Irsko - průvodce, cestování

Krajina nesčetných přírodních krás a velkolepých kamenných památek, malebné pobřeží, útesy, pohostinnost místních obyvatel, tradiční whisky a proslulé irské hospůdky – to vše a mnohem více vás čeká v Irsku.

Irsko – základní informace o zemi

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 70 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 4 miliony

Hlavní město: Dublin

Další významná sídla: Cork, Galway, Limerick

Úřední jazyk: irština, angličtina

Měna: euro - od r. 2002 (dříve irské libry)

Náboženství: převážně katolické (v Severním Irsku však převládají protestanti)

Irsko leží na severozápadě Evropy. Irská republika se rozkládá na 5/6 irského ostrova. Zbylá 1/6 se nazývá Severní Irsko a patří ke Spojenému království. Irsko je na západě omýváno Atlantským oceánem, na východě Irským a na jihu Keltským mořem. Lesy zaujímají rozlohu pouze asi 5 % Irska. Země je z převážné většiny tvořena pastvinami a ornou půdou.

V Irsku je mírné a vlhké podnebí, je značně ovlivněno teplým Golfským proudem – jeho účinky jsou nejvíce patrné na západě. V Dublinu, ležícím na východním pobřeží, je daleko chladněji. Prší po celý rok.

Irská vlajka byla oficiálně přijata v r. 1922. Skládá se ze zeleného (značí irské katolíky), bílého (symbolizuje smíření) a oranžového pruhu (představuje protestanty).

Irsko – kuchyně, jídlo

Irská snídaně se může skládat například z ovocné šťávy, teplé ovesné kaše, vloček a mlékem či smetanou, míchaných vajíček se slaninou nebo klobásou, topinek, sodového domácího chleba, másla, džemu, ovoce, čaje nebo kávy.

(Irský sodový chléb je jemný jako koláč a je připraven ze sody, podmáslí, mouky a soli).

Irské polévky jsou velmi husté a vydatné. Irskými rybími lahůdkami jsou dušený, grilovaný nebo uzený losos, mořský jazyk, pstruh mořský či říční, humři a ústřice.

V irské kuchyni hraje důležitou roli maso vysoké kvality. Ochutnejte šťavnaté steaky, hovězí pečeně, jehněčí kotlety, irský guláš, slaniny, klobásy, šunky,… Oblíbenou večeři tvoří coddle – guláš z klobásy, slaniny a brambor.

V irské kuchyni jsou nepostradatelnou surovinou brambory. Do zahraničí se hodně vyvážejí houby, protože se jim ve zdejších podmínkách dobře daří.

Irské zákusky se podobají anglickým nákypům „pudding“, irské poháry, dorty a sladkosti jsou často zdobené šlehačkou či hustou smetanou.

Irsko - nápoje

Při irské večeři se na stole zpravidla nachází džbánek s vodou a většinou se po dobu jídla ani nic jiného nepije. Irové pijí hodně pivo. Nejčastěji se jedná o „stout“ (vydatné, krémové, tmavohnědé pivo). Zajímavý je irský nápoj black velvet – směs piva a šampaňského. Whisky zraje v dřevěných sudech alespoň 5 let a pije se výhradně čistá nebo s trochou vody, nikdy však s ledem. Milovníci whisky mohou navštívit v Bushmills v Severním Irsku nejstarší palírnu whisky na světě. Whisky je součástí irské kávy, irským likérů a krémů.

Tip: ochutnejte 2 irské likéry – Irish mist (whisky, med, bylinky) a Irish cream liqueur (whisky, čokoláda, smetana).

Irsko a proslulé hospůdky

Říká se, že Irko má nejlepší hospody na světě. V irské hospůdce se večer nebudete cítit osamoceni, můžete si s ostatními popovídat, živě diskutovat o různých tématech a také si zazpívat za zvuku harmoniky. Na starosti všedního dne tak rychle zapomenete.

Irsko – lidé, společnost, kultura

Právě o Irech můžeme říci, více než o komukoliv jinému, že nějaký důvod k oslavě si vždycky najdou.

Některé kulturní akce a oslavy v Irsku:

  • Týden sv. Patrika

Když Keltové v 5. století podnikali nájezdy na římskou Británii za účelem získání otroků, jedním ze zajatců se stal i 16letý chlapec Patrik. Patrik léta pracoval jako pastevec, později uprchl do Galie, stal se z něj mnich a nakonec se vrátil zpět do Irska. V Irsku obrátil pohany na křesťanství a stal se patronem národa.

V březnu se jeden týden konají oslavy na počest sv. Patrika. Oslavu pořádá snad každá vesnice a město. Čekají vás večírky, promenády, noční představení apod.

  • Dny Titaniku

Jedná se o velikonoční festival v Belfastu. Oslava je pořádána na počet lodi Titanic, který v Belfastu vznikl. Festival probíhá týden a během něj se konají různé výstavy, prohlídky aj.

  • Waterways Ireland Fishing Festival (Fermanagh) – rybářské slavnosti

Mimo jiné probíhají závody v rybaření, kterých se každý rok účastní více než 300 soutěžících.

  • Literární týden (Listowel, Kerry)

Na programu jsou přednášky, semináře, četby aj.

  • Letní koňské dostihy a festival (Galway)

  • Festival irské hudby (Laois)

Součástí jsou koncerty, soutěže, pouliční představení apod.

  • Mezinárodní festival ústřic (Hillsborough, Down)

Těšit se můžete na zábavu a jídlo.

Irové jsou přímo rození vypravěči

Největšími irskými autory jsou Jonathan Swift, Oscar Wilde, G. B. Shaw, James Joyce, Oliver Goldsmith, William Butler Yeats a další.

Místa, která byste v Irsku neměli vynechat

Cork

Cork je druhým největším městem v Irsku a leží na jihu ostrova. Město, které představuje i přístav, leží na několika ostrovech. Zajímavé je jeho historické centrum, které se vyznačuje úzkými uličkami a vodními kanály. V noci se zase můžete těšit na překrásné panorama. Nejvýznamnější památky: St Finbarre\'s Cathedral, Radnice, vež kostela Shandon.

Město Galway

Rozkládá se na západním pobřeží Irska a je jakýmsi kulturním centrem země, zejména pro své festivaly a tradiční folklór. Navštivte katedrálu, zavítejte do latinské čtvrti a do některé z místních hospůdek. Poblíž je také rybářská vesnice Claddagh.

Útesy Cliffs of Mother

Řadí se k nejkrásnějším útesům v Evropě. V průměru dosahují výšky 120 metrů nad mořem, nicméně některé mají až 200m! Tuto atrakci každoročně navštíví zhruba milion turistů, kteří do Irska zavítají.

Aranské ostrovy

Tyto ostrovy (celkem 3) se rozkládají blízko západního pobřeží Irska. Okouzlí vás krása irské přírody a úchvatný výhled na moře. Ostrov lze poznat projížďkou na kole, které se zde půjčuje.

Pohoří Wicklow Mountains

Jedno z největších irských pohoří, leží na jih asi 30 km od Dublinu. Nejzajímavější je patrně oblast Glendalough (hory, jezera, pozůstatky staveb z období Vikingů).

Hrobka Newgrange

Najdeme ji asi 60 km na severozápad od Dublinu. Prastará hrobka se datuje ještě do doby před egyptskými pyramidami. K její stavbě posloužily pouze kamenné nástroje. Památka je dokonce zapsána na seznamu UNESCO.

Pevnost Rock of Cashel

Leží zhruba 150 km na jihozápad od Dublinu. Součástí pevnosti je kaple a katedrála.

Národní park Killarney

Nabízí jezera, vodopády, historické budovy aj.

Poloostrov Dingle

Shlédněte písčité pláže pozůstatky ze středověku a další zajímavosti.

Věděli jste, že…

… v Irsku nežijí hadi a legenda tvrdí, že sv. Patrik je ze země vyhnal?

… v 5. století sv. Patrik obrátil zemi na křesťanství?

… irský národní symbol je trojlístek bílého jetele?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16996 (novesluzby.cz#21139)


Přidat komentář