Guyana - Jižní Amerika

Působivou atrakcí jsou vodopády Kaieteur Falls, které jsou ještě vyšší než Angel Falls v sousední Venezuele. Při návštěvě Guyany je takřka nemyslitelné nechat si ujít výpravu za divokými zvířaty v Karanambu v Rupunini Savanna.

Guyana – základní informace o zemi

Název: kooperativní republika Guyana

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 215 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 830 tisíc

Hlavní město: Georgetown

Ostatní významná sídla: New Amsterdam, Linden

Nejvyšší bod: Roraima

Nejvýznamnější řeky: Essequibo, Cuyuni

Úřední jazyk: angličtina

Měna: Guyanský dolar

Náboženství: protestantské, římskokatolické, hinduistické, islám a ostatní

Mezinárodní zkratka: GUY

Guyana se rozkládá v severovýchodní části Jižní Ameriky, u pobřeží Atlantského oceánu. Na většina území se rozkládá Guyanská vysočina  s tropickými pralesy. Velká část pobřežní nížiny je dokonce pod úrovní moře a proti záplavám působí hráze.

V Guyaně najdeme několik krásných vodopádů – například 226 metrů vysoký vodopád Kaieteur.

Guyana se dostala více do centra pozornosti v r. 1978, a to kvůli hromadné sebevraždě takřka tisíce lidí náboženské komunity Jima Jonese. Tato smutná událost se odehrála v v Jonestownu. Vůdce nařídil následovníkům svého hnutí Lidský chrám, že se setkají na jiném místě a poté jim dal vypít jed.

Guyana – podnebí

V Guyaně panuje horké a vlhké podnebí. Nižší teploty jsou patrné pouze v horách. Charakteristické jsou vydatné deště. Je zde více než 200 deštivých dnů v roce. Srážky jsou nejvyšší na západě a na jihu země. Nejteplejší obdobím je srpen až říjen.

Guyana – pohled do historie

Na konci 15. století se v zemi vylodili Španělé, Holanďané vybudovali osady v r. 1581, ale později o území bojovali s Británií a Francií. Počátek 19. století znamenal pro Británii zisk rozhodujícího vlivu a v r. 1831 vznikla kolonie Britská Guyana. Jakmile se v r. 1838 zrušilo otroctví, do země proudili přistěhovalci z Asie. Guyana získala nezávislost v r. 1966.

Guyana – hospodářství

Nejdůležitějším vývozním artiklem je cukr, dále pak bauxit, zlato, rýže a garnáti. Ve státním cukrovaru, podniku s tradicí přes 300 let, je zaměstnáno více lidí, než v kterémkoliv jiném podniku v zemi.

Pěstují se také citrusy, kakaovník, kávovník a banánovník. Významný je i rybolov.

Guyana – geografie, příroda, fauna a flóra

Územím Guyany protékají tři hlavní řeky, přičemž všechny tečou na sever. V pobřežních nížinách žije drtivá většina populace.

Tropické deštné pralesy, které se rozkládají ve velké části vnitrozemí, jsou přirozeným prostředím pro mnoho rostlin a zvířat. Pralesy jsou domovem živočichů jako červená ara, velký mravenečník, papoušci apod. Z divokých savců můžeme jmenovat jaguára, z ohrožených druhů zvířat tapíra, černého kajmana, nebo obří říční vydru. V řekách žijí želvy, piraně, paví okouni, podél pobřeží hnízdí kožnatky velké a mořské želvy. Guyana z celé Jižní Ameriky poskytuje nejlepší podmínky pro spatření dvou vzácných druhů amazonských ptáků – harpyji a skalňáka pomerančového.

Kromě pralesů je pro jihozápadní Guyanu charakteristická také rozlehlá savana.

Zajímavým geologickým rysem je schodovitě klesající Guyanský štít, oblast zvětralé krystalické vysočiny.

Guyana jako turistický cíl

V samotné Guyaně se cestuje poměrně obtížně, s to kvůli řídce vybudované infrastruktuře a vysokým cenám. Většina cestovatelů, kteří do země míří, jdou za obchodem, těžbou zlata nebo dřeva. Guyana se snaží podpořit turismus, a tak se letoviska postupně budují a organizují se dobrodružné cesty. Turisty zaujmou deštné pralesy a vodopády.

Působivou atrakcí jsou vodopády Kaieteur Falls, které jsou ještě vyšší než Angel Falls v sousední Venezuele. Při návštěvě Guyany je takřka nemyslitelné nechat si ujít výpravu za divokými zvířaty v Karanambu v Rupunini Savanna.

Pro výlety do vnitrozemí budete potřebovat lehký, snadno usušitelný oděv, klobouk, krém na opalování a repelent proti hmyzu.

Guyana – lidé

Dle odhadů žije více  než 500 tisíc Guyanců v zahraničí, a to především v Kanadě, Anglii, USA, Trinidadu a v některých dalších anglicky hovořících karibských zemích.

Přibližně polovina populace v Guyaně jsou Indové, přes 40 % jsou Afroguaynci a jen nepatrné množství pochází z Číny a Evropy. Ve vnitrozemských osadách najdeme Americké indiány (zhruba 4 % celkové populace) – hlavními kmeny jsou Arawakové, Caribové, Macuši a Wipišana.

V Guyaně se nosí neformální oblečení, i když málokdy se nosí kraťasy, ženy mají často sukně.

Guyana – kuchyně, stravování, nápoje

Guyanské pokrmy zahrnují velké množství jídel, například indiánskou dušenou zvěřinu. Co si asi neobjednáte, to je kravská hlava v rosolu.

Hodně se konzumuje čínské jídlo, ale není nijak obzvláště proslulé. Stejně tak rozšířená je i indická kuchyně, která už je o něco povedenější.

Dva typické pokrmy, které nabízí snad v každém podniku, jsou cook up (rýže s fazolemi) a roti (kuřecí kari v placce), které je opravdu skvělé.

Rozšířeným alkoholickým nápojem je rum. Nejlepšími místními značkami jsou D´Aguiar a El Dorado 5 Star. Vyzkoušejte také místní ovocný punč nebo rumový punč.

Guyana – nakupování, suvenýry

Originální jsou suvenýry z vlákna Nibbee (těží se z lesní vinné révy), ať už se jedná o klobouky, nábytek, rohože apod.

Zajímavé jsou řezbářské produkty ze ztvrdlého latexu stromu balata (tuto kulturu vyvinuli Macušové z jihozápadu). Obzvláště ceněné jsou pak výrobky jsou od mistrného řemeslníka George Tancreda.

Nejlepším místem, které je vhodné k nakupování, je Georgetown.

Guyana – co nevynechat, zajímavá místa

Vodopád Kaieteur

Nejpřitažlivější atrakcí v Guyaně jsou vodopády Kaieteur Falls. Jsou nejzajímavější ze všech tří vodopádů na horním toku Potaro River. Po převisem vodopádů hnízdí rorýsi a vrhají se do vod.

V této oblasti lze kempovat, i když zde nejsou žádná oficiální zařízení. Turisté se k vodopádům dopravují převážně letecky na jednodenní výlet, během kterého lze shlédnout i nedaleký vodopád Orinduik.

Město Bartica

Je to město zlatokopů a hledačů diamantů a představuje bránu k vodopádům Kaieteur.

Oblast Rupunini Savana

V oblasti najdete různé formy divokého života.

Město George Town

George Town je hlavní a současně největší město Guyany. V tomto centru země se nachází pozůstatky domů z období kolonizace. George Town lze projít za jeden den. Nejvýznamnější budovy z 19. století jsou situovány podél Main St a Avenueof the Republic.

Zajímavá místa a budovy ve městě: St George´s Cathedral, neogotická radnice, Victoria Law Courts, budova parlamentu, tržiště Statbroek Market, Národní knihovna, prezidentská rezidence, Museum of Guyana, botanické zahrady, ZOO, Square of the Revolution s památníkem vůdce Cuffy.

Za rušným nočním životem se vydejte na Sheriff St, směrem na východ od centra města.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17079 (novesluzby.cz#21494)


Přidat komentář