Falklandské ostrovy - Falklandy

Kdo navštíví Falklandy, ten za odměnu uvidí úžasnou přírodu a přehlídku nejrůznějších divokých zvířat. Příjemnou atmosféru ještě dokreslí místní lidé, kteří jsou velice přátelští. Co však turisty na Falklandy přitahuje nejvíce, to je rozmanité ptactvo

Falklandy – základní informace o zemi

Název: Falklandské ostrovy

Statut: závislé území

Hlavní město: Stanley

Rozloha: cca 12 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 3 tisíce

Úřední jazyk: angličtina

Měna: falklandská libra

Nejvyšší bod: Mount Osborne

Falklandské ostrovy se rozkládají v jižní části Atlantského oceánu. Falklandy tvoří dva velké ostrovy, Východní Falkland a Západní Falkland, a dalších přes 200 menších ostrovů. Povrch ostrovů je obroušen ledovci a vzniklo rozčlenění na fjordy.

Falklandy jsou pod britskou správou, jsou zámořským územím Spojeného království, ovšem činí si na ně nároky i Argentina – ta je označuje za Malvíny (Islas Malvinas).

Ve falklandských zálivech, zátokách, řekách a na plážích žije spousta divoké zvěře. Co však turisty na Falklandy přitahuje nejvíce, to je rozmanité ptactvo. Hlavním městem Falklandských ostrovů je Stanley, které lze charakterizovat zářícími, kovovými, vlnitými střechami a zelenými zahradami, které jsou výrazným kontrastem k okolní pustině.

Zbylá část Falkland (mimo hlavní město) se nazývá „kemp“.

Některá místa na Falklandech jsou běžně přístupná po cestě, na jiná se dostanete pouze drahými lety nebo vůbec. Místa, která jsou mimo dosah civilizace, jsou domovem různých divokých zvířat a nabízí prožít skutečné dobrodružství.

Může se stát, že vás místní lidé pozvou na „smoko“, ranní čaj nebo přestávku na kávu či drink. Za tuto pohostinnost je vhodné přinést nějakou pozornost - když přinesete rum, budou potěšeni asi nejvíce.

Pamatujte na skutečnost, že na ostrovech nejsou žádné bankomaty, takže si přibalte dostatek peněz.

Falklandské ostrovy jako turistický cíl

Kdo navštíví Falklandy, ten za odměnu uvidí úžasnou přírodu a přehlídku nejrůznějších divokých zvířat. Příjemnou atmosféru ještě dokreslí místní lidé, kteří jsou velice přátelští a pohostinní.

Falklandy – podnebí

Na ostrovech panuje mírné, trochu větrné podnebí. V létě teploty málokdy přesáhnou 24 stupňů Celsia.

Falklandy – kdy se vydat na cestu?

Pro návštěvu Falkland se doporučuje období od října do března. V této době totiž dochází k návratu stěhovavých ptáků a savců na pláže a mysy. Čeká vás takřka nekončící denní světlo, které umožní spoustu aktivit i v podvečer, nebo které nahradí propršenou část dne.

Turisté by si neměli zapomenout přibalit dobré nepromokavé oblečení. Léto není nikdy úplně parné a silný vítr může značně snížit teplotu.Slunce v kombinaci s větrem se může postarat o pěkné spáleniny. Pokud je vítr moc silný, nepodceňujte nebezpečí podchlazení.

Falklandy – hospodářství

Obyvatelstvo se živí převážně chovem ovcí. Nejvýznamnějším exportním zbožím je vlna. Zajímavým faktem je to, že počet ovcí výrazně převyšuje počet lidí (ovcí je asi 700 tisíc, čili na každého člověka v průměru vychází kolem 230 ovcí).

Příjem plyne také z rybaření a cestovního ruchu.

Falklandské ostrovy – geografie, fauna a flóra

Falklandy se dají svou rozlohou srovnat například se Severním Irskem nebo americkým Conecticutem. Východní a Západní Falklandy jsou odděleny Falklandskou úžinou.

Pobřeží bylo kdysi lemováno trávou lipnicí, ovšem ta podlehla spásání a ohni. Na většině pastvin roste tráva pampas chlupatá.

Celkem pět druhů tučňáků zde pravidelně vyvádí mladé potomky. Jsou to druhy magellanův, skalní, macaroni, oslí a patagonský.

Na Falklandách hnízdí mnoho ptáků, například albatrosi, caracara, kormoráni, labutě, racci, luňáci atd. Zpravidla jsou k vidění ve větších skupinách, a tak lze pořídit skvělé fotky.

Falklandy – lidé

Celé dvě třetiny obyvatel ostrovů žije v hlavním městě, zbylá část žije v „kempu“.

Co se týká vzdělávání, tak na Falklandech jsou zřízeny jen základní a střední školy a za vysokoškolským vzděláním musí lidé do Británie.

Falklandy – události a aktivity

Pokud budete mít možnost, zúčastněte se zábavné události, ročního sportovního setkání. Probíhají zde nejrůznější soutěže jako závody na koni, jízda na býkovi, soutěže psů apod.

Stanley Sports se koná mezi Vánocemi a Novým rokem a putovní sportovní setkání v „kempech“ na Východním a Západním Falklandu probíhá na konci února.

Všichni lidé se veselí dokud mohou, pak se prospí, ale jakmile se vzbudí, pokračují ve flámu dál. Turisté jsou vítáni, avšak je lepší si ubytování zajistit předem.

V březnu se koná Horticultural Show, na níž se předvádí plodiny ze zahrad a nechybí ani aukce. Na July Crafts Fair se prezentuje práce zdejších tkalců, kožedělců a umělců.

Na Falklandech si můžete i zarybařit. Od března do dubna je ideální období pro ulovení mořského pstruha. Rybářský lístek nebudete potřebovat, avšak měli byste zachovat pravidlo chyť a pusť. Oblíbenou řekou k rybaření je Murrell River u Stanley.

Můžete provozovat turistiku či kempovat. Pokud však chcete vstoupit na soukromé pozemky, je třeba si zažádat o povolení (soukromé pozemky jsou skoro všechny poblíž Stanley).

Falklandy – nakupování a suvenýry

Typickým suvenýrem jsou vlněné výrobky. Za tímto účelem je dobré navštívit Home Industrie Cooperative v Capstan Gift shop. Seženete zde i falklandské lidové klobouky.

Sběratelé známek jistě doplní svou kolekci o faklandské známky z pošt v Philatelic Bureau.

Falklandské ostrovy – stravování

Nejlevněji se najíte ve snack barech. Můžete si objednat ryby a hranolky, hamburgery ze skopového masa, pizzu, slané pirohy s masem a zeleninou, uzené rolky apod.

Falklandské ostrovy – cestování

Stanley

Hlavní ulicí je Ross Rd, která probíhá přístavem. Většina důležitých a zajímavých míst leží blízko u sebe.

Zajímavosti:

  • Christ Chuch Cathedral  - pochází z r 1892, je to masivní stavba s barevnými skly v oknech
  • Government House
  • Památník Battle of the Falklands Memorial
  • Památník War Memorial – zbudovali jej dobrovolníci

Okolí Stanley

Zhruba za hodinu a půl chůze ze Stanley můžete pozorovat kolonii tučňáků na písečných plážích – na těch jsou však bohužel zahrabané miny, a tak se lze projít kolem minového oplocení. Dále, v Gypsy Cove, mají svá hnízda tučňáci Magellanovi a další mořští ptáci.

Sjednejte si i návštěvu v Kidney Island, kde žije divoké zvířectvo.

„Kemp“

Jak již bylo uvedeno, za „kemp“ se označuje veškerá zbylá oblast mimo hlavní město. Do kempu se rozhodně musí vydat ti, kteří si přijeli vychutnat divoké zvířectvo. Pravdou je, že doprava ani ubytování nejsou zrovna levnou záležitostí. Můžete využít nabídku ubytování na farmách, ve venkovních domech či chýších.

Východní a Západní Falkland

Můžete navštívit například malinký ostrov Sea Lion, souostroví Weddel Island, New Island, Saunders Island a další.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17095 (novesluzby.cz#21531)


Přidat komentář