Kam v Chrudimi - výlet do města Chrudim

Znáte možné druhy loutkových divadel? Víte například, co to je Luminiscenční divadlo? Odpovědi najdete v Chrudimi v Muzeu loutkářských kultur. Přijměte pozvání do města na východě republiky 11 km jižně od Pardubic.

Chrudim

Ve městě založeného dle archeologickýh vykopávek z přelomu 4. a 5 tisíciletí žije dnes přibližně 23 500 obyvatel. První písemné zápisy jsou o Chrudimi z roku 1055, toho roku zde zemřel Břetislav I. při vojenském tažení. Přemysl Otakar se zasloužil o přestavbu původního hradiště roku 1263 na pravé středověké město. Chrudimí protéká řeka Chrudimka pramenící v chráněné krajinné oblasti Žďárké vrchy. Původní Wiesnerova strojírenská továray z roku 1855 a Popperova továrna na obuv z roku 1876 se dnes zabívají výrobou dopravního zařízení a ounčochového zboží.

 

Kat Jan Mydlář

Absolvent Karlovo vysokého učení a magistr medicíny, Chrudimský rodák Jan Mydlář. Shodou netastných náhod – dle nepotvrzených doměnek prý z nešťastné lásky se stal katovo holomkem a později katem, člověkem bezectným a opovrhovaným. Z Chrudimské katovny se dostal až do Prahy, kde jako staroměstský kat byl hlavním protagonistou staroměstských poprav českých stavů roku 1621. V době svého života prokazatelně poznal císaře Rudolfa II. (1552-1612), jeho bratra Matyáše (1557-1619), Fridricha Falckého (1596-1632), Ferdinanda II. (1578-1637), Ferdinanda III. (1608-1657) a Leopolda I. (1640-1705). Nakonec se tedy stal zámožným mužem a s manželkou Alžbětou si koupil roku 1637 dům na okraji Nového Města, tam, kde se říká Na bojišti - v blízkosti pozdější proslulé hospody U kalicha. Také synové Jan Václav a Jiří, otcovo řemeslo zdědili.

Městská památková zóna Chrudim

Od roku 1990 je v Městské památkové zóně, která má rozlohu 52 ha zapsáno na území města 98 nemovitostí v seznamu nemovitých kulturních památek.

 1. Wiesnerův dům
 2. Komplex muzejních budov
 3. Bývalý Koželužský mlýn - Soukenická valcha
 4. Rodný dům Josefa Ressela
 5. Khomovský dům
 6. Stará radnice
 7. Pardubická fortna a Ceregettiho dům
 8. Sloup Proměnění Páně s kašnou
 9. Arciděkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie
 10. Kapucínský klášter se zahradou a kostelem sv. Josefa
 11. Bašta Prachárna
 12. Kostel sv. Michaela
 13. Novoměstská kašna
 14. Na Puši
 15. Náměstí U Vodárny
 16. Mydlářovský dům
 17. Rozvodovský dům
 18. Rodný dům Jana Nepomuka Štěpánka
 19. Myší díra - hradby
 20. Empírový dům - Laborevore
 21. Divadlo Karla Pippicha
 22. Kostel sv. Kateřiny
 23. Kotěrova vila

Chrudimské naučné stezky

A) Vlastivědná stezka Krajem Železných hor

B) Vlastivědná stezka Krajem Chrudimky

C) Keltská stezka Železnými horami

D) Geologická cyklistická stezka Magma

E) Naučná stezka ke Kočičímu hrádku

F) Lesní naučná stezka Lichnice - Kaňkovy hory

G) Lesní stezka Podhůra

H) Naučná stezka Údolím Doubravy

Zajímavá místa pro turisty

 • Sečská přehrada - vodní sporty, koupání, jachting apod. - státní přírodní rezervace. Při její stavbě bylo zatopeno kromě jedenácti obytných domů a jednoho velkého statku čtyři mlýny, čtyři pily a tírnu lnu.
 • Rabštejnská Lhota asi 4 km od Chrudimi - jedinečný geologický útvar - pobřežní útes křídového moře a zřícenina hradu Rabštejnek
 • Cykloturistika – město připravilo 9 tras "Z Chrudimi do Železných hor"
 • Rozhledny v karaji = Bára II, Na Zuberském kopci, Boika, Barborka, Toulovcova rozhledna, Terezka a Borůvka
 • Lanový park Podhůra pro děti i dospělé s občerstvením
 • Uprostřed vesnice Kočí, čtyři kilometry východně od Chrudimi najdete kostel sv, bartoloměje z roku 1397 s dřevěnou zvonicí a krytým mostem tvoří památkově chráněný objekt.
 • Přibližně 7 km od Chrudimi můžete navštívit Farmu Sluneční dvůr – Pony Club Betty, jezdecká školička pro nejmenší a třicítka koňských atletů - dostihových koní, dále mincovní vyhlídkový dalekohled, velké dětské hřiště, baby in-line dráha, dráha se speciálním umělým povrchem - první ve střední a východní Evropě

Kultura, relaxace a sport ve městě

 • Regionální muzeum v Chrudimi
 • Muzeum loutkářských kultur
 • Kabinet EX-LIBRIS
 • Galerie ART
 • Výstavní síň Vodních zdrojů Chrudim
 • Výstavní síň Divadla Karla Pippicha
 • Bašta Prachárna
 • Klub Agora
 • Total Inferno
 • Baraka-bar
 • Bowling bar Stromovka
 • Zimní stadion Chrudim
 • Fitcentrum Chrudim - squash, badminton, stolní tenis, posilovna, indoorcycling, cvičení, masáže, sauna, bojová umění...
 • Fitness Relax Club - posilovna, squash, sauna, masáže..
 • Fitness Falcon Gym – firnes a solárium
 • Wellness centrum Chrudim - infrasauna, parní box, rašelinové zábaly, sluneční louka, solárium...
 • Tenisové kurty Chrudim
 • Aeroklub Skuteč – vyhlídkové lety

 

Restaurace, bary, hospůky a cukrárny i kavárny

Bowling – restaurant, Bowling bar Stromovka,Cukrárna Alena, Cukrárna ETS, Smetánkova cukrárna a lahůdkářství, Eldorado, Hospůdka U Zeleného stromu, Hostinec Sladovna, Hotel Alfa, Měšťanská restaurace Muzeum, Penzion a restaurace Šenk, Pizzeria Ristorante Balustráda, Pizzeria Ristorante Balustráda, Pizzerie Armani, Pizzerie pod letištěm, Pizzerie Pod Náměstím, Restaurace Caribic, Restaurace Chrudimka, Restaurace Fitcentrum, Restaurace hotelu Bohemia, Restaurace Infinity, Restaurace Kleopatra, Restaurace Krmelec, Restaurace Na Kopci, Restaurace Na Rozkoší u Kulatý Báby, Restaurace Na Růžku U Mušketýra, Restaurace Neuperský Dvůr, Restaurace Sport, Restaurace STOP Markovice , Restaurace U Kapličky, Restaurace U Modré hvězdy, Restaurace U Rozmarného anděla, Restaurant Strejc Dalibor

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17118 (novesluzby.cz#21647)


Přidat komentář