Japonsko - průvodce, cestování

Japonsko je zemí, v níž se mísí nejvyspělejší technologie i významné historické památky, chrámy a svatyně. Poznejte rušné velkoměsto, objevte staré památky, relaxujte v zelených zahradách a parcích, ochutnejte japonskou kuchyni,…

Japonsko – základní informace o zemi

Název: Japonsko

Státní zřízení: císařství

Rozloha: cca 373 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 128 milionů

Hlavní město: Tokio

Ostatní významná sídla: Yokohama, Ósaka, Nagoya, Sapporo, Kyóto

Úřední jazyk: Japonština

Měna: jen

Náboženství: převážně šintoismus a buddhismus

Japonsko je ostrovním státem v severovýchodní Asii. Hlavou země je císař.

Japonsko tvoří čtyři velké ostrovy, které zaujímají přibližně 98%  plochy státu. – Honšú, Hokkaidó, Kjúšů a Šikotu. Kromě těchto ostrovů je Japonsko složeno z tisíce dalších malých ostrůvků, včetně souostroví Rjúkjú, řetězce spojujícího jižní cíp Kjúšú s Tchaj – wanem.

Některé malé ostrůvky jsou v podstatě jen vrcholky sopek, které vyčnívají z mořského dna nad hladinu.

V Japonsku se nachází přes 150 sopek, přičemž asi 60 je stále aktivních. V Japonsku dochází někdy k zemětřesení a vlnám tsunami.

Japonská vlajka znázorňuje červené slunce na bílém pozadí.

Japonsko má po USA druhý největší hrubý domácí produkt na světě. Významné místo zaujímá průmysl. Důležitými exportními produkty jsou stroje, elektrická zařízení, dopravní prostředky, chemikálie a textil.

Japonsko – podnebí

Podnebí v Japonsku je značně proměnlivé od severu k jihu. V Hokkaidó na severu jsou chladné zimy a hodně sněhu, například v Sapporu od prosince do března nejsou výjimkou teploty pod – 20 stupňů. Léta jsou ale teplá, teploty dosahují až 30 stupňů. Srážky jsou v průběhu celého roku poměrně rovnoměrné. Hokkaidó je jedna z nejsušších oblastí Japonska.

V Tokiu je patrno více srážek a panují zde i vyšší teploty. Mrazy zde bývají pouze v dubnu.

Na jihu, na ostrovech Šikotu a Kjúšú, převládá mírné teplé klima. Mírné zimy střídají dlouhá a horká léta.

Japonsko – lidé

Japonce lze charakterizovat jako velmi zdvořilé lidi, kteří se dokáží kontrolovat, a to zejména na veřejnosti.

Pokud nechcete vzbuzovat zbytečnou pozornost, vyvarujte se jakýchkoliv výbuchů smíchu, pláče, či jiných hlasitých a emotivních reakcí na veřejnosti. Není ani zvykem, aby se partneři objímali či si jinak vyjadřovali náklonnost před ostatními.

Seznámení neprovází podání rukou, nýbrž úklon se sepnutými dlaněmi. Tento úklon je i děkovným gestem.

Japonci mají k sobě respekt, často děkují, snaží se vycházet vstříc.

V Japonsku se nesetkáte s tím, že by místní odhodili byť i malý odpadek na zem.

Japonci jsou hodně pracovití. Můžete si povšimnout, že často telefonují a pracují na svém laptopu.

Japonsko – kuchyně

Základem japonské kuchyně je rýže. O japonské stravě se říká, že působí blahodárně na zdraví a vitalitu a prodlužuje věk.

V Japonsku je běžné pojídání syrových ryb, což může někomu připadat naprosto

nepředstavitelné.

V Japonsku se místo příboru jí hůlkami. Hůlky jsou buď obyčejné dřevěné, nebo zdobené (v lepších restauracích). Před cestou do Japonska si určitě vyzkoušejte jedení hůlkami a pokud vám to nepůjde, klidně si zabalte svůj příbor. Příbor je sice v některých restauracích na vyžádání k dispozici, ale není to pravidlem. Může se nám zdát divné, jak je možné jíst hůlkami například rýži. Zdejší rýže je však lepkavá, a tak se i lépe nabírá.

Kousky jídla se velmi často namáčí do sójové omáčky, která má samozřejmě svoji mističku. Vše, co se dá, se vybere hůlkami, a tekutina se usrkává (např. polévka). Srkání zde není neslušné, ale naopak vyjadřuje pochvalu kuchaři.

Pokrmy se servírují v nejrůznějších mističkách, kalíšcích, táccích apod. Každý druh jídla má svou nádobu, a tak je jimi stůl úplně zaplněn. Existuje i talířek na odkládání hůlek!

Japonci při jídle nikam nepospíchají, rádi se při stolování pobaví a zasmějí.

Tradiční pokrmy v Japonsku:

Sushi

Jsou to jednohubky ze syrových ryb (především z lososa, krabů, chobotnic, garnátů, krevet či rybích jiker), s kouskem mořského plevele a lepkavé rýže. Takovou jednohubku byste měli sníst na jedno až dvě kousnutí. Sushi je ochucené pikantní sojovou omáčkou a kořením wasabi.

Čínské nudle

Čínské nudle se v Japonsku vaří ve vepřovém vývaru, k tomu náleží plátek vepřového masa, rýže a pórek. Vodu z misky usrkáváte.

Rýže kari – rýže politá kari omáčkou s dušeným masem.

Yakitori - grilované kousky kuřecího masa a zeleniny – na způsob špízů. Před samotným podáváním se jehlice odstraní, přílohou je rýže.

Oyako domburi – rýže, kuřecí maso, vejce, cibule.

Japonsko – oblíbené a tradiční nápoje

 • Víno Sake – víno vyrobené z rýže
 • Pivo
 • Shochu – destilát ze sladkých brambor, podobá se vodce
 • Whisky
 • Zelený čaj – Japonci mají oblibu v pití zeleného neslazeného čaje. Běžně si ho uvaří a vezmou s sebou v láhvi. Zelený čaj je navíc ze zdravotního hlediska přínosný pro své antioxidanty.

Japonsko – některá zajímavá místa

Hlavní město Tokio

Tokio se rozkládá na ostrově Honšú a je považováno za nejrušnější město na světě. V Tokiu je sídlo japonského císaře (v Císařském paláci).

V Tokiu najdeme spoustu zahrad a parků, které představují odpočinek od rušného města.

 • Chrám Sensódži (Asakusa Kannon chrám) – nejznámější chrám v Tokiu
 • Zahrada kolem Císařského paláce – největší zahrada v Tokiu
 • Zahrady Kiyosumi, Shinjuku, Gyoen, Outer, Hama Rikyu (jedna z nejhezčích), Shiba Rikyu
 • Parky Yoyogi, Hibiya, Ueno, Arisugawakinen
 • Pohled na Tokio z výšky…
 • Tokio věž

Je vysoká 333 metrů (o 9 m víc než Eiffelova věž). Nejkrásněji věž vypadá za soumraku, kdy ji ozáří oranžové barvy.

Věž je rádiovým a TV vysílačem, ale i turistickým místem.

Zajímavosti: 1. patro: akvárium, 3. patro: muzeum voskových figurín a procházka Mysterious, 4. patro: umělecká galerie. • Marunouchiho budova - obsahuje obchody, restaurace, kulturní a zábavní zařízení. Vstup je zdarma, protože je to veřejně přístupná budova.

Město Nagoya

Nachází se na ostrově Honšú. Ve městě můžete navštívit třeba:

 • Radnici
 • Kongresový dům
 • Přístav
 • Zábavní park
 • Nagoyský hrad ze 17. století (jedna z nejvýznamnějších památek města)
 • Vlakové nádraží (největší na světě)
 • 245 metrů vysokou Kancelářská věž neboli Panoramatický dům – při dobré viditelnosti uvidíte Japonské Alpy, horu Fujiwaradake, přístav a letiště. Nenechte si ujít výhled na město v noci.

Muzeum a vesnice Meiji-Mura

Zajděte si do muzea pod širým nebem, do starého městečka! Při prohlídce poznáte starou japonskou architekturu a styl života, shlédnete staré dochované budovy, stará řemesla, projedete se parní lokomotivou, a to vše na pozadí přírody!

Vesnička se nachází na kopci, odkud je mimo jiné i pěkný výhled na jezero Iruka.

Hiroshima

Přehrada Kurobe a Alpská cesta

Některé výrazy v japonštině

Dobré ráno - Ohajó kozaí mas

Dobré odpoledne - Koniči va

Nashledanou - Štidej šimas

Dobrou chuť - Itada kymas

Děkuji – Arigáto

Věděli jste, že…

… Japonsko zaznamenalo své nejničivější zemětřesení v r. 1923, kdy bylo v Tokiu a Yokohamě zničeno více než 500 tisíc příbytků?

…nejdelší železniční tunel na světě je podmořský tunel Saikan (53, 9 km), spojující Honšú a Hokkaidó?

… ora Fudži je nejslavnější japonská sopka se sněhovou čepičkou?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17089 (novesluzby.cz#21525)


Přidat komentář