Jordánsko - Mrtvé moře a cestování

Jordánsko je nesmírně zajímavou destinací. Relaxujte na březích Rudého moře, poznávejte dávnou minulost, kulturní bohatství, prozkoumávejte archeologická místa, hrady a starověké kostely. Poznejte atmosféru Orientu!

Jordánsko – základní informace o zemi

Název: Jordánské hášimovské království

Státní zřízení: konstituční monarchie

Rozloha: cca 90 tisíc km2

Počet obyvatel: více než 6 milionů

Hlavní město: Ammán

Nejvýznamnější řeka: Jordán – vlévá se do mrtvého moře

Úřední jazyk: arabština

Měna: jordánský dinár

Náboženství: převážně islám

Jordánská vlajka obsahuje celkem 4 barvy. Zelená, bílá a černá představují tři kmeny, které v minulosti vedly arabskou revoluci proti Turkům. Červená symbolizuje dynastii Husajnů. Vlajku zdobí hvězda, jejíž 7 cípů značí prvních 7 veršů koránu.

Jordánsko je arabskou zemí, ležící v Jihozápadní Asii. Sousedí se Sýrií, Irákem, Saudskou Arábií a Izraelem.

Kdy Jordánsko navštívit?

Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Jordánska je jaro nebo podzim. Hlavní sezónou pro západní turisty jsou měsíce duben, květen, září a říjen. Arabští turisté zpravidla navštěvují Jordánsko přímo v létě.

Jordánsko - lidé

V Jordánsku panuje tradice velké pohostinnosti zdejších lidí. Za svůj pobyt se můžete setkat s několika pozváními na čaj či pokrm, a tak se nabízí skvělá příležitost poznat běžnou jordánskou rodinu a typický životní styl!

Jordánsko je bezpečnou zemí blízkého východu a snaží se dobře vycházet jak se Západem, tak s Araby.

Jordánsko – nakupování

Pokud chcete navštívit tradiční trh, zamiřte do hlavního města.

Pozor – z Jordánska je zakázáno vyvážet starožitnosti a archeologické nálezy. Na letištích jsou často prováděny kontroly.

Oblíbenými suvenýry jsou beduínské koberce, ozdobné láhve s barevným pískem, kosmetika z Mrtvého moře (mýdla, krémy, bahna, sůl apod.), koření, oříšky, CD,…

V Jordánsku se o cenu smlouvá a smlouvání je doslova obřadem! Jelikož je smlouvání zdlouhavé, běžně prodávající pozve zákazníka na čaj nebo kávu a bude si s ním chtít povídat o zemi a osobě. Některým turistům to může být i nepříjemné.

Využít můžete klasické triky při smlouvání (předstírat že s cenou nesouhlasíte a odcházíte, že jinde máte lepší nabídku, nebo se věc naoko nebude líbit vašemu doprovodu, který vás od nákupu odrazuje – obchodník začne přemlouvat a cenu sníží).

Jordánsko – zvyklosti, kultura

V Jordánsku převažuje islám, a tak je nutné dodržovat jistá pravidla. Arabská společnost zakazuje úzký fyzický kontakt mezi mužem a ženou na veřejnosti. Arabské ženy se na veřejnosti pohybují zahalené a muži nenosí krátké kalhoty.

Turisté se samozřejmě nemusí plně řídit zvyklostmi, ale požadavek vhodného oblečení se musí dodržovat při návštěvě posvátných míst. Ženy musí mít zahalené ruce i nohy. Oblečení k zahalení si lze zpravidla vypůjčit na místě.

Co ještě není vhodné a čemu se vyvarovat

 • Různé výstřelky v chování a oblékání

 • Intimnější doteky mezi partnery na veřejnosti

 • Konzumovat alkohol na veřejnosti

 • Bez dovolení fotit zdejší obyvatele

 • Diskutovat s místními na citlivá témata (postavení žen, královská rodina, konflikty apod.).

Ženy - turistky

Ženy turistky mohou nechtěně přitahovat zvýšenou pozornost mužů. Co je u nás běžné (a tudíž si to ani neuvědomujeme), ve zdejší zemi vyznívá vyzývavě a poukazuje na ženu volných mravů.

 • Krátké kalhoty nebo elastické legíny působí u žen vyzývavě a neslušně.

 • Šíje se považuje za intimní zónu, a tak je nejlepší ji skrýt třeba šátkem.

 • Dlouhé vlasy raději sepněte nahoru.

 • Větší pozornost přitahují blond vlasy.

 • Procházení s mokrými vlasy signalizuje, že jste před chvílí měla pohlavní styk.

 • Jestliže nejste doprovázena partnerem, nebo nejste střízlivě oblečena, pohlíží se na vás jako na ženu volnějších mravů.

 • Žena, která hledí muži do očí, je vyzývavá (místní ženy se přísně vyhýbají očnímu kontaktu na ulici).

 • Jestliže projevíte na ulici přátelský nebo vstřícný postoj k muži (třeba jen smích a povídání si), je to od vás sexuální výzva a zájem.

Ramadán

Každý rok na podzim nastává měsíc půstu (Ramadán). Muslimové si odepírají jídlo, pití, sex, alkohol a kouření. Jsou zakázána všechna veselí a zábavy. Turisté by měli tento svátek respektovat a na veřejnosti se zdržet všech zmíněných „zakázaných věcí“.

Zajímavá místa v Jordánsku

Mrtvé moře - jezero

Mrtvé moře, ve skutečnosti jezero, je nejslanější vodní nádrží. Oproti mořské vodě má devětkrát vyšší slanost. Mrtvé moře představuje nejnižší bod na Zemi.

Toto bezodtoké jezero je zásobováno jediným přítokem – Jordánem. Velkou turistickou atrakcí je, že velké množství soli nedovoluje se potopit. Bahno v Mrtvém moři má navíc léčivé účinky. Koupání v Mrtvém moři může být tedy opravdovou relaxací a příjemným zážitkem. Pozor však – pokud budete mít na těle nějaké škrábance či rány, sůl zapříčiní bolest! Při koupání je nutné si chránit oči a vyvarovat se případnému polknutí vody (mohlo by dojít k podráždění či zvracení).

Nejznámější památkou v oblasti Mrtvého moře je místo křtu Ježíše, Betánie (cca 8 km severně od pobřeží Mrtvého moře).

Ammán

Ve městě můžete navštívit římský amfiteátr, Muzeum folklóru, Jordánské muzeum lidových tradic, Archeologické muzeum Jordánska, palác Al – Kasr, mešitu Al – Husejn, mešitu krále Abdalláha, královské kulturní centrum.

Aqaba

Jedná se o přístavní město na břehu Rudého moře. Pláže vytváří pěkný kontrast s horami. Najdete zde úžasné korálové útesy. Místo se skvěle hodí pro potápěče, kteří mohou obdivovat bohatý podmořský svět (například vzácné barevné ryby).

Co ve městě ještě navštívit:

 • Místní akvárium

 • Arabskou pevnost ze 16. století

Skalní město Petra

V roce 2007 bylo toto město vyhlášeno jedním z novodobých divů světa. Na tomto místě se dokonce natáčel jeden  z dílů Indiana Jonese (Poslední křížová výprava).

Zajímavosti města:

 • Vytesané skalní útvary (tzv. Bloky džinů) – dle pověstí tam žijí duchové

 • Nejslavnější památka v Petře – stavba „Pokladnice“

 • Antické divadlo

 • Královské hrobky (Palácová, Vázová, Korintská)

 • Rozvaliny města Petra (Chrám okřídlených lvů,…)

 • Klášter, hrobka obřích rozměrů (po náročném hodinovém výstupu)

 • Obětiště

 • Měkké pískovcové stěny skal Petry - vytváří pozoruhodné pestré barvy

Krajina Vádí Rúm

Okouzlí vás atmosféra pouště, rudých dun a skalních gigantů.

Asi 20 km odtud je jeskyně Džabal Amúdu – tam se nachází skála s vyrytými čárami a značkami (topografická mapa dané oblasti, která pochází z 3. tisíciletí př. n. l.

 • Sloupy „Sedm pilířů moudrosti“

 • Lawrenceův pramen

 • Skalní most Džamal Umm Frút

Džaraš („Pompeje východu“)

Dříve známé jako „Gerasa“, vykopávky, památka římských měst.

 • Hadriánův oblouk
 • Hipodrom
 • Diův chrám a divadlo
 • Oválné fórum
 • Chrám bohyně Artemis
 • Pozůstatky Umajjovské mešity a další římské památky

Hora Nébo

Na vrcholku hory stojí klášterní kostel, bohatě zdobený mozaikami. Dle bible zde zemřel Mojžíš a spatřil zde zemi zaslíbenou.

Městečko Kerak a hrad Šóbak

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16977 (novesluzby.cz#21088)


Přidat komentář