Kam v Písku - výlet do města Písek

Písek - město na jihu čech, ležící na řece Otavě je u nás proslulé především výrobou textilu - firma Jitex, nebo filmovou školou - odkud vycházejí odborníci z oborů scenáristika, režie, kamera, zvuk, střih, produkce, animace a multimediální tvorba.

Kam v Písku - Výlet do města Písek

Město bylo založena z původní vsi jménem Na Písku na pravém břehu Otavy, kde se těžilo zlato. Těžba pokračovala až do 16. století. Město a hrad bylo založeno podle listiny krále Václava I. v roce 1243. Jeho syn Přemysl Otakar II. Postavil město s hradbami a královskou mincovnu. Husitství se v Písku hlásalo stejně jako v Táboře – Písečtí měli dokonce kádě, do kterých občané odevzdávali své bohatství ve prospěch města dříve než-li v táboře. Za třicetileté války zahynula velká část obyvatel a město bylo velmi poničeno. Od 19. století se rozrůstá a vzniká zde centrum vědění a školství. Dnes je historické centrum Písku vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Písecký hrad

Na řekou Otavou vyrostl v pravidelném čtvercovém půdorysu v polovině 13. století hrad, který byl v 17. století částečně přestavěn na pivovar, část jako kasárna a část byla též zbořena. Během staletí přišel o všechny 3 věže a zachovalo se jen jedno původní křídlo s velkým gotickým sálem vyzdobeným kopiemi fresek z roku 1479. V hradu najdeme též muzeum.

Prácheňské muzeum

Vznik muzea se datuje na rok 1884 a po roce 1902 bylo přemýstěno z různých městských budov pod střechu Píseckého hradu v době, kdy kasárna opustila vojska. Stálé expozice muzea:

 1. Pravěk a doba slovanská
 2. Počátky hradu a města Písku
 3. Dějiny regionu
 4. Chráněná území
 5. Nerostné bohatství
 6. Kulturní tradice Písecka
 7. Zlato v Pootaví
 8. Ryby a rybářství - ojedinělá expoziceživých tvorů v muzeu

Rozlehlá Galerie je ve druhém patře křídla nad řekou a Malé výstavní síně v přízemí slouží pro výstavy dáleje také k těmto účelům využívána chodba podél muzejní knihovny

Kamenný most v Písku

V gotickém slohu byl ve 2 polovině 13. století postavem na suchu most, pod který byl po jeho dostavbě přiveden tok řeky Otavy. Je dlouhý skoro 110 metrů a 6,25 metrů široký, tvořený 7 oblouky a postavený na 6 pilýřích. Zajímavostí je také jak dostal most jméno. Po dostavbě bylo rozhodnuto, že bude pojmenovám po tom, kdo po něm první přejde. Přešel po něm ale jelen a tak dostal jméno Jelení most, písečtí mu ale říkali také Starý most a tak v roce 2007 spor vyřešilo oficiální rozhodnutí o názvu památky – Kamenný most v Písku.

Další Písecké památky

 • Barokní domy v centru Písku
 • Kostel Povýšení svatého Kříže
 • Kostel Narození Panny Marie
 • Mariánské sousoší
 • Putimská brána
 • Sladovna
 • Kostel Nejsvětější Trojice
 • Kostel svatého Václava
 • Reinerovský dům

Centrum kultury Písek

Tato organizace zajišťuje kulturní služby v Kulturním domě, v kině a galerii Portyč, v letním kině, také v koncertní síni Svaté Trojice nebo v hudebním pavilonu v Palackého sadech. Součástí je Divadlo Fr. Šrámka, které je momentálně v rekonstrukci, Divadlo Pod čarou – alternativní hudební klub.

Další možnost kulturního vyžití najdete v galerii Sladovna nebo v prácheňském muzeu a městské knihovně.

Sport ve městě Písek

 1. Městský sportovní areál - 3 fotbalová hřiště, fotbalové hřiště s umělou trávou III.generace, nově zrekonstruovaný lehkoatletický stadion, hokejbalové hřiště, tenisový kurt, posilovna, rehabilitační zařízení, šatny se sociálním zařízením a ubytování v hotelu Otava Aréna. Areál plaveckého stadionu se nachází v Ostrovní ulici. Ve vnitřních prostorách 2 bazény, z nichž jeden má 25m a druhý dětský o rozměru 9x6 m. Ve venkovních prostorách 3 bazény. Jeden 50m, druhý 16m a dětské brouzdaliště. V areálu jsou dvě beach volejbalová hřiště a dětské hřiště. Jako součást plaveckého stadionu jsou zde v provozu také parní komory + zimní stadion
 2. Děstké dopravní hřiště - malé i velké motokáry nebo jízdní kola.
 3. Auto klub – motokárová dráha, délka 1250 metrů a šířka 8-10 metrů
 4. Bowling – jeden najdete v Plzeňské restauraci, druhý ve Sportcentru a třetí v Oáza sport
 5. Bruslení – pro hokej nebo jen bruslení můžete využít zimní stadion, hokejovou školu International Hockey Camp nebo si zajezdit na in-linech.
 6. Fit centra = Spining, Alpining, Fitbox, Jumping, Aerobic, Body and mind, Pilates, Power jóga - Fitness-solárium u kina, Fit Centrum darka v areálu Jitex, Fit studio TK, Fitness v Interhotelu America, Harmony Wellnes Club, Zip spinn v areálu Jitexu, Aerobik club Sole Jarky Benešové,
 7. Minigol – najdete v Restauraci na Ostrově nebo ve Sport Centru, kde mají golfový trenažér nebo stolní tenis, kulečník, wallyball
 8. Plavání - Krytý plavecký stadion, Venkovní bazény v Ostrovní ulici, s bazénem 50 m, najdete zde i dětský bazén se skluzavkou, dětské brouzdaliště, dvě hřiště pro plážový volejbal dále je v Písku letní plovárna na Zátavském nábřeží kde lez využít dětský bazén, volejbalové a nohejbalové hřiště. Bazén také provozuje Interhotel America, kde mají bazén s protiproudem a letní terasou, bar u bazénu, sauna, masáže, fitness, kurzy plavání s dětmi.
 9. Rybaření - Sportovní rybolov za úplatu na rybníku Šarlák v Písku. Vstupné na plochu 250 Kč za lovce. Ulovené ryby je možné si odkoupit.
 10. Sportovní hala v Tyršově ulici - malá kopaná, házená, florbal, basketbal, volejbal, malá kopaná, nohejbal, moderní sportovní gymnastika, míčové hry, posilovna a kuželna
 11. Loděnice - možnost zapůjčení lodí
 12. Hřebčín – s možností využití jízdy na koních

Kam v Písku zajít na dobré jídlo, kávu nebo drink?

Cafe restaurant u Kamenného mostu, Cheevers & Bouše Tipsportbar, Čínská restaurace Velký Šanghai, Club New York, Divadlo Fráni Šrámka - Divadelní kavárna, Extra café restaurant V Koutě, Herna Bar 7, Restaurace Hotel Art, Restaurace Hotel Biograf, Hotel City, Restaurace Hotel Pod skalou, Restaurace Hotel restaurant Otaverena, Indická restaurace Tandoor, Restaurace Interhotel America, Kavárna & restaurant hotel Biograf, Motel Na Ptáčkovně, Motorest Předotice, Na radosti, Na Vlakovém nádraží, Restaurace Penzion Muzika, Penzion Nevada, Penzion U Hrušků, Pisečánka, Pivnice Platan, Pizzeria Maestro Appetito, Pizzeria San Marco, Pizzerie la Scala, Plzeňská restaurace Družba, Regina, Restaurace a cukrárna U věže, Restaurace Budvar, Restaurace Budvarka, Restaurace Kovárna, Restaurace Kulturní dům, Restaurace Na kocourku, Restaurace Na ostrově, Restaurace Pizzerie Ve Dvoře, Restaurace Přemysla Otakara II, Restaurace Sportcentrum, Restaurace Šumava, Restaurace Tampico, Restaurace U Reinerů, Restaurace U tří lip, Restaurace U zlatého býka, Restaurace Zlatá Hvězda, Restaurant club Olympie, Restaurant Holba, Restaurant U dobré pohody, Steak house green pepper, Středověká krčma, U Přemysla Ot. II, U Reinerů, U Rudolfa, Venezia, Vinárna U Vorla, Zlatá Husa

Ubytování Písek

 • Hotel Bílá růže
 • Hotel U Kapličky
 • Hotel Cadillac
 • Hotel Biograf
 • Interhotel America
 • Penzion U Zlatého Býka
 • Manhattan penzion
 • Hotel Villa Conti
 • Hotel Otavarena
 • Penzion Na Ptáčkovně
 • Penzion U Hrušků
 • Hotel Art
 • Hotel Buly
 • Hotel City Písek
 • Penzion SPORT
 • Bungalows Pospíšil
 • Rekreační středisko Na Rybárně

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17065 (novesluzby.cz#21424)


Přidat komentář