Jižní Korea - Korejská republika

Jižní Korea je směsicí moderního světa i starodávných tradic. Najdeme tu jak prastaré paláce, chrámy, kláštery a svatyně, tak i mrakodrapy a rušné ulice. Korea je zemí mnoha kontrastů – poznejte její přívětivější jižní část!

 

Jižní Korea – základní informace o zemi

Název: Korejská republika

Rozloha: cca 99 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 47 milionů

Hlavní město: Soul

Ostatní významná sídla: Pusan, Taegu, Inch ´on, Taejon

Nejvyšší bod: Halla – san

Nejvýznamnější řeky: Naktong - gang, Han – gang

Úřední jazyk: korejština

Měna: won

Náboženství: převážně konfucionismus a buddhismus

Korejský poloostrov se nachází v severovýchodní části asijského kontinentu. Poloostrov se dělí na dvě republiky, a to na Korejskou lidově demokratickou republiku (KLDR, Severní Koreu) a Korejskou republiku (KR, Jižní Koreu). Bývalá japonská kolonie byla rozdělena na dvě části na mírových jednáních po 2. světové válce.

Název Korea je odvozen od pojmenování středověké dynastie Koryo.

Jižní Korea leží na jihu Korejského poloostrova mezi Žlutým a Japonským mořem. Jeho západní a jižní pobřeží je lemovány mnohými malými ostrovy.

Na většině povrchu Jižní Koreji se rozprostírají vysočiny.

Jižní Korea – podnebí

V Koreji rozlišujeme celkem 4 roční období a panují zde různé typy klimatu. Na jaro a na podzim je příjemně, vane svěží vzduch a dny jsou prosluněné. Léta jsou horká a vlhká, na konci června nastává období dešťů a v průběhu července a srpna prší skoro každý den. Stejně jako v KLDR jsou charakteristické chladné a suché zimy. Na východních horách se sníh drží několik měsíců.

Jižní Korea – hospodářství

Korejská republika se považuje za jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v současné době.

Třetina elektrické energie je zajišťována jadernými elektrárnami. Významná je výroba a export elektroniky, elektrotechniky, lodí a aut. Známí jsou výrobci automobilů Daewoo, Hyundai a Kia, nebo podnik pro elektroniku Samsung.

Pěstuje se rýže, ovoce, zelenina, bavlník, sója, brambory a tabák. Výživu obyvatel zajišťuje i rybolov. Značná část potravin se však dováží.

Jižní Korea – rostlinstvo

Lesy zabírají dvě třetiny země, avšak původní porosty byly vykáceny na palivo a místo nich byly vysázeny listnaté a jehličnaté stromy. Nížiny na jihu poskytují dobré podmínky pro subtropické rostliny.

Korea – lidé

Korejci jsou etnickou skupinou, která hovoří jedním jazykem. Jsou pro ně typické jisté tělesné rysy, které je odlišují od ostatních Asiatů. Mají také svou silnou kulturní identitu.

Dle předpokladů jsou nynější Korejci potomky mongolských kmenů, kteří přišli na korejský poloostrov ze střední Asie, a to už v době 5000 – 300 př. n.l.

Korejská kuchyně, stravování

Korejská kuchyně je jedním z druhů asijské kuchyně. Není ve světě příliš známá, ovšem to neznamená, že není chutná, ba právě naopak!

K pokrmům se servírují velké porce příloh (banchan), které mají rozmanité chutě a vůně (například nakládaná zelenina, mořské plody,…).

Korejská kuchyně se liší v závislosti na jednotlivých regionech. V důsledku náboženských vlivů jsou některé oblasti více vegetariánské.

Základem pro korejskou kuchyni je rýže, což ostatně platí pro všechny sousední země. Kromě rýže se hodně uplatňují nudle, sója a sójové výrobky (pasty, omáčky, tofu), čerstvá a nakládaná zelenina, maso, sezamový olej a z koření hlavně sůl, česnek a zázvor. Nesmí chybět ani pasta z chilli, protože korejské pokrmy jsou často pikantní.

Z masa se nejvíce připravuje vepřové a drůbeží, dražší variantou je hovězí. V určitých oblastech se hodně konzumují ryby a plody moře – hlavně krevety, sépie a chobotnice. Ryby se často upravují sušením.

Oblíbená jsou dušená a grilovaná jídla a také polévky. Kromě rýže a polévky, které se jedí lžící, se ke stolování používají hůlky.

Některá typická korejská jídla:

 

 • Kimchi – hlavní příloha pro korejská jídla, má různé varianty dle regionů (nakládaná zelenina, zázvor, chilli pasta, česnek, rybí omáčka).
 • Bulgogi – grilované pikantní hovězí maso
 • Galbi – grilovaná žebra marinovaná sójovou omáčkou
 • Samgyeopsal – grilované kousky vepřového bůčku se sójovou a chilli omáčkou
 • Ho – pokrm se syrových ryb a plodů moře
 • Bibimbap – dušená rýže, hovězí maso, vajíčko, zelenina, koření
 • Yukhoe – korejský „tatarák“
 • Tteokguk – korejská polévka: masový vývar, rýžové knedlíčky, vejce, maso
 • Samgyetang –kuřecí vývar s ženšenem

Korejské památky na seznamu UNESCO

Klášter Pulguksa s uměle vybudovaným skalním chrámem Sokkuram (Kjongdžu, provincie Kjongsangpukto) – pochází z 8. století

Tripitaku Koreanu ze 13. století – nachází se v klášteře Heinsa (provincie Kjongsangpukto)

Čongmjo – svatyně předků dynastie Čoson (Soul)

Pevnost Hwasong (Suwon)

Palác Čchangdokkung (Soul) – zajímavostí jsou mimo jiné královské paláce, ve kterých je do dnešní doby uchováno první auto v Koreji, caddilac od vlastníka, krále Sundžonga. Nejzajímavější atrakcí je však tajná zahrada Piwon. Zahrada je se svými jezírky, lesy a pěkně upravenou přírodou skvělým místem pro odpočinek.

Jižní Korea – tipy na zajímavá místa

 • Město Soul a okolí - v metropoli Soul bydlí asi 15 milionů obyvatel. je to kulturní, vzdělávací i obchodní centrum. Ve městě najdeme jak moderní, tak i historické prvky. K vidění jsou jak prastaré paláce, chrámy a svatyně, tak i mrakodrapy a dopravní zácpy.

Shlédněte královský palác Kjongbokkun, ostatní paláce a chrámy, čtyři městské brány – nejznámější je brána Namdaenum, palác Čchandgok, bývalý královský palác Toksugung.

V centru Soulu jsou různé obchody se starožitnostmi, galerie, tradiční čajovny a restaurace apod. Navštivte uměleckou síň Ho – Am, Národní muzeum, Korejský dům a park Namsan.

Asi půl hodiny cesty na jih od Soulu leží lidová vesnička Yongin, kde uvidíte ukázku korejského tradičního umění a životního stylu (ukázky hrnčířství, tesařství, kovářství, řemeslného umění,..). K vesničce patří i pevnost Hwaseong, obehnaná zdmi.

 • Město Pusan - druhé největší korejské město, přístavní město.

 • Ostrov Ganghwado – pátý největší ostrov Jižní Koreje. Má bohatou historii a k vidění je spousta přírodních krás. Oltář, společně s pevností a chrámem na ostrově údajně vystavěl korejský zakladatel Dangun.

 • Ostrov Čedžudo – jedná se o největší korejský ostrov. Kvůli své vulkanické krajině si vysloužil přezdívku Havaj Východu, nebo Smaragdový ostrov Východu.

Je to oblíbené místo pro dovolené a líbánky. Čekají vás písečné pláže, subtropické podmínky, vodopády, vyhaslé vulkány, rybářské vesničky, cyklostezky, jedinečná ostrovní kultura a životní styl! Díky poloze v subtropickém pásu dozrává úroda takřka bez přestávky po celý rok. Roste zde kolem 1700 různých druhů rostlin.

Typický obraz ostrova představuje kvetoucí řepka, která se pohupuje ve větru, nebo kamenné figury tolharubang vytesané z lávy a čediče (vypadají jako totemové sloupy a mají ochraňovat lidská sídla).

Nenechte si ujít Národní historické muzeum, letovisko Jungmun, vodopády Cheon-jiyeon a úžasné zahrady Jeju.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17103 (novesluzby.cz#21568)


Přidat komentář