Island - gejzíry, národní parky

Na Islandu vás jistě okouzlí místní příroda! Island je plný gejzírů. Nenechte si ujít Geotermální oblast Geysir a vodopád Gullfoss, nebo třeba známou sopku Hekla a řadu národních parků. Vzhůru na Island!

Island – základní informace o zemi

Název: Islandská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 103 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 300 tisíc

Hlavní město: Reykjavík

Jiná významná sídla: Kópavogur, Hafnarfjordur

Nejvýznamnější řeka: Thjórsá

Úřední jazyk: islandština

Měna: islandská koruna

Náboženství: převážně evangelické

Časový posun oproti ČR: - 1 hodina v zimě,  - 2 hodiny v létě

Island, ostrovní stát v severní části Atlantského oceánu, je přezdíván ostrov ohně a ledu (kvůli místním sopkám a ledovcům).

Ačkoliv je Island více bližší Grónsku , je to evropská země. Na Islandu najdeme asi 200 vulkánů a sopečné výbuchy jsou zde běžnou záležitostí. V souvislosti se sopečnou činností se objevují i gejzíry a horké prameny. Asi osmina celého ostrova je pokryta ledovcovými štíty a ledovci. Na ostrově se nachází i největší evropský ledovec, Vatnajokull (8 300 km2 ).  Obyvatelné jsou jenom pobřežní nížiny. Obyvatelé žijí hlavně z rybolovu, nebo pracují v továrnách na zpracování ryb či pěstují ovce.

Islandská vlajka je modrá a zdobí ji červený kříž.

Island – podnebí

Přestože se Island nachází daleko na severu, panuje zde mírní klima, a to z důvodu působení teplého Golfského proudu. Přístavy na Islandu nezamrzají. Zřejmě nejchladnější je leden, avšak teploty na pobřeží se pohybují kolem nuly. Ve vnitrozemí je pak chladnější podnebí.

Island – rostlinstvo

Ostrov je z převážné většiny zcela pustý, nebo má velice chudé rostlinstvo. Najdeme zde hlavně travnatý porost bez stromů, nebo rašeliniště. Jsou však zřízeny i chráněné oblasti, kde rostou stromy a je i patrná snaha o zvýšení zalesnění za pomoci vysazování.

Island – kuchyně, stravování

Pokud jdete na Islandu nakupovat, je dobré vědět, že cenové rozdíly v určitých řetězcích obchodů jsou velké. Nejlevnější ceny budou v supermarketech s označením Bónus (nacházejí se jen ve velkých městech). Relativně levné jsou ještě řetězce Krónan. Podstatně dražší ceny (až dvakrát tolik) jsou v obchodech 10 – 11 nebo 11 – 11, u nichž je prodloužená prodejní doba.

Chléb se na ostrově prodává výhradně balený a krájený, přičemž základem je toastový chléb (tmavé chleby jsou dražší).

Na Island je omezen dovoz mastných a mléčných výrobků, tudíž rozhodně nebalte salámy, ani nic podobného.

V restauracích můžete být potěšeni tím, že se nedává spropitné. Bývá zvykem platit kartou.

V islandské kuchyni jsou na první místě ryby. To však neznamená, že tím pádem budou levné, ba právě naopak! Jídelníček je bohatý na jehněčí (z důvodu velkého množství ovcí).

Místní specialitou jsou sušené ryby, které koupíte v sáčku podobně jako brambůrky. Pojídají se jen tak samotné, nebo se mažou máslem.

Populárním mléčným výrobkem je skyr (něco jako tvarohový jogurt), a to bílý, nebo s příchutí, v různě velkém balení

Na Islandu téměř všude narazíte na hot dog. Oproti našim hot dogům jsou párky opečené, místo rohlíků jsou žemle a navíc si můžete přesně říct, co z nabízených přísad do pokrmu chcete!

Pokud si chcete dopřát nějaký ten alkohol, patrně vás to nevyjde zrovna nejlevněji. V běžných obchodech lze zakoupit pouze slabé pivo, jinak se alkohol prodává ve speciálních obchodech – ty jsou sice drahé, ale pořád ještě levnější než pít v baru.

Tradičním islandskou pálenkou je Brennivin – jestliže si ho chcete přivést domů jako suvenýr, zakupte ho až na letišti v duty free obchodu (vyjde o dost levněji).

Některá zajímavá místa na Islandu

Akureyri  - „hlavní město severu“

Hned po Reykjavíku zde žije nejvíce obyvatel Islandu. Obdivujte překrásné scenérie měst a vesnic, úpatí hor, zasněžené hřebeny a úchvatnou přírodu!

Geotermální oblast Geysir a vodopád Gullfoss

Pokud se v Reykjavíku ocitnete pouze na jeden den, je obvyklý tzv. zlatý okruh k oblasti Geysir a k vodopádu Gullfos.

Geotermální oblast leží od Reykjavíku asi 120 km. Velký gejzír už není aktivní a představuje jakési jezírko s vroucí vodou. Sousední gejzír Strokkur však aktivní je, a tak můžete vždy po několika málo minutách pozorovat vodu, chrlící se do výšky asi 10 metrů. Úžasná je ale celá oblast, kde se horká voda zpod povrchu rozlévá do okolí.

Gullfos je v překladu Zlatý vodopád. Leží zhruba 10 km od gejzíru. Gullfos je bezpochyby jedním z nejkrásnějších vodopádů na ostrově. K vodopádu je navíc pohodlný a snadný přístup!

Sopka Hekla

Hekla dosahuje 1491 metrů a je to jeden ze symbolů Islandu. Již z dálky můžete vidět její  zasněžený vrchol. Pokud si plánujete výlet až k sopce, informujte se o aktuální situaci, jelikož se jedná o stále aktivní vulkán!

Národní park Jökulsárgljúfur

Najdete tu přírodní krásy v podobě vodopádu Sellfoss, Kaňonu Ásbyrgi a Údolí Vesturdalur. Z údolí se vydejte na průzkum velice zajímavých skalních útvarů Hljóðaklettar. Když půjdete ještě dál, narazíte na Rauðhólar ** –** červený kopec.

Poloostrov Reykjanes

Zhruba 20 km od města Keflavík (kde je letiště), leží Modrá laguna. Jezírko má azurově modrou, takřka neprůhlednou barvu. Černé břehy jsou pokryté ztuhlou lávou. V jezírku se lze i koupat.

Dalším zajímavým místem v Reykjanesu je geotermální pole v Krýsuvíku a útes Krýsuvíkurberg.

Mývatn a okolí

Mývatn je čtvrté největší jezero na ostrově. Lze zde skvěle pozorovat výsledky sopečné činnosti. Členité jezero má spoustu ostrůvku a výběžků. V okolí jezera můžete strávit opravdu příjemné chvíle.

Na jihu od městečka Reykjahlíð se rozkládá obrovský a pěkný kráter Hverfell, který navíc nabízí skvělý výhled na jezero. Nepřehlédnutelné jsou i pseudokrátery, tvořící reliéf krajiny. V okolí se nachází také dvě jeskyně. Jeskyně Stóragjá a její teplá voda kdysi sloužily i ke koupání, o čemž svědčí madlo a lano. Dnes už je voda chladnější a koupání už se neprovozuje. Oproti tomu voda v jeskyni Grjótagjá je zase až příliš horká, takže si v ní můžete maximálně na chvíli smočit nohu.

Mývatn je proslulé i zdejším ptactvem.

Několik kilometrů od Mývatnu se rozkládá neméně zajímavá geotermální oblast sopky Krafla.

Reykjavík – hlavní město

Zajímavé architektonické stavby: kostel Hallgrímskirkja, vila Höfði, vodárna Perlan, nterkulturní centrum (Alþjóðahús).

Národní park Skaftafell

Největší zajímavosti: Vodopád Svartifoss, Ledovec Skaftafellsjökul

Národní park Snaefellsness

Největší zajímavosti: ledovec Snæfellsjökull se sopkou Snæfell, čedičové útesy u vesnice Arnarstapi, pobřeží a ostrůvky v zálivu Breiðafjörður (+ výlety lodí a pozorování velryb).

Věděli jste, že…

… Islanďané mají pouze křestní jméno a žádné příjmení?

… rybolov pokrývá tři čtvrtiny celého vývozu země?

… voda z horkých pramenů vytápí v Reykjavíku domy a kanceláře?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17026 (novesluzby.cz#21246)


Přidat komentář