Finsko - dovolená v zemi tisíce jezer

Finsko je po celém světě známé především jako země lesů a jezer. Finové jsou na svou přírodu patřičně pyšní. A je zde opravdu co obdivovat! Úžasná nedotčená příroda, rozmanitá fauna a flóry, čistá jezera obklopená lesy, malé dřevěné domky,…

Finsko – základní informace

Název: Finská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 340 tisíc km2

Počet obyvatel: přes 5 milionů

Hlavní město: Helsinky

Úřední jazyk: finština, švédština

Měna: euro

Časový posun oproti ČR: + 1 hodina

Náboženství: převážně evangelické

Finsko se nachází v severní Evropě. Část území Finska, Laponsko, leží za severním polárním kruhem. Na jihu se rozkládá jezerní oblast se spoustou třpytivých jezer.

Finsko má oficiálně asi 190 tisíc jezer a ty pokrývají desetinu jeho rozlohy. Dvě třetiny území zabírají lesy, a to převážně borovice, smrky a břízy.

Finsko sousedí s Norskem, Švédskem, Ruskem a na moři má hranici s Estonskem.

Finská vlajka obsahuje bílou a modrou barvu – bílá symbolizuje sníh a modrá finská jezera.

Finsko – ubytování

Nejoblíbenějším typem ubytování jsou chaty v přírodě a prázdninové domky či kempy. Hotely tu samozřejmě najdeme také, ale nejsou tak rozšířené.

Finsko – příroda

Finsko je po celém světě známé především jako země lesů a jezer. Finové na svou přírodu nedají dopustit a jsou na ni patřičně pyšní. A je zde opravdu co obdivovat!

Najdeme zde rozmanitou faunu i flóru (labutě, kachny, losy, soby, vlky, medvědy, jezera plná ryb,…). Pokud řídíte auto, je třeba nepodceňovat dopravní značky „Pozor los“ - los může měřit třeba 2 metry a dokáže úplně zdemolovat auto.

Finsko – jídlo a pití

Ve Finsku se můžete těšit na velmi rozmanité pokrmy, připravované s patřičnou dávkou nápaditosti. Typickou severskou lahůdkou je sobí, losí a medvědí maso a divoká drůbež (kur, bažant,…). Ve Finsku se přirozeně bohatě konzumují ryby, které se často grilují na otevřeném ohni. Červenec a srpen je navíc sezónou říčních raků.

V létě se podávají nejrůznější lahůdky z malin, borůvek, brusinek apod.

Ve Finsku se opravdu hodně pije káva. Slabší alkoholické nápoje jsou povolené lidem od 18 let, tvrdý alkohol pak od 21 let.

Vyzkoušejte finský sekt z bílého rybízu a angreštu, dále Kotikalju (domácí pivo vařené z vody, sladu, cukru, kvasnic) a různé finské likéry – z morušek, brusinek, klikvy či malin. Bestselerem mezi destiláty je vodka Koskenkorva (pálí se z pšenice).

Finsko – obyvatelé

Finové jsou velmi** hrdým národem**, neradi se nechají někým ovládat a něco si diktovat.

Finové jsou zdvořilí, odpoví vám na dotaz a neodvrátí se od vás, ale zase nepočítejte, že se s vámi jen tak někdo dá na ulici do řeči, jako tomu bývá v některých zemích.

Finové se mohou zdát někdy poněkud odtažití – jen málokdy na sobě dají znát emoce. Ve městech si můžete všimnout, že spousta mladých lidí nosí černé oblečení – dávají tam najevo svou oblibu k metalu, gothic a jiným stylům. Některými známými finskými kapelami v současnosti jsou například Nigtwish, Apocalyptica, The Rasmus, Lordi, HIM a další.

Finsko – sauna, vodka, terva

Jedno finské lidové úsloví říká: „Když nepomůže sauna, vodka a terva, kouká z toho smrt.“

Sauna je typickým rysem finského života. Tato tradice je stará více 1500 let! Nejstarší finský dokument, který popisuje existenci finské sauny, je kronika kyjevského Nestora z r. 1112. Sauny jsou ve Finsku běžnou součástí domu a života zdejších obyvatel. Na venkově je sauna téměř v každém domě, ve městě existují společné sauny, nebo malé saunové kabiny přímo v městských bytech.

Finská sauna je místem očisty i odpočinku. V minulosti byla jakýmsi posvátným místem, kde nebylo místo pro žádné hádky a hluk.

Finská vodka je ve světě velmi proslulá. Finové dokázali z obilí pálit kořalku již v 16. století. Pití vodky se výrazně rozšířilo v 19. století.

Finská vodka je značka kvality– najdeme v ní průzračnou ledovcovitou pramenitou vodu a kvalitní šestiřadý ječmen, kterému na kvalitě dodává jedinečné půlnoční finské slunce!

Zmíněný šestiřadý ječmen je ta nejvybranější obilnina a používá se i na výrobu nejdražších whisky na světě. Finská šestiřadý ječmen se od jiných šestiřadých ječmenů liší tím, že zraje dlouhé dny a bílé noci finského léta – je ideální pro destilaci, protože má mimořádně vysokou intenzitu a koncentraci enzymů. Finská vodka používá ječmen, který má nejnižší možný obsah přírodních mastných olejů (původce pachuti a zápachu běžných vodek). Ještě je třeba upřesnit, že pro výrobu vodky lze použít různé suroviny (brambory, pšenice, žito, obilí, melasu, třtinu,..), ovšem Finská vodka je charakteristická právě kvalitním šestiřadým ječmenem.

Terva je v podstatě smola, zapáchající kapalina vznikající při pálení dřeva. Terva byla významným exportním zbožím už v 16. století. Měla rozmanité využití, mimo jiné i jako léčebný prostředek. Dodnes lze koupit nějaké výrobky s přídavkem tervy, například repelenty.Finsko - hokej

Finové jsou bezesporu sportovně založený národ. Mnohým lidem se při pomyšlení na Finsko vybaví hlavně hokej - a je pravdou, že lední hokej je ve Finsku sportem na prvním místě. Ostatně, není divu, vždyť země nabízí ideální pro hokej ideální podmínky. Ve městech se nachází zimní stadiony, ale překážkou pro hraní hokeje není ani bydlení ne vesnici - vždy si najdete nějaké to jezero, které zamrzá a pak už nic nebrání tomu, jít si zahrát.

Zajímavá města ve Finsku

Ze zajímavých měst můžeme zmínit například Helsinky, Imatra, Jyväskylä, Kajaani, Kuopio, Lahti, Oulu, Rovaniemi, Salla, Savonlinna, Tampere, Turku, Vaasa aj.

Finsko – Helsinky (finsky Helsinki)

Helsinky jsou hlavním městem Finska od roku 1812. Helsinská architektura je velmi zajímavá.

Můžete shlédnout tato místa:

  • Senátní náměstí - stavba v empírovém stylu, patří k největším náměstí Helsinek

  • Katedrála Tuomiokirko – katedrála je bílá, obklopují ji korintské sloupy a na vrcholku ční kopule

  • Vládní palác – budova senátu

  • Helsinská univerzita a knihovna

  • Ruská pravoslavná Uspenská katedrála

  • Třída Esplanadi a její okolí: Prezidentský palác a radnice, náměstí Kauppatori s kašnou a sochou mořské víly, tržnice

  • Okolí Mannerheimintie: Skalní kostel, Hala Finlandia, Olympijský stadion

Národní parky ve Finsku

Ve Finsku najdeme asi 35 národních parků. Nejznámějším je Národní park Koli a Národní park Oulanka.

Národní park Koli leží na východě země, asi 6 hodin cesty z Helsinek. Kopec Koli je důležitou součástí samotné historie Finska. Mimo jiné můžete obdivovat úžasný výhled z kopce na finská jezera.

Národní park Oulanka leží na severovýchodě země: Je národním parkem od r. 1956. Známou turistickou trasou je Medvědí stezka (asi 80 km). V parku jsou chaty, kde lze přespat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16990 (novesluzby.cz#21121)


Přidat komentář