Jihoafrická republika - JAR

Jihoafrická republika nabízí ideální podmínky pro odpočinkovou i aktivně strávenou dovolenou. V JAR jsou četné přírodní parky a rezervace, překrásné pláže, ideální podmínky pro vodní sporty, spousta zábavy,…

Jihoafrická republika – základní informace o zemi

Název: Jihoafrická republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 1,2 milionu km2

Počet obyvatel: cca 44 milionů

Hlavní město: Pretoria

Ostatní významná sídla: Kapské město, Johannesburg, Durban, Port Elizabeth

Nejvyšší bod: Injasuti

Nejvýznamnější řeky: Orange, Limpopo, Vaal

Úřední jazyk: angličtina, afrikánština, 9 afrických jazyků

Měna: rand

Náboženství: převážně křesťanství

Jihoafrická republika se, jak už název napovídá, rozkládá v jižní části Afriky. Jedná se dokonce o nejjižnější africký stát. JAR se rozprostírá u břehů Atlantského a Indického oceánu.

Rozloha Jihoafrické republiky odpovídá zhruba čtrnáctinásobku naší republiky.

Černošské obyvatelstvo má celou řadu etnických skupin a představuje zhruba 75 % celkového počtu obyvatel. Asi z 12 % jsou zastoupeni běloši, z 9 % míšenci a dále tu žijí Indové a Asiaté.

Jihoafrická hranice je tvořena mořským pobřežím dlouhým asi 3 tisíce kilometrů. Jihoafrická republika sousedí s Namibií, Botswanou, Zimbabwe, Mosambikem a Svazijskem. Území JAR obklopuje také vnitrozemské Lesotho (leží uprostřed JAR).

Jihoafrická republika – podnebí

Podnebí v JAR je velmi proměnlivé, avšak ve většině JAR panuje mírné a slunečné klima. Území JAR se nejvíce rozprostírá v subtropickém pásmu.

Zdejší klima je určováno polohou mezi dvěma oceány. Západní břehy jsou ovlivněné studeným atlantským proudem, východ a jih země zase teplým mořským prouděním Indického oceánu. Východ země je dosti vlhký, vnitrozemí má kontinentální klima a na západě je sucho. Ve vysoko položených oblastech není výjimkou ani sníh. Tropy panují jen na úzkém pruhu na severu země.

V průběhu naší evropské zimy je na jihu Afriky léto v plném proudu, a tak sem někteří Evropané jezdí načerpat slunce.

JAR – pohled do historie

Jižní Afriku původně obývali Khoinové a Sanové. V posledních dvou tisíciletích se v oblasti usídlili lidé jazykové skupiny bantu a jejich potomky jsou například Zuluové nebo Sotové.

V r. 1488 se ke břehům země doplavili Portugalci. V r. 1952 byly Holanďany v oblasti mysu Dobré naděje založeny první osady. Od 19. století tu pronikali Britové, ale Búrové jejich nadvládu odmítli a odešli do vnitrozemí. Střety těchto dvou skupin byly důvodem anglo – búrských válek v období 1880 – 1902.

JAR – hospodářství

JAR má nejvyspělejší průmysl ze všech afrických zemí, avšak černoští obyvatelé jsou zpravidla chudí.

Nejdůležitější aktivity představuje těžba nerostů a průmysl. V popředí je průmysl chemický, potravinářský, železářství, ocelářství, výroba motorových vozidel a strojírenství. Mezi nerostnými surovinami dominují zlato (1. na světě), diamanty, uran, azbest, měď, hořčík, nikl, platina, černé uhlí a zemní plyn.

Ze zemědělských plodin se pěstuje ovoce, kukuřice, brambory, tabák a pšenice. Na jižním subtropickém pobřeží se pěstují citrusy, vinná réva a na plantážích cukrová třtina. Významný je i chov skotu.

JAR jako turistický cíl

Až na samý cíp Jižní Afriky se musí odhodlat návštěvník, který se chce seznámit se „světem v jedné zemi“- právě tak se totiž JAR přezdívá. Jedná se o stát, který nemá na světě obdoby. JAR je velmi atraktivním místem pro turisty. Existuje jen opravdu málo věcí, které by se v této zemi nedaly podnikat. JAR nabízí program pro milovníky nespoutané přírody i příznivce zajímavé historie. Populární jsou sportovní aktivity všeho druhu i pěší turistika.

JAR zasahuje takřka do všech klimatických pásem – na jižní části pobřeží je charakteristické středomořské podnebí, dále se rozkládají pouště a polopouště a nakonec vás čekají rozlehlé horské masivy, kde je možné si i zalyžovat.

JAR nabízí rušná velkoměsta (Kapské město, Durban, Johannesburg) i vytoužený klid (vnitrozemí).

Letní období nabízí ideální podmínky pro koupání, kdežto v zimě (od dubna do října) se turisté jezdí hlavně kvůli safari.

JAR je charakteristický také svou etnickou, rasovou a náboženskou různorodostí. Jen málokde na světě najdete takovou směsici obyvatelstva, jako právě v JAR. Rozmanitost je mimochodem i hlavním faktorem, který vytváří specifickou historii Jihoafrické republiky.

JAR – fauna a flóra

Mezi největší klenoty JAR se řadí rozmanité rostlinstvo a živočišstvo. Na celé, území státu jsou zřízeny národní parky a přírodní rezervace, které jsou domovem mnoha zvířat.

Žijí tu například lvi, sloni, nosorožci, leopardi, buvoli, antilopy, žirafy, pštrosi, pakoně, nejrůznější druhy ptáků, plazů atd.

V JAR roste zhruba 25 tisíc druhů rostlinné říše. Unikát představuje oblast Západního Kapska a okolí Kapského města. Nad kapským městem se vypíná tzv. Stolová hora, kterou pokrývá shluk pichlavých rostlin (tzv. fynbos).

JAR – co s sebou

Jelikož je klima v JAR dost proměnlivé, je nutné se na cestu dobře připravit. Ať už cestujete do JAR kdykoliv, raději si přibalte i několik kusů teplého oblečení, protože rána a večery mohou být v některých oblastech dost chladné. Pokud máte do JAR namířeno navíc v době našeho léta (v JAR je zima), teplého oblečení budete potřebovat ještě více.

Určitě si s sebou vezměte i opalovací krém s vysokým ochranným faktorem – slunce zde svítí opravdu silně.

Známé destinace v JAR

Durban

Jedná se o nejpopulárnější plážové místo v JAR. Čeká vás písčitá pláž se zlatavým pískem a vodami Indického oceánu. Durban se rozkládá v subtropické oblasti a pyšní se 225 slunečnými dny v roce.

Johannesburg

Je největším městem v JAR. Můžete navštívit zajímavá místa jako Gold Reef Park, ZOO, Národní park a další.

Kapské město (Cape Town)

Je to jedno z nejmalebnějších měst na jižní polokouli. Shlédněte zajímavou atrakci - Stolovou horu, vinice v okolí, botanickou zahradu, vydejte se na safari, …

Porth Elizabeth

Užijte si odpočinek na překrásném pobřeží Algoa Bay. Pobyt na pláži si můžete zpříjemnit spoustou aktivit. Nenechte si ujít místní představení delfínů a tuleňů.

Sun City

Sun City je určeno pro milovníky luxusu, kasin, zábavy a golfu. Najdete tu nejluxusnější hotely v JAR.

JAR – kuchyně, stravování

Jihoafrická kuchyně je stejně tak pestrá, jako celá tato země. Je zde neuvěřitelně velký výběr ovoce a zeleniny. Zajímavou specialitou, kterou by si návštěvník JAR neměl nechat ujít, je tzv. biltong – tradiční sušené maso. Suší se v podstatě všechny druhy masa, obzvláště hovězí, antilopí a pštrosí. Biltong je i dobrým suvenýrem.

Dalším specifickým jihoafrickým pokrmem je bobotie – kořeněné sekané maso s rýží a sambal – naložená a okořeněná zelenina nebo ovoce.

Jihoafrická vína patří mezi přední světová vína. Klimatické podmínky totiž poskytují skvělé podmínky pro nejlepší vinné odrůdy. V pěstování vína je jedničkou hlavně Kapsko.

A ještě jedna důležitá informace – v JAR je možné bez obav pít vodu přímo z kohoutku, protože je pitná.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17136 (novesluzby.cz#21743)


Přidat komentář