Indonésie - dovolená a exotika

Každá oblast Indonésie má svou vlastní kulturu a zajímavosti. Pokud byste chtěli poznat celou zemi, trvalo by to několik měsíců. Nejznámějšími destinacemi jsou Bali, Jáva, Sumatra a Borneo, Sulawesi, Papua.

Indonésie – základní informace

Název: Indonéská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 1 900 000 km2

Počet obyvatel: přes 200 milionů

Úřední jazyk: indonéština

Měna: indonéská rupie

Hlavní město: Jakarta (na ostrově Jáva)

Další významná města: Surabaya, Bandung, Medan, Palembang, Semarang

Významné řeky: Kapuas, Digul, Mamberamo

Náboženství: především Islám – sunnité

Indonésie je ostrovním státem, ležícím na jihovýchodě Asie. Je to největší souostrovní republika na světě. Indonésie se skládá z více než 17 tisíc ostrovů a ostrůvků, přičemž obydlena je necelá polovina z nich.

Rozeznáváme pět hlavních oblastí Indonésie: ostrov Jáva, Sumatra a Celebes (Sulawesi), Kalimantan (jižní část ostrova Borneo) a Irian Jaya (západní část Nové Guineji).

V Indonésii najdeme velké množství sopek.

Indonésie – počasí, podnebí

Indonésie je na rovníku, tudíž zde po celý rok panují vysoké teploty. Většina území je vlhká, jenom Jáva a některé další ostrovy se vyznačují sušším podnebím. Určitá část země také spadá do pásma monzunů s přívalovými dešti. Horské oblasti nabízí chladnější počasí, ale i vyšší vlhkost.

Indonésie – rozmanité obyvatelstvo

V Indonésii můžete narazit na rozmanité obyvatelstvo – od kmenů, kterých se moderní civilizace naprosto netýká, až po vyspělou společnost. V Indonésii se prolínají nejrůznější jazyky a kultury (užívá se zde více než 400 jazyků).

Indonésie – příroda

Stejně tak příroda v Indonésii se může značně lišit – od oblastí, které jsou člověkem zcela nedotčeny, až po místa, která člověk zcela proměnil.

Podél pobřeží se rozkládají bělostné písčité pláže, ve vnitrozemí najdeme husté deštné pralesy, aktivní sopky a nespoutanou přírodu. Indonéské moře i pevnina nabízí spoustu pokladů v podobě fauny a flóry.

Indonéské zvyklosti

Indonésie je poněkud konzervativní zemí, tudíž je při pobytu v zemi nutné dodržovat určitá pravidla. U turistů se sice leccos toleruje, nicméně pokud nechcete být terčem pohledů, je lépe na sebe zbytečně neupozorňovat.

Pokud vynecháme turistické Bali, je důležité se vhodně oblékat. Vhodným oblečením se myslí kalhoty či sukně u mužů minimálně ke kolenům, u žen pod kolena. Tričko musí zakrývat ramena a ženy musí nosit střízlivé výstřihy.

Indonésané se běžně koupou v oblečení, takže naše evropské plavky jsou tak trochu tabu. Jestliže si je oblečete, nevyhnete se přehnaného okukování. Evropské plavky si můžete bez obav obléci jen na Bali a v bazénech luxusních hotelů.

Co se týká vstupu do svatyní, zpravidla je vyžadován tradiční indonéský oděv, který si můžete buď zakoupit, nebo půjčit na místě. Než vstoupíte do mešity, někdy si musíte zout boty a zahalit hlavu.

Zajímavostí je, že levá ruka se považuje za nečistou, takže k jídlu a podávání věcí jiným lidem využijte pravou! Za nečisté se považují i nohy, takže se při sezení skládají pod sebe.

Jelikož je hlava posvátná, nesmíte se dotýkat cizí hlavy (pohladit apod.) – platí i pro děti.

Je neslušné dávat najevo hněv – pokud se budete hněvat, sklidíte leda posměšky a nepochopení.

Náklonnost mezi dvěma osobami opačného pohlaví se na veřejnosti nedává najevo. U osob stejného pohlaví to ale nevadí.

Raději se vyhněte tématům víry a náboženství a zdržte se kritiky.

Indonésie a umění

Indonésie má velmi bohaté kulturní dědictví. V Indonésii se nachází také řada uměleckých vysokých škol.

Wayang – řeč je o tradičním indonéském stínovém divadlu. Nejde pouze o zábavu, ale i o výchovu a poučení – čerpá z eposů. Tato představení lidé navštěvují už od dětství. Wayang se pořádá běžně při oslavách a konají se i speciální představení pro turisty. Další formy indonéského divadla: wayang orang (divadlo s živými herci) a wayang golek (loutkové divadlo).

Gamelan – jedná s o soubor nástrojů laděných do určité tóniny, například bubínky, gongy aj. Vzniklé tóny znějí tajemně a neobvykle. Koncert si můžete poslechnout v každé turistické destinaci.

Tanec – tradičních tanců je více, protože zde žijí lidé různých národů. Pořádají se taneční vystoupení pro turisty a tance jsou součástí každé oslavy. Tanec je umění a proto je zde zřízeno i mnoho škol.

Užité umění – významnou roli hraje látka a její zdobení. Právě zde v Indonésii má své kořeny batika. V Indonésii se dále uplatňuje malířství, řezbářství, sochařství, keramika, zhotovování předmětů z kůže a kamínků aj. Můžete narazit na spoustu uměleckých dílen a škol.

Indonésie – zajímavá místa

Každá oblast Indonésie má svou vlastní kulturu a zajímavosti. Pokud byste chtěli poznat celou zemi, trvalo by to několik měsíců.

Nejznámější destinace, místa

  • Bali

  • Jáva

  • Sumatra a Borneo

  • Sulawesi

  • Papua

Bali – nejznámější turistická destinace v Indonésii

Hlavní město Bali je Denpasar. Bali obývá kolem 22 milionů lidí. Bývá nazýván „ostrov bohů“ či „ostrov tisíce chrámů“.

Na Bali je spousta uměleckých dílen, dokonce celých uměleckých vesnic. Nenechte si ujít příležitost, kdy budete moci vidět místní tradiční tanec kecak (vychází z eposu Ramájána, znázorňuje boj opičí armády proti nepříteli).

Bali, to jsou překrásné písčité pláže, ráj pro potápění, úchvatná příroda, rýžové pole, umění, ale také zábava v západním stylu!

Největší ostrov Indonésie – Jáva

Ostrov Jáva je největší a nejlidnatější ostrov Indonésie. Je politickým a finančním centrem Indonésie. Střediskem Jávy i celého souostroví je Jakarta, indonéské hlavní město.** **

Ostrov Jáva nabízí vskutku mnoho přírodních krás, které stojí za shlédnutí. Jáva vznikla vulkanickou činností, sopky jsou doslova „na každém rohu“ a některé jsou i aktivní. Vulkanicky nejaktivnější oblastí celé Indonésie je Dieng Plareau, kde se nachází také aktivní sopka Bromo. Úžasným zážitkem je především  vyhlídka na vycházející slunce nad touto sopkou.

Pro turisty je oblíbené město Yogyakarta. Nezapomeňte navštívit sultánský palác Kraton a ruiny vodního království Taman Sari – luxusní lázně. Navečer zavítejte do úzkých uliček ptačího trhu, kde si jistě zakoupíte, co potřebujete.

Prambanan je nejnavštěvovanější památkou Jávy vůbec. Jedná se o největší hinduistický chrámový komplex. Chrámy Prambananu spadají do 9. století a jsou složeny ze tří částí, přičemž každá z nich je zasvěcena jinému bohu. Kupy kamení jsou ve skutečnosti pozůstatky malých chrámů, které se kdysi tyčily v komplexu.

Nenechte si ujít divadelní představení známé hinduistické epopeje Rámajána, které se hraje v podvečer a pozadí tvoří osvětlený chrám Prambanan.

Další významnou památkou je buddhistický kopec Borobudur – leží mezi vulkány a vznikl v 8. století. K vidění je chrám se sochou Buddhy, reliéfy a sošky.

Některé výrazy v indonéštině

Ano – Ya

Ne – Tidak

Dobré ráno – Selamat pagi

Dobré odpoledne – Selamat siang

Dobrý večer – Selamat malam

Prosím – Tolong

Děkuji – Terima – kasih

Promiňte – Permisi

Kolik to stojí? – Berapa?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16948 (novesluzby.cz#21021)


Přidat komentář