Ekvádor - průvodce, informace

V Ekvádoru na turisty čekají přírodní krásy, slunečné bělostné písčité pláže, vrcholky And, deštný prales nebo třeba Galapážské ostrovy, vzdálené 1 tisíc km od pobřeží. Pro Ekvádor je typická velká geografická různorodost a rozmanitá fauna a flóra.

Ekvádor – základní informace o zemi

Název: Ekvádorská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 272 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 20 milionů

Hlavní město: Quito

Ostatní významnější sídla: Guayaquil, Cuenca, Machala, Santo Domingo

Nejvýznamnější řeky: Napo, Pastaza, Daule

Měna: USA dolar

Náboženství: převážně římskokatolické

Ekvádor leží na západním pobřeží Jižní Ameriky. K Ekvádoru patří i souostroví Galapágy – jedná se o chráněnou mořskou rezervaci a tamní přírodu studoval Charles Darwin.

Název státu znamená ve španělštině „rovník“, což souvisí s geografickou polohou země.

V Ekvádoru se nachází přes 30 činných sopek.

Sousedními státy Ekvádoru jsou Peru a Kolumbie.

Vlajka Ekvádoru se skládá z vodorovných pruhů – odshora žluté, modré a červené barvy. Uprostřed vlajky je státní znak, na kterém je vyobrazen kondor nad sopkou Chimborazo.

Ekvádor se řadí mezi největší světové vývozce banánů a je také největším světovým producentem balsového dřeva.

Země leží v krajině posouvajících se tektonických desek, a tak ji čas od času postihne zemětřesení a sopečné výbuchy.

V Ekvádoru na turisty čekají přírodní krásy, slunečné bělostné písčité pláže, vrcholky And, deštný prales nebo třeba Galapážské ostrovy, vzdálené 1 tisíc km od pobřeží. Pro Ekvádor je typická velká geografická různorodost, takže zde najdeme i rozmanitou faunu a flóru.

Ekvádor – podnebí

Podnebí v Ekvádoru závisí na nadmořské výšce, a tak se počasí v jednotlivých lokalitách výrazně liší. V Ekvádoru rozlišujeme dvě roční období – období sucha a dešťů.

Pro Galapágy a pobřežní oblasti je charakteristické horké deštivé období od ledna do dubna. V deštivém období nemusí pršet neustále, ale je dobré počítat s přívalovými dešti, které dokáží narušit i dopravu. Denní teploty se pohybují běžně nad 30 stupni Celsia. Od května do prosince jsou pak o něco nižší teploty a už tak často neprší.

V regionu Oriente panuje taktéž horké počasí, podobně jako na pobřeží, a nejvíce srážek zde spadne od června do srpna.

V horských oblastech je období sucha od června do září. Nejdeštivějším měsícem je duben.

 

Ekvádor – pohled do historie

Na konci 15. století bylo území Ekvádoru dobyto Inky, kteří zde i zavedli jazyk kečua, jímž se mluví dodnes. Inkové byli v r. 1533 poraženi Španěly, a ti Ekvádor ovládli. Země získala nezávislost až v r. 1822, kdy bylo španělské vojsko poraženo. Ekvádor nejprve patřil do konfederace Velké Kolumbie, ale později se osamostatnil. Ekvádor prošel politickou nestabilitou, sociálními a hospodářskými problémy, nebo válkami s Peru.

Ekvádor – hospodářství

Mezi nejdůležitější vývozní suroviny patří banány, kakao a káva. Pěstují se také citrusy, rýže, cukrová třtina, boby, kukuřice a pšenice. Významný je i rybolov, lesnictví a chov skotu. Cennými produkty země jsou balsové dřevo a mahagon.

Ekvádor – příroda, fauna a flóra, národní parky

Ekvádor má velmi bohaté rostlinné a živočišné zastoupení. Nachází se zde přes 20 tisíc rostlinných druhů a každý rokem se objevují další a další. Ekvádor je domovem více než 1500 druhů ptactva, kolem 300 druhů savců aj.

Biologická různorodost je zapříčiněna rozmanitostí prostředí. Každý organismus potřebuje jiné podmínky pro svůj život a Ekvádor je skutečně nabízí – rozkládají se tu hory, tropické deštné pralesy, střední oblasti i pobřeží.

Vůbec prvním národním parkem Ekvádoru byly Galapážské ostrovy, založené v r. 1959. Galapážské ostrovy jsou dodnes nejznámějším národním parkem Ekvádoru, k čemuž přispěla i skutečnost, že Charles Darwin zde prováděl vědecký výzkum v souvislosti s teorií evoluce.

Další národní parky v zemi: Sumaco Napo – Galeras, Cotopaxi, Yasuní, Llanganates, Machalilla, Sangay, Cajas, Podocarpus.

Pravdou je, že národní parky a rezervace v Ekvádoru nejsou tak turisticky vyspělé, jako je tomu v některých jiných zajímavých zemích.

Ekvádor – společnost, lidé, zvyklosti

Ekvádorci se chovají velmi zdvořile a pozdravy buenos días (dobrý den) jsou úplnou samozřejmostí. Když se jedná o setkání, potřásá se rukou. Je naprosto běžné, že si zde lidé třeba v restauraci k sobě přisednou, aniž by se znali.

Pokud zaslechnete syknutí (jakoby někdo žádal o utišení), je to upozornění od člověka, který chce někomu něco sdělit a žádá si o pozornost.

Ekvádor – kuchyně, jídlo, nápoje

Běžným hlavním jídlem je dušený pokrm s rýží, ryby a plody moře, pokrm z čočky nebo hrachu.

Některá jídla:

  • Humita – sladká směs z kukuřičných zrn (pokrm ke snídani)
  • Churasco – pečené hovezí, smažená vejce, zelenina, rýže
  • Arroz de Pollo – rýže s kousky kuřecího masa
  • Pollo a la Brasa – pečené kuře (obvyklou přílohou jsou hranolky)
  • Parrilladas – různé druhy grilovaného masa
  • Ceviche – syrové plody moře či ryby v citrónové marinádě s kukuřicí a cibulí
  • Cuy – pečené morče (celé)
  • Lechón – pečené sele (celé)
  • Llapingachos – placky plněné bramborem a sýrem
  • Tortillas de maíz – smažené kukuřičné placky

Co se týká nápojů, pijte raději jen balenou vodu. V nabídce jsou různé ovocné šťávy – kupujte však pouze čisté šťávy, bez přídavku vody.

I když je káva dosti rozšířená, není příliš kvalitní. Oblíbenými nápoji jsou také čaje a horká čokoláda.

Lze zakoupit jak místní piva, tak ty dovážená (avšak ty seženete obtížněji). Aguardiente je pálenka z cukrové třtiny. Dovážené lihoviny jsou poměrně drahé.

Ekvádor – nakupování, suvenýry

V Ekvádoru je možné zakoupit různé zajímavé a levné suvenýry. Velký výběr zboží naleznete například na sobotním trhu v Otavalu. Je možné smlouvat, ovšem cena nikdy neklesne o více jak 20 %.

Oblíbené je vlněné zboží, ručně vyšívané oděvy, různé pletené zboží (například dva kusy pletenin sešité dohromady, z čehož vznikne taška na rameno), tašky macramé (z vlákna agave), produkty z balsového dřeva (obzvláště sošky pestrobarevných ptáků), nebo panamské klobouky z palmových křovin (klobouky jsou vyrobené v Ekvádoru, avšak název panamské jim už zůstal od té doby, kdy byla největším vývozcem skutečně Panama).

Ekvádor – co nevynechat

Galapážské ostrovy – ostrovy tvoří několik vulkanických ostrovů a ostrůvků. Nejstarší z ostrovů vznikl v důsledku tektonické aktivity, a to před 5 – 10 miliony let. Některé z nejmladších ostrovů se ještě stále formují.

Ostrovy vás nadchnou překrásnou přírodou a množstvím živočichů a rostlin.

Oblast Littoral - na pobřežním pásu najdete přístavy, rybářské vesničky a písečné pláže.

Oblast El Oriente – jedná se o amazonskou nížinu na východě země. V oblasti se rozkládá prales, rostou zde exotické rostliny a žijí domorodé kmeny.

Město Quito – v hlavním městě si můžete prohlédnout muzea, paláce a další historické budovy.

Město Guayaquil – je to největší a nejlidnatější město země. Shlédněte muzeum antropologie, kostely a jiná zajímavá místa.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17094 (novesluzby.cz#21530)


Přidat komentář