Honduras - banánová republika

Republika Honduras se těší stále větší přízni zahraničních turistů. Návštěvníky lákají mayské památky v Copánu, ale také slunce a pláže Karibiku. V Hondurasu je spousta zajímavých a krásných míst!

Honduras – základní informace o zemi

Název: Honduraská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 112 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 6,6 milionu

Hlavní město: Tegucigalpa

Ostatní významná sídla: San Pedro Sula, La Ceiba, El Progreso, Choluteca

Nejvyšší bod: Cerro las Minas

Nejvýznamnější řeky: Coco, Patuca

Úřední jazyk: španělština

Měna: lempira

Náboženství: převážně římskokatolické

Honduras se nachází ve Střední Americe. Pobřeží je omývání Karibským mořem a Tichým oceánem. Hory se rozkládají na více než 4/5 země.

Pro světový trh se zde pěstují banány, kávovník, cukrová třtina, tabák a bavlník. Honduras dokonce byl v první polovině 20. století největší světový vývozce banánů.

Vlajku Hondurasu zdobí ve středu bílý pruh s pěti modrými hvězdami a po obou stranách vlajky jsou modré pruhy.

Honduras sousedí s Guatemalou, Salvadorem a Nikaraguou.

Republika Honduras se těší stále větší přízni zahraničních turistů. Návštěvníky lákají mayské památky v Copánu, ale také slunce a pláže Karibiku. V Hondurasu je spousta zajímavých a krásných míst. Takřka čtvrtina území Hondurasu je chráněná.

Realitou však také je, že Honduras se potýká se sociálními a hospodářskými problémy a patří mezi nejchudší země Střední Ameriky. Životní podmínky místních obyvatel jsou někdy opravdu otřesné – spousta lidí žije v bídě a jsou negramotní.

Honduras – podnebí

V Hondurasu panuje tropické podnebí, nicméně v horách je podstatně chladněji. Nejvíce srážek je od května do prosince. Severní pobřeží někdy postihují uragány, které způsobují nemalé škody.

Honduras – rostlinstvo

Na severní pobřežní rovině se rozprostírá deštný prales a savana a pro pobřeží jsou charakteristické mangrové porosty. Na nižších horských svazích najdeme lesy se vzácnými dřevinami jako růžové dřevo, mahagon a jiné. Ve vyšších polohách rostou převážně duby a borovice a vrcholky jsou porostlé trávou.

Honduras – ubytování

Největší výběr ubytování je zajisté v hlavním městě Tegucigalpa, dále v San Pedru Sula, v Copánu a na severním pobřeží. Na těchto místech si můžete vybrat ubytovací zařízení dle svého vkusu i rozpočtu. Mimo tyto oblasti jsou ubytovací služby dosti slabé.

Honduras – kuchyně, stravování, nápoje

V turisticky rušných oblastech jsou k dostání běžné evropské pokrmy a můžete vyzkoušet i jídla honduraské kuchyně. Menší města a vesnice se ve stravovacích službách omezují na comedory, kde se připravují obvyklá jídla z dostupných surovin (rýže, fazole, maso apod.). Časté jsou i čínské restaurace.

Mezi honduraské pokrmy patří anafre – jakési fondue (sýr, fazole, maso) a také tapado – zeleninová omáčka.

Na severním pobřeží je kuchyně ovlivněna karibskými tradicemi a často se konzumují mořské plody a ryby. Častou přílohou k jídlu nejen na severním pobřeží, ale i na ostrovech, je kokosový chléb (pan de coco). V nabídce jsou i kokosové rohlíky, které lze zakoupit od žen a dětí přímo na pláži.

Dalšími pokrmy jsou například guisado – ostrá kuřecí omáčka či sopa de caracol – omáčka ze škeblí.

Pokud hledáte nějakou rychlou svačinku, na honduraských ulicích koupíte baleadu (tortilu plněnou fazolemi, sýrem a smetanou).

Honduras – nápoje

Ačkoliv je zde množství kávových plantáží, pití kávy není zrovna vžitou tradicí, a tak budete z kvality kávy možná zklamaní. Chuť si můžete spravit různými džusy a šťávami připravovanými z exotického ovoce. Může se jednat o koktejly a mlékem(licuados, batidos) nebo s vodou (frescos).

Rozhodně zde nepijte vodu z kohoutku, nýbrž výhradně vodu balenou.

K dispozici je poměrně široká nabídka alkoholických nápojů. Můžete ochutnat pět značek piva (Salvavida, Imperial, Port Royal, Nacional, Polar). V zemi se destiluje rum a pálenka aguardiente. Vyrábí se zde i domácí kořeněná kořalka guifiti, která je rozšířena na vesnicích. Dovážená vína jsou značně drahá.

Honduras – tipy na zajímavá místa

Lago de Yojoa

Jedná se o malebné, průzračné, modré jezero v horách, které poskytuje domov různým druhům vzácného ptactva. Jezero se táhne v délce 17 km. Břehy jsou pokryty rákosím, které přechází v lesíky, pastviny a plantáže. Jezero se rozkládá v kopcovité krajině pohoří Cerro Azul a Santa Bárbara – v pohořích jsou chráněné ostrůvky mlžného horského lesa.

Jezero je oblíbeným cílem pro víkendové pobyty střední třídy honduraského obyvatelstva.

Městečko Copán Ruinas

V sympatickém městečku s příjemnou atmosférou jsou strmé dlážděné ulice, domky s červenými střechami a to vše je obklopeno zelenými pahorky.

Asi kilometr a půl od města jsou archeologické památky, jeden z největších skvostů mayského světa.

Za nejvýznamnější se považuje Muzeum mayského sochařství - shlédněte úchvatnou reliéfní výzdobu, stély, oltáře a desky. Vchod do muzea je zajímavou branou připomínající hadí chřtán. Dominantou muzea je pozoruhodná pyramida Rosalia. Od muzea pak putujete k dalším památkám (hřiště na pelotu, hieroglyfické schodiště, akropole, chrámy aj.)

Olancho

V tomto dobrodružném a zřídka obydleném kraji je spousta lesů, stezek, tropický prales, národní parky a rezervace. Tomuto území se přezdívá honduraský „Divoký východ“ a bude zajisté lákadlem pro pravé dobrodruhy.

Tela

Plážové městečko je situováno doprostřed tří národních parků. Město Tela se nachází v zátoce Bahía de Tela s bělostnými plážemi. Místečko navštěvují místní lidé i zahraniční turisté a někteří z nich se pak vydávají dále na Karibské ostrovy. Můžete si užívat odpočinek na pláži a koupání v moři, nebo se vydat do nedaleké překrásné přírodní rezervace Punta Sal a Punta Izopo. Zhruba 5 km od města je také botanická zahrada Lancetilla.

La Ceiba

Je to vskutku živé město. V květnu se zde koná tradiční festival a ulice jsou plné statisíců návštěvníků. V okolí jsou pláže, národní parky a rezervace.

La Mosquitia

Je to odlehlá oblast bez civilizace, kde panují pouze přírodní zákony. V celém kraji je pár silnic, několik vesniček a měst. Oblast není určena pro zhýčkané turisty zvyklé na karibská letoviska, ale pro dobrodružné cestovatele. Na území jsou většinou bažinatá mokřadla a savana. Najdeme zde biosférickou rezervaci Río Platáno.

Karibské ostrovy Islas de la Bahía

Jsou vůbec největším turistickým lákadlem země. Turisticky nejvýznamnější jsou města La Ceiba a Trujillo.

Věděli jste, že…

… název Honduras je odvozen  od španělského výrazu označujícího hloubku, což souvisí s tím, že u severního pobřeží je velká hloubka moře?


… v r. 1998 postihl Honduras uragán Mitch, který měl za následek velké povodně, sesuvy půdy a množství lidských obětí?


… hlavní město Tegucigalpa nemá železnici?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17085 (novesluzby.cz#21512)


Přidat komentář