Jízda na kole - vybavení na cesty

Chcete začít sportovat pravidelně? Nevíte jaký sport zvolit? Následující článek pojednává o výhodách a nevýhodách cyklistiky a běhání. Běh nebo cyklistika? Každému vyhovuje něco jiného. Běh je ovšem účinnější než cyklistika a také namáhavější.

Běh může být pro někoho náročný a to i navzdory tomu, že k němu nepotřebujete žádné pomůcky. Můžete jej provozovat prakticky kdekoliv a pálí hodně kalorií. Jízda na kole vyžaduje stroj – kolo, které je obtížné přepravovat a také spálíte jen polovinu kalorií, než byste spálili během.

Výhody cyklistiky

  • To ale neznamená, že jízda na kole nepřináší žádné výhody.
  • Rychleji si na ní zvyknete, protože nenamáhá Vaše klouby a ani Vás tak moc nevyčerpá.
  • Jízda na kole je také zábavnější než běh. Navíc jste schopni dojet mnohem dál.
  • Jet na kole vydržíte mnohem delší dobu než běžet.
  • Kolo také může sloužit jako velmi účinný způsob dopravy, obzvláště ve větších městech. I díky cyklostezkám se kolo může stát rychlým dopravním prostředkem.

Jak s cyklistikou začít

Nejdříve byste si měli promyslet, jaký typ cyklistiky hodláte provozovat. Podle toho se totiž odvíjí typ kola na kterém byste měli jezdit.

Horské kolo

Pokud nebudete jezdit po horách, potom nepotřebujete horské kolo. Jejich nevýhodou totiž je větší hmotnost a široké pláště, což přispívá ke zpomalování. Také převody jsou pomalé a průměr kol je menší.

Silniční kolo

Výhodou silničního kola je jeho rychlost, ale nevýhodou je nepohodlná jízda. Silniční kolo je také mnohem těžší řídit, než kolo horské. Pokud narazíte na nezpevněný terén, budete mít na kole problémy. Je mnohem lehčí než horské kolo i převody jsou rychlejší.

Krosové kolo

Jde o tzv. hybrid mezi silničním a horským kolem. Vyhovuje mu jak silnice a zpevněný povrch, tak lehčí terén. Je to ideální kolo pro toho, kdo si chce občas zajezdit, i pro toho kdo jezdí na kole pravidelně. Krosové kolo je pohodlnější než silniční a kola mají větší průměr než horská, i převody jsou rychlejší.

Trekingové kolo

Jde v podstatě o krosové kolo vhodnější pro ježdění po městě, tedy po silnici a zpevněném terénu. Bývá doplněné nosičem a blatníky.

Jak často?

Dále byste si měli promyslet jak často budete jezdit. Pokud plánujete pravidelné výjezdy na kole, kupte si kolo dražší. Pokud si koupíte levnější typ, můžete později litovat svého výběru a koupit kolo nové. Jde o zbytečné utrácení peněz. Čím častěji tedy jezdíte, tím kvalitnější a tedy i dražší kolo budete potřebovat.

Pokud plánujete jen občasné jezdění po městě kupte kolo trekové, pokud budete jezdit na kole do práce zvolte kolo krosové. Pokud několikrát za sezónu vyjedete do lehčího terénu, využijete nejlépe kolo krosové, pokud upřednostňujete hory kupte si horské kolo. Pokud chcete jezdit pravidelně - kondičně zvolte kolo silniční.

Kolik kolo stojí?

Existuje několik cenových kategorií kol.

Do 5 000 Kč například koupíte kola z nižší kategorie. Jde o obyčejná kola, která jsou vhodná na kratší a občasné projížďky. Nejlépe je využijete například při cestě na nákup.

Do 8 000 Kč koupíte kola z nižší střední kategorie, do 12 000 Kč kola střední kategorie. Tyto kola už jsou docela solidní a převážná většina cyklistů nepotřebuje kolo dražší. Pokud patříte mezi rekreační cyklisty, držte se hranice 12 000 Kč.

Pokud Vám nevadí utrácení, existují i kola vyšší střední kategorie s cenou do 20 000 Kč, či kola pro profesionály s cenou nad 50 000 Kč.

Doplňky cyklisty

Nezapomeňte na to, že pokud s cyklistikou začínáte, nebude Vám stačit investovat pouze do kola. Musíte si pořídit i cyklistické doplňky.

Helma

Při nákupu se nezdráhejte vyzkoušet různé typy helem. Kupte jen tu, který Vám sedí, protože při jízdě ji budete mít na hlavě delší dobu. Nezapomeňte si všimnout jestli má dostatek větracích otvorů. Upínání pod bradou by mělo být na plastovou přezku.

Sedlo

Při výběru sedla záleží nejen na tom, na jakém terénu plánujete jezdit, ale také na době strávené na kole. Pro krátké cesty zkuste pohodlné měkké sedlo. Existuje rozdíl i mezi dámským a pánským sedlem.

Oblečení

Cyklistické kraťasy jsou vybaveny speciální vložkou, která zpříjemňuje sezení na kole. Větrovka Vás zase dokáže ochránit před větrem i deštěm a díky solidnímu materiálu je prodyšná.

Rada na závěr

  • Pokud to s cyklistikou myslíte vážně, investujte do kvalitnějšího kola i vybavení. Jízda na kole je dobrým kondičním tréninkem, ale kolo také může sloužit jako dopravní prostředek. Při koupi nového kola na to myslete.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17030 (novesluzby.cz#21261)


Přidat komentář