Fidži - luxusní dovolená

Jakmile vstoupíte na ostrov Fidži, nebudete mít na starosti ani pomyšlení! Okouzlí vás slunečné počasí, kokosové palmy, průzračné křišťálově čisté a teplé moře, bílé pláže, korálové útesy, krása podmořského života,…Vítejte v ráji, tedy na ostrově Fidži!

Fidži – základní informace o zemi

Název: Republika Fidži

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 18 tisíc km2

Počet obyvatel: přes 800 tisíc

Hlavní město: Suva (na ostrově Viti levu)

Nejvyšší bod: Tomanivi

Významné řeky: Rewa, Singatoka

Úřední jazyk: Angličtina, fidžijština, hindština

Měna: fidžijský dolar

Náboženství: převážně křesťanství a hinduismus

Časový posun: oproti středoevropskému času + 12 hodin

Máte rádi luxus a exotické laguny? Pohádkovou dovolenou si můžete užít na více jak 300 fidžijských ostrovech a ostrůvcích! Mimochodem, na Fidži se natáčel film s Tomem Hanksem, Trosečník!

Souostroví Fidži se rozkládá na jihozápadě Tichého oceánu v Melanésii. Republika Fidži leží na dvou velkých ostrovech, Vanuu Levu a Viti Levu, a řadí se k ní dalších přes 300 malých ostrůvků (pouze asi 100 z nich je však obydleno). Velké ostrovy mají sopečný původ, malé vznikly převážně korálovými vápenci. Většinu tropického deštného pralesa nahradily plantáže a pastviny pro dobytek.

Podnebí ostrovů je ovlivněno zejména pasáty. Charakteristické je značné množství srážek a rovnoměrné vysoké teploty, což jsou vhodné podmínky pro pěstování cukrové třtiny.

Původní obyvatelé se zpravidla živí obděláváním půdy. Pěstuje se rýže, kokosové palmy a bataty. Indičtí přistěhovalci se angažují zejména v politické, hospodářské a obchodní sféře.

Na západ od Fidži najdeme Vanuatu, severně Tuvalu a východně Tongu.

V letech 1874 – 1970 patřilo Fidži Velké Británii.

Dva největší ostrovy  -Vanua Levu a Viti Levu

obklopují překrásné korálové útesy s bohatým podmořským životem.

Průměrné teploty na Fidži jsou velmi lákavé (celoročně se v průměru pohybují od 26 do 30 stupňů). Takže pokud je pro vás zimní počasí stresující, můžete se vydat prozkoumávat exotické krásy Fidži!

Na Fidži si na své přijdou milovníci bujarého nočního života, i lidé, kteří vyhledávají poklidnou dovolenou

Pokud jste ubytovaní v některém resortu na ostrově Mamamuca, můžete navštívit nedalekou domorodou vesničku. Významné místo zde má windsurfing, potápění, rybaření, golf a lze se projet i na kajaku a katamaránu.

Na menším soukromém ostrůvku Nakubati budete mít dostatek soukromí. Středisko Coral Coast je zase typické svou polohou v tropické zeleni.

Krása podmořského světa a vodní sporty, ale i památky a úchvatná příroda

Téměř nepostradatelnou výbavou na ostrově Fidži budou šnorchlovací pomůcky, protože podmořský svět je zde opravdu úžasný. Přitom úplně ideální podmínky pro tuto aktivitu jsou na souostroví Mananuca a Yasawa (jsou zde zřízeny hotely, které se zaměřují přímo na potápěče), či ostrov Vanua Levu.

Kromě potápění lze využít i bohaté nabídky nejrůznějších vodních sportů (surfing, jachting, kajak, rafting na vorech z bambusu,…), nebo jít třeba rybařit.

Jestliže jste si už do sytosti užili vodní radovánky, koupání a slunění, můžete se vydat také za památkami. Navštěvované je především archeologické naleziště Sigatoka. Pevnost Tavuni Hill představuje pozůstatky barikád a popravčího kamene. V cukrovaru ve městě Labasa můžete zase shlédnout zpracování cukrové třtiny.

Zavítejte i na výlet do Bouma Forest Park či** Tavolo National Park** – k vidění jsou překrásné vodopády o výšce až 24 metrů!

Suva – hlavní město Fidži

V hlavním městě najdete hned několik zajímavostí. Ve městě je zachováno několik budov z koloniálních časů.

Některá místa:

  • Tichomořská univerzita

  • Fiji muzeum – seznámení s historií, kulturou a přírodou ostrova

  • Suva Municipal Market - nabízí široký trhový výběr zeleniny, ovoce, ryb, domorodých výrobků a řadu jiných věcí

  • Blízko se nachází** Colo-i-Suva Forest Park** – trek deštným pralesem a pozorování nejrůznějších ptákůNadi – druhé největší město Fidži

Město se nachází v blízkosti střediska Mamumaca.

Některé zajímavosti:

  • hinduistický chrám Swami Temple

  • Garden of the Sleeping Giant se spoustou stromů a květin.

Tavueni – třetí největší ostrov Fidži

Ostrov je plný tropické flóry a vodopádů. Milovníci trekkingu a potápění si zde přijdou na své. Lze také vystoupat až do hor, k nádhernému jezeru Tagimaucia.

Novinka na Fidži – podmořský Poseidon Undersea Resort

Soukromý ostrov poblíž korálových útesů na Fidži se pyšní exkluzivním podmořským resortem, v němž budete mít o ubytování a zábavu postaráno. Podmořský resort je vybudován nově a má být v provozu od r. 2010.

Poseidon Resort je zajisté jednou z nejlákavějších atrakcí v Tichém oceánu. Je situován 40 stop pod hladinou moře a leží na dně oceánu blízko stejnojmenného ostrova Poseidon.

Je zde vystaveno celkem 24 podmořských apartmánů, a tak lze tímto způsobem pod vodou luxusně strávit i noc.

Do luxusního resortu se můžete dostat z ostrova Nadi a následně plavidlem. Přímo pod hladinu budete cestovat výtahem. Pokud se vám vidina noci strávené pod vodou nelíbí, pro každého hosta je připraveno i ubytování na souši – na ostrově Poseidon.

V resortu se nachází knihovna, restaurace, potápěčský obchod a jiné místnosti.

Celá nabídka zní určitě lákavě a tomu se samozřejmě rovná i cena.

Fidži – obyvatelstvo

Při výběru dovolenkové destinace nás do jisté míry určitě ovlivní i povaha tamních obyvatel. Jestliže budeme obklopeni usměvavými, přátelskými a ochotnými lidmi, o to více bude naše dovolená hezčí. A právě mezi nejvíce přátelské lidi se řadí obyvatelé ostrova Fidži. Pokud k tomu přidáme ještě krásy exotických končin, můžeme hovořit o úplném ráji!

Fidži – jídlo, pití

Resorty nabízí různé druhy kuchyní, můžete si pochutnat na mořských lahůdkách, nebo si objednat třeba evropskou i asijskou kuchyni. Samozřejmostí je bohatý výběr tropického ovoce.

Co se týká tradiční fidžijské kuchyně, pokrmy jsou připravovány v zemní peci. V díře z písku se rozdmýchá oheň, následně se zasype trochou písku – na to se položí pokrmy (například pokladené na banánové listy) a několik hodin se pak pečou. Typickým pokrmem je ryba, maso je určeno pouze pro výjimečné příležitosti. Zdejší obyvatelé pijí kávu a alkohol takřka nekonzumují.

Fidži: luxus versus domorodci

Souostroví Fidži do jisté míry charakterizují dva protiklady – jak luxusní letoviska s veškerým komfortem, tak i dávné kořeny domorodého obyvatelstva.

Domorodé vesničky nám mohou připadat skutečně jako z doby kamenné. Osada je pod vládou náčelníka a ten pak předává svou panovnickou moc nejstaršímu synovi. Lid je náčelníkovi zcela oddaný a podřizuje se jeho vůli i v takových záležitostech, jako jsou třeba manželské spory, nebo výběr partnera. Ostatně, zdejší obyvatelé jsou poměrně flegmatičtí. Je například typické, že jakmile se ve vesnici koná svatba, náčelník vyzve lidi, aby společně a za společné peníze postavili novomanželům obydlí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16995 (novesluzby.cz#21133)


Přidat komentář