světců a patronů apod. Významnou událostí je narození dítěte a svatby.

Kapverdy – nakupování, suvenýry

Pokud vás zajímají suvenýry z Afriky nebo ručně zhotovené výrobky přímo z ostrova, pak budete na Kapverdech potěšeni.

Pouličními prodavači jsou typicky přistěhovalci ze Senegalu. Najdete je v turistických oblastech, jako třeba na plážích či ve městech. Samozřejmě se vám snaží prodat co nejvíce zboží za co nejvyšší ceny. Kdo neodolá a hned první den něco nakoupí, může být zklamán tím, že jinde by věc koupil podstatně levněji. Pro místní obyvatele jsme jako turisté prostě boháči, i když jsme třeba na takovou dovolenou šetřili několik let…Je běžné, že si k vám přisednou, začnou se zajímat odkud jste a pak vám nabízí své zboží. Výjimkou nejsou ani jejich slova o tom, jak početnou rodinu živí apod. Po několika dnech už zřejmě nebudete chtít  obchodníky ani vidět.

Jako suvenýry můžete nakoupit různé šperky, náhrdelníky, náramky z korálů a z mušlí, bižuterii, sošky atd. Po usmlouvání ceny se vyplatí nakoupit od pouličních či plážových prodejců, protože ceny v kamenných obchodech nebo v hotelech jsou o dost vyšší.

Vhodným suvenýrem z Kapverd může být také místní káva. K nejznámějším patří Café de Fogo z ostrova Fogo. Koho zaujme kapverdská hudba, může si zakoupit také CD.

Pokud se vydáte nakupovat potraviny, zřejmě vás překvapí vysoká cena. Je to dáno tím, že asi 90 % potravin se na ostrov dováží a jen zbylé množství pochází z Kapverd. Suroviny z ostrova představuje jen ovoce, káva, víno a cukrová třtina.

Kapverdy – kuchyně, stravování

Samozřejmě budete mít na výběr jak z klasické evropské, tak z místní exotické kuchyně. V místní kuchyni je patrný africký, portugalský a brazilský vliv. Základ jsou ryby a mořské plody, které se připravují na nespočet různých způsobů.

Typickým pokrmem je cachupa – směs z kukuřice, fazolí, zelí, brambor a ryb či vepřového masa. Restaurace a hotely nabízejí výborné dezerty, zákusky a sušenky. V nabídce je široký výběr různého ovoce.

Na ostrovech se vyvarujte pití vody z kohoutku, protože náš organismus na takové složení není zvyklý. Pijte pouze balenou vodu.

Produkty Kapverd jsou pivo, víno a grog. Za ochutnání stojí i zdejší míchané alko nápoje.

Vzhledem k tomu, že drtivá většina potravin se dováží, tudíž se to odrazí na jejich vysoké ceně, ideální je pobyt s all inclussive programem. Kromě toho jsou místní obchody dost vzdálené od hotelu. A o dovolenou, strávenou běháním po obchodech a sháněním potravin, určitě nestojíte.

Jednotlivé Kapverdské ostrovy

Santo Antao

Je to druhý největší ostrov Kapverd, avšak nejhornatější ze všech. Na tomto ostrově najdete nejvíce zeleně. Je nejzápadnějším cípem Afriky. Písečných pláží je zde jen několik, zato zde můžete pozorovat vzácné rostlinstvo, které nenajdete nikde jinde na světě. Ostrov je značně různorodý – n a západě ostrova téměř nikdo nebydlí a jsou zde skály a nepřístupný terén, kdežto na severovýchodě jsou zelená údolí a pěstuje se papája či banány.

Hlavním letoviskem ostrova je Ribeira Grande.

Výlety:

 • Valle de Paul – krásné údolí
 • Tarrafal - vesnička
 • Porto Novo - přístav

Sao Vicente

Je to plochý, suchý ostrov s krátery. Je zde druhé největší město Kapverd, Mindelo. Mezi nejvýznamnější památky patří Palác lidu a Radnice.

Výlety:

 • Baía das Gatas – laguna, ideální pro koupání
 • Sao Pedro – pláž skvělá pro vodní sporty (až 5 m vlny)
 • Ponto Grande – přístav
 • Rybářské město Salamansa
 • A další výlety na sousední ostrůvky…

Ostrov Sal

Je to jeden z nejvíc navštěvovaných ostrovů Kapverd, jezdí zde asi polovina všech turistů, kteří míří na Kapverdské ostrovy.

Pyšní se překrásnými plážemi. Turistickým centrem ostrova je Santa Maria.

Výlety:

 • Espargos – hlavní město Sal
 • Palmeira – rybářská vesnička, přístav
 • Buracona – mořská lávová jezírka
 • Monte Grande – nejvyšší hora Sal
 • Vesnička Pedra de Lume
 • Monte Leao – hora, která má tvar sedící lvice
 • Terra Boa - vesnička

Santa Luzia – nejmenší ostrov

Sao Nicolau

Boa Vista

Ostrov Maio

Santiago

Fogo

Brava

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17044 (novesluzby.cz#21324)


Přidat komentář