Dovolená u moře s dětmi - jak vybrat nejlépe?

Cestování s dětmi může být vzrušující a zábavné, zvlášť když poprvé uvidí moře. Jak vybrat tu správnou destinaci, čemu dát při výběru přednost, čemu se vyhnout a jakým prostředkem cestovat, pokud se rozhodnete vzít vaše ratolesti k moři.

Jak cestovat s dětmi k moři?

Možnosti cestování s dětmi se meze nekladou, lze použít všech dostupných dopravních prostředků, od auta, přes autobus a loď po letadlo. Nicméně je dobré zvážit, jak dlouhá bude cesta, kolik je vašemu dítěti, jak cestování snáší a také podmínky, které v dopravních prostředcích panují.

Letadlo

Za nejvhodnější prostředek při cestování s dětmi se dá považovat** letadlo**. U mnoha cestovních kanceláří má dítě do 2 let letenku zdarma. Je však třeba si uvědomit, že kojenci a batolata nemívají vlastní sedačky, takže bude sdílet sedadlo s rodičem po dobu celé cesty. Výhodou je, že pobyt v letadle je klasicky tím nejkratším. Nevýhodou jsou změny tlaku, které mohou způsobovat pláč a bolest hlavy u mnoha dětí.

Auto

Pokud budete chtít jet autem, kupříkladu do Itálie nebo Chorvatska, je lepší vybrat si co nejbližší destinace. Dobré je naplánovat si cestu s mnoha přestávkami po cestě a i v případě, že se dítěti nedělá v autě špatně, přibalit Kinedryl nebo podobný lék na nevolnost, je vhodné. Co se ovšem vůbec nedoporučuje je jet autem na dovolenou pouze ve dvou, tedy rodič a dítě. Pro řidiče nebo řidičku by mohl být pláč ratolesti stresující a kromě toho je třeba hlídat správné oblečení po dobu cesty. Mikina může být část cesty zcela vyhovující a během několika desítek minut zcela nadbytečná. Výhodou u cestování autem je nezávislost a také uspávací efekt, který jízda na děti většinou má.

Autobus

Cestování autobusem je vhodné až u starších dětí z několika důvodů. Nejen, že interiér autobusu může být nehygienický, ale problematický může být i vzduch. Ve dne může být vydýchaný, v noci díky klimatizaci teplota klidně klesne o pár stupňů. Kromě toho, pokud je dítě neposedné nebo uplakané, bude ostatní cestující obtěžovat. Nejde tedy jen o ohled na ostatní, ale i oni by vám mohli dát časem najevo, že je jim situace nepříjemná.

Vlak

Co se vlaku týče, je možné jej využít na fakultativní výlety, zvlášť pokud se na dovolenou vydáte bez cestovní kanceláře. Je v něm dostatek místa pro pohodlné sezení, zavazadla, děti se mohou bez problémů pohybovat a pro batolata bývá často přebalovací pult na toaletách.

Všeobecná doporučení

Existují základní doporučení, týkající se cestování s dětmi, kterým se v následujících odstavcích budeme věnovat.

Není dobré cestovat s velmi malými dětmi, doporučená věková hranice je kolem 2 a půl měsíců, protože děťátko by si mělo nejdříve zvyknout na prostředí, kde bude vyrůstat a žít. Zároveň potřebuje pocit bezpečí a jistoty, cestování by jej mohlo zbytečně stresovat, zvlášť pokud často pláče nebo špatně snáší i jen pobyty mimo domov. Pokud vše dostatečně zvážíte a rozhodnete se vycestovat s takto malým dítětem, je dobré cíl cesty zkonzultovat s lékařem.

Pro velmi malé děti a batolata se nedoporučuje dlouhé cestování především s časovým posunem a velkým rozdílem teplot a všeobecně se dá říci vyhnout se exotickým destinacím k ohledem na problematiku lékařské péče.

Stejně tak je dobré vyhnout se hlučným dopravním prostředkům, aby dítě mělo dostatečný klid a možnost pravidelného odpočinku a spánku.

Po příjezdu/příletu do finální destinace se doporučuje několikadenní aklimatizace, která prospěje všem zúčastněným.

Které destinace jsou ideální?

S dětmi k moři, ale kam? Všeobecně se dá říci, že v Evropě nemůžete takřka pochybit s pobytem v klasických prázdninových destinacích typu Chorvatsko, Itálie, Bulharsko, Řecko nebo Španělsko. Vzhledem k vysoké frekvenci turistů je většina hotelů vybavena i dětskými stoličkami, v hotelech jsou pokoje s přistýlkami a v případě zájmu a většího soukromí je možnost i využití apartmánů.

V posledních letech stoupla obliba i vzdálenějších zemí, jakými je kupříkladu** Turecko nebo Tunisko**. I tam se můžete bez obav vydat s dětmi, pokud budete dodržovat zvýšená hygienická opatření.

Pro ty, kteří by se radši vydali i jinam, Francie nebo Nizozemsko nabízejí také skvělý hotelový servis a netřeba se obávat, že z dovolené s dětmi u moře nic nebude. Naopak, tyto země mají nejen velmi hezké a udržované pláže (i když s chladnější vodou), ale také mnoho možností, jak kulturně trávit volný čas.

V případě jakékoli země je však třeba brát v potaz druh pláže a hloubku moře. Pro děti jsou vhodné písečné i oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře, nejlépe bez mola a dna s ostrými kameny.

Na pláži by též měla být možnost stínu, ať už díky slunečníkům nebo blízkému háji se stromy, aby nedošlo k úžehu nebo přehřátí organismu.

Jakým destinacím se vyhnout?

Jak již bylo zmíněno, vzhledem k délce cesty a problematice lékařské péče se nedoporučují** destinace** jakými je kupříkladu Afrika, některé země Asie (Thajsko, Laos) a všechny ostatní, které jsou méně rozvinuté.

Ze zdravotního hlediska jsou takové pobyty riskantní nejen kvůli různým onemocněním (infekční průjmy, laryngitida), ale také v časté nevybavenosti nebo nedostupnosti včasné lékařské péče.

Za samozřejmost je považováno vyhnout se cestování do zemí, které zrovna řeší občanské nebo politické nepokoje, stejně jako do oblastí ohrožených živelnými pohromami.

Jak si užít dovolenou s dětmi?

S příchodem dětí se v partnerském vztahu hodně změní. A ačkoli společné dovolené už většinou nevypadají tak, jak jste byli celé roky zvyklí, neznamená to, že si je nemůžete užít i s dětmi. Je však třeba podniknout určité kroky předem.

Mnoho cestovních kanceláří nabízí** speciální pobyty pro rodiny s dětmi.** V ceně je v takových případech zahrnutí v tzv. baby friendly hotelech, které jsou přímo určeny pro dovolenou s dětmi, mají plnou vybavenost a výborné zázemí. V restauracích bývají v nabídce časné večeře, dětská jídla, dětské sedačky a i v areálu bývá dětem vycházeno vstříc. Pro volný čas strávený hraním v takových hotelech bývá hřiště, často i dětské programy s animátory, a to i ve večerních hodinách. V zázemí jsou bazénky s teplejší vodou nebo brouzdaliště, pro větší tobogány a skluzavky.

V každém případě si vynahraďte také chvilku pro sebe bez dětí, i v případě, že by to znamenalo dřívější vstávání. Na dovolenou si vezměte dostatek věcí k zabavení. Od populární elektroniky jako jsou tablety, přes čtivo a sportovní pomůcky až ke klasickým křížovkám nebo kartám. Meze se nekladou a zábavu si tak může užít celá rodina bez rozdílu věku. To samé platí o fakultativních výletech, které pro odrostlejší děti mohou být příjemným rozptýlením.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17184 (novesluzby.cz#24433)


Přidat komentář