Kam v Pardubicích - výlet do Pardubic

Také se Vám při vyslovení jména města Pardubice sbíhají sliny na jejich proslulý perník? Nebo se Vám vybaví obávaný Taxisův příkop na Velké Pardubické? Poznejte místní aquapark nebo zámek. Přejeme medové zážitky.

Kam v Pardubicích - výlet do Pardubic

Dochovaný zápis o městě Pardubice je z konce 13. století. Pardubice jsou universitním městem, jejich věhlas však v podvědomí lidí nejvíc vyvolává jejich proslulá dostihová dráha a perník.

Památky a zajímavosti města

Pernštýnské náměstí – domy zde nesou známky z dob gotiky, baroka, rokoka, klasicismu i empíru. Radnice je historizující přestavbou starších domů, pocházející z let 1892 až 1894. Morový sloup se sochou Panny Marie z roku 1695, ozdobil v roce 1775 Jakub Teplý nákladnou pískovcovou balustrádou.

 • Dům U Jonáše – barokní památka na tomto náměstí
 • Zelená brána – dominanta městské památkové rezervace
 • Kostel sv. Bartoloměje – arciděkanský kostel sv. Bartoloměje
 • Kostel Zvěstování Panny Marie - patří mezi nejstarší stavby v Pardubicích.
 • Kostel sv. Jana Křtitele
 • Kostel sv Jiljí v Pardubičkách
 • Kostel Sedmibolestné Panny Marie

Pardubický zámek

Vilém z Perštejna původní gotický hrad přestavěl někdy ve 13. století. Na konci 18. století se na zámku ubytovali důstojníci kteří zde udělali další stavební úpravy. Při rekonstrukcích se tak objevují původní nástěnné malby z roku 1532. Navštivte zámek a vezměte s sebou housku :-) Obyvatelé zámku, nádherní bílí pávi je mají moc rádi. Zámek je sídlem Východočeského muzea.

Východočeské muzeum v Pardubicích

 1. Expozice české sklářské tvorby „České sklo“ -
 2. Expozice pohlednic „Orbis pictus“Expozice zbraní - skupiny zbraní jsou jim představeny v řadě mnohdy unikátních exponátů, které pocházejí z Evropy, Asie i Ameriky
 3. Expozice hraček „Bylo, nebylo...“
 4. Výstava Pardubice - kolébka českého letectví - od 28. května do 19. září 2010 vždy od 10 do 18 hodin
 5. Klukovský sen, holčičkám vstup dovolen - od 16. dubna 2010 do 17. října 2010 je v Kaňkově sále výstava angličáků, pocházejících z různých evropských a asijských zemích, vystaveno je na 3500 kusů angličáků. Navíc každý 500 návštěvník získá jako dárek autíčko.
 6. Knihovna Východočeského muzea v Pardubicích čítá přes 45 tisíc knih.

Dostihové závodiště Pardubice

Místní šlechta rozvinula v 19. století hony a s tím se rozvíjelo i jezdectví. To dalo popud vzniku místnímu jezdectví, posléze tedy vzniká Velká steeplechase, později, nazvanou Velká pardubická steeplechase.

 • Jezdecké závody ve spřežení - 16. - 18. 7. 2010
 • Mistrovství Evropy mladých jezdců - 30. července - 1. srpna 2010
 • Národní závody + MČR juniorů - 7. - 8. srpna 2010
  1. mezinárodní výstava Koně v akci na téma "Království tradic" - 3. až 5. září 2010
 • Navštivte závodiště kdykoliv v průběhu roku, nemusí to být jen v době konání nějaké akce, mají zde pro Vás připraven program s průvodcem, svezou Vás kočárem a můžete si obávaný Taxisův příkop prohlédnout na vlastní oči.

Pardubický perník

Pardubický perník, kterým se město pyšní jako jedním ze svých symbolů, musí být od 27. února 2008 vyroben skutečně v Pardubicích. Od tohoto data je totiž tento název chráněn Evropskou unií.

Perníková chaloupka ®

Také letos se konají opět Slavnosti perníku a to v obci Ráby (obec leží u paty Kunětické hory, na sever od Pardubic ) v budově Perníková chaloupka ® Nebude chybět král perníkového království, Ježibaba a další...

Začátek akce: 28.09.2010 v 09:00 hodin do cca 17:00 hodin

Další akce připravené pro děti

Soutěž 28.10.2010 - 28.10.2010: Perníkiáda s VŘSR (Velké Říjnové Sportovní Rekordy)

Slavnost 17.11.2010 - 17.11.2010: Den duchů v Perníkové chaloupce

Lidové tradice 11.12.2010 - 11.12.2010: Vánoční pohlazení v Perníkové chaloupce

Lidové tradice 31.12.2010 - 31.12.2010: Silvestrovské uložení Ježibaby k zimnímu spánku

Medové zážitky pro děti je veden výklad v muzeu perníku záživnou formou o historii perníkářského řemesla a pardubického perníku, o vystavených exponátech z perníku ...atd. Děti mají možnost vyzkoušet si na vlastní kůži jak bylo Mařence a Jeníčkovi ve strašidelném lese. Moto Perníkové chaloupky ® je že, při prohlídce potěší všechny Vaše smysly

 • Zrak - při pohledu na více než tisíc krásných perníčků, dále
 • Sluch - zajímavým vyprávěním,
 • Hmat - sáhnete si na formičku, vyřezanou do dřeva,
 • Čich - přivoníte k medovému perníku
 • Chuť - obdržíte perníček, jemuž neodoláte a ochutnáte.

## Komorní filharmonie Pardubice

Symfonické těleso haydnovsko-mozartovského typu patří mezi špičkové české orchestry. Pořádá abonentní cykly, koncertuje v dalších městech kraje i celé republiky v zahraničí i v zámoří. Řadí se mezi přední reprezentanty české kultury a je oceňována pro stylovost a kvalitu orchestrálního zvuku.

Pivovar Perštejn

Za jeho vznik a rozkvět se zasadil moravský velmož – Vilém z Perštejna, který roku 1491 zakoupil Pardubice a již v 16. století se pustil do pivovarnictví. Produkty tohoto pivovary jsou tato piva = Kovář, Pernštejn Světlé výčepní, Pernštejn Jedenáctka, Pernštejn Světlý ležák, Pernštejn Tmavý ležák, Pernštejn Granát, Pernštejn Polotmavé výčepní, Pernštejn Dia, Backer a Ozzobír.

Projekt Ozzobír zvnikl na základě oblíbeného televizního seriálu Comeback. Hlavní postava Ozzák v podání Martina Dejdara má blízko k pivu a rockové muzice. Martin Dejdar je rodák z Pardubického kraje, proto tedy Ozzákova speciální jedenáctka. Zavítejte na - Pivní slavnosti 2010 v Pivovaru Pernštejn 04.09.2010 - kulturní program bude připraven na nádvoří pivovaru.

Akce Pardubice na bruslích

Všichni příznivci in-line bruslení, jsou zváni na akci Pardubice na bruslích start je vždy v 18:00 hodin v pondělí na parkovišti u ČEZ Arény.
Datum konání je 2. srpna + 6. září + 4. října.

Areál koupaliště Cihelna Pardubice

V letních měsících jistě každý vodomil ocení atrakce tohoto koupaliště.

 • 2 paralelní skluzavky 25m dlouhé
 • 2 paralelní tobogány 105m dlouhé
 • skokanský bazén s tlakovými okny
 • 2 masážní vany pro 5 osob
 • divoký kanál stěnový vodopád
 • chliče vody (masážní trysky)
 • vodní hříbek a deštník
 • stěnové masáže
 • dětský bazén
 • občerstvení
 • minigolf a stolní tenis
 • plážový volejbal

Zlatá přilba Pardubice

O této soutěži se hovoří jako o nejstarším plochodrážním závodě na světě a mnohdy se přikládá i superlativ nejspravedlivější. Přinášíme Vám prohram plochodrážního stadionu v Pardubicích – Svítkově 2010.

  1. Extraliga Pardubice - Mšeno 18:00
  1. Mistrovství České republiky juniorských družstev a ve třídě do 125 ccm 18:00
  1. Termín pro případné semifinále Play - off Extraligy družstev 18:00
  1. Trénink jezdců pro finále MS jezdců do 21 let 15:00 a 36. Zlatá stuha juniorů 17:00
  1. Finále Mistrovství světa jezdců do 21 let 12:30  a 62. Zlatá přilba města Pardubice 16:00
   1. Zlatá přilba města Pardubice 12:30
  1. Termín pro případné finále Play - off Extraligy družstev 18:00

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16931 (novesluzby.cz#20943)


Přidat komentář