Itálie - Řím, Benátky nebo Šikmá věž v Pise

Itálie je nejen velmi vyspělou zemí, ale návštěvníkům může nabídnout pestrou škálu využití. Ať se jedná o milovníky letního koupání, opalování, tak lyžaře a další milovníky zimních radovánek, tak nadšence historie, módy či luxusních vozů.

Itálie

Chcete-li strávit celý rok jen v jedné zemi a přitom mít možnost lyžování na pravém sněhu, ale také se koupat v moři, pak by vašim cílem měla být Itálie.
Ne nadarmo je turisticky nejnavštěvovanější zemí světa. Její rozmanitý povrch a podnebí dává možnost pestrému využití různorodých aktivit. Severní hranice státu lemují Alpy s nejvyšší horou Evropy – Mont Blanc, a přes celý poloostrov se táhnou Apeniny. Itálie je oblévána Středozemním mořem, které se v této oblasti člení na moře Jaderské, Tyrhénské, Jónské a Ligurské.

*** ** ***ÚDAJE O REPUBLICE

A nejen svou rozmanitostí je Itálie zajímavá – uvnitř této stopadesátileté republiky jsou totiž ještě dva samostatné státy. Jedním z nich je San Marino, asi nejstarší stále fungující republika, založená roku 301. A tím druhý je Vatikán, který je současně také nejmenším státem světa. Je sídlem Svatého stolce, v jehož čele stojí papež. Vatikán leží uprostřed Říma, hlavního města Itálie.

Itálie je republika s oficiálním názvem Italská republika a asi** 60 milióny obyvatel**. V jejím čele stojí prezident a měnou je tu euro.

*** ** ***TEMPERANEMT JAKO SOPKA

K pevninské části Itálie patří blízké ostrovy: Sardinie, Sicílie s činnou sopkou Etna a téměř přehlédnutelný ostrov Napoleonova vězení – Elba v Ligurském moři. Při zmíněné sopce Etna by bylo nemyslitelné nevzpomenout na další činnou italskou sopku Vesuv, jednu z nejznámějších na světě. Povahově se Italové dají srovnat s těmito přírodními úkazy. Jejich temperament ve světě zlidověl, a nemůže se zde nevzpomenout pojem „italská svatba“. Nenechte se však těmito slovními spojeními příliš ovlivnit. Zdejší obyvatelstvo není zlé a nenávistné. Rádi říkají, co si myslí a k vyjadřování používají jak slova, tak citové zabarvení. Má to i svou světlou stránku - jsou přátelští a pohostinní. Zeptáte-li se jich slušně na cestu, s úsměvem vám poradí. Nechtějte je ale naštvat, vrátí vám to i s úroky.

 

*** ** ***GASTRONOMIE Itálie

Není snad člověka, který by si Itálii okamžitě nespojil se špagetami, makaróny a dalšími těstovinami, ale především pizzou. Uznejte, že pizza hraje roli téměř v každém druhém americkém filmu, a u nás také stěží najdete člověka, kterému by na talíři vadila. Jejím rodným městem je Neapol, kde má více než staletou tradici. V ulicích italských měst ji koupíte na každém kroku, problém nastane při výběru, kdy se vám před tak objemnou nabídkou zatají dech.

Těstoviny, z nichž snad nejznámější jsou klasické špagety po boloňsku, čítají nad 400 různých druhů. Jednotlivé druhy pocházejí také z jednotlivých oblastí Itálie. Zmíněné Boloňské špagety jsou samozřejmě reprezentantem města Bologna.

Ze známých pokrmů je nutno vzpomenout i Parmskou šunku, vyráběnou ze sušeného masa.
Když už je zmínka o stravování, bylo by neslušné zapomenout na italské víno. Chianti je nejznámější zástupce italského vinařství, v letních měsících se doporučuje Lambrusko, které příjemně osvěží. Obecně jsou italská vína lehká a jemně aromatizovaná.

PRŮMYSL, AUTA, MÓDNÍ ZNAČKY - Itálie

Nadšenci automobilového průmyslu dobře vědí, že Itálie je proslulá výrobou zejména rychlých, luxusních vozů. A i laik ví, že Ferrari vděčí za svůj vznik právě této zemi. Mimo Ferrari se zde vyrábí vozy značek: Alfa Romeo, Lancia, Maseratti, Lamborghini nebo Fiat.
Většinu dam spíš uchvátí italští módní návrháři a jejich notoricky známá jména jako Giorgio Armani, Donatella Versace, Dolce&Gabbana, Gucci anebo Bulgari.

PAMÁTKY

Itálie je vyhledávaným místem také díky světoznámým památkám. Nejeden turista touží vidět římské Koloseum, Benátky, či šikmou věž v Pise.

Šikmá věž v Pise

Poslední jmenovaná ke svému přídomku přišla nedostatečnou vzdělaností tehdejších stavitelů. Jílovitá půda nápor mohutné stavby nevydržela a věž se začala naklánět. Stavitelé věřili, že se podložením kameny věž vrátí do původní polohy, jenže časem se věž začala naklánět na stranu druhou. Ve dvacátém století se vychýlila až na dalších 5 metrů, a proto byla v roce 1990 pro veřejnost uzavřena. Vychylování bylo zastaveno částečným vysátím půdy a zapuštěním železných lan. Nyní je věž veřejnosti přístupná s vychýlením 3 metrů.

To je ale zatím jen miniaturní úvod dlouhého a téměř nekonečného seznamu památek, kterým Itálie vděčí jednak své bohaté historii, ale i vyspělosti státu jak dnes, tak v celé historii republiky.

Benátky – romantika pro zamilované

Benátky jsou světově vyhledávány zamilovanými páry pro svůj romantický nádech města. Plavba na lodích městem a sledování gotických a renesančních staveb je jak stvořené pro utužování vztahů. Nemálo mladých slečen zde bylo požádáno o ruku.

Budete-li hledat to nejkrásnější místo v Benátkách, jistě se přikloníte k celému světu, který tvrdí, že náměstí sv. Marka je nejkrásnějším náměstím na světě vůbec. Místo, jemuž dominuje bazilika svatého Marka se zvonicí a na jedné straně laguna.

Kalábrie – ideální místo pro letní dovolenou

Je-li však vaším cílem cesty zejména odpočinek, dovolená a hlavně moře, rozhodně byste měli přemýšlet o Kalábrii. Nádherné, bílé písky, průzračná a čistá voda. To je jen základní popis této oblasti na jihu Itálie. Skvostný vzhled Kalábrii dodávají také masité hory a množství rostlin a barevných květin.

Sardinie – zaostalý ostrov

Azurové moře a dokonale romanticky laděnou pláž najdete na Sardinii, druhém největším ostrovem patřící Itálii. I přes ekonomickou pomoc Říma, je Sardinie hospodářsky poměrně zaostalou. Hlavním městem je** Cagliari**, typické italské město a asi nejzajímavější úkazem je zde sloní věž ze 14. století.

Sicílie

A jestliže už jsme vzpomněli ostrovy, nebylo by fér opomenout Sicílii, největší Italský ostrov a současně největší ostrov ve Středozemním moři. Leží jižně od Itálie na rozloze asi 26 tisíc km2 s hlavním městem Palermo.

V Palermu je k vidění spousta pamětihodností, řada kostelů a snad všechny architektonické slohy, z nichž snad nejvíce převládá gotika a renesance.

Velké pozornosti, zejména v minulosti, se město těšilo loutkovému divadlu. Dnes je v Palermu muzeum loutkových figurín.

Ale zpět k celé Sicílii. Ostrov má svoji vlastní vlajku – žluto červené pole, kde žlutá znamená revoluci a červená nezávislost, uprostřed je triskelion, emblém ze tří lidských nohou, které mají symbolizovat tvar Sicílie. Na triskelionu je Gordona, tvor lstivý, ale velice inteligentní.

Vlajka Itálie

Pokud už jsme u vlajek, je nutné vzpomenou samotnou italskou vlajku, která je odvozená od francouzské, kdy modrou nahradila zelená a má představovat nezávislost, či moře. Bílá je pak známkou hor a červená pravým italským temperamentem.

Milovníci historie musí oželit popis dalších památek. Vězte, že z těch několika desítek zapsaných v UNESCO a dalších, zejména renesančních staveb, by bylo těžké vybrat. Pro tip na výlet aspoň tedy jmenovitě některé: Historické centrum města Říma, Florencie, Neapole, Sieny, Archeologické naleziště v Pompejích, Botanická zahrada v Padově a Hadriánova vila v Tivoli.

A až se vydáte na cestu, nezapomeňte, že všechny cesty vedou do Říma.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16956 (novesluzby.cz#21045)


Přidat komentář