Dovolená Bulharsko - recenze

Máte rádi teplé počasí, přírodní scenérie, moře, krátké cestování na místo dovolené, chutné pokrmy, možnost rychle se dorozumět, i když budete v zahraničí? Vše Vám nabízí slunné Bulharsko. Kromě toho nebudete muset sáhnout hluboko do Vaší peněženky.

Bulharsko - proč si vybrat pro strávení krásné dovolené ** **

Snadná komunikace v Bulharsku

** **i když zpočátku nebudete nejspíš místním obyvatelům rozumět, věřte, že již třetí den se lehce chytnete v jejich mluvě. Bulharština jako taková je slovanským jazykem. Pokud ovládáte ruštinu, rozhodně budete mít výhodu, protože nápisy jsou psané azbukou. Kromě toho se na spoustu místech setkáte s rodnou češtinou, a to především na jižní části pobřeží od Burgasu. Co je však překvapivé, pokud se budete chtít dorozumět neverbálně, budete mít potíž se v Bulharsku domluvit. Bulhaři totiž kroutí hlavou jinak, než zbytek Evropy. Kývání hlavou ve smyslu „ano“, u nich znamená naopak „ne“. A naopak. Na druhou stranu slovo „ne“ se v bulharštině řekne stejně, jako v češtině.

© Panorama - Bulharsko.

Výdaje za dovolenou v Bulharsku

v Bulharsku je lacino, kdy ve vnitrozemí je až dvakrát laciněji než u nás, u moře je stejně draho jako u nás. V Bulharsku se platí měnou Bulharský lev, které je pevně vázáno k Euru. Roční inflace činí v průměru 6%. Pokud se vydáte do Bulharska na vlastní pěst, tj. bez cestovky, pořídíte slušné ubytování v soukromí i za zhruba 200 Kč za noc, a to ve vnitrozemí. Ubytování u moře je o něco dražší, ale to je všude.

Vzdálenost Bulharska

do Bulharska se v pohodě dostanete za jeden den pomocí auta nebo autobusu. Cestování autobusem trvá zhruba 24 hodin. Můžete však využít i letadla, kdy bude cestování samozřejmě ještě rychlejší, trvá pouhé dvě hodiny. Cenově nejvýhodnější jsou nízkonákladoví přepravci, tzv. lowcosty.

Podnebí v Bulharsku

** **je zde kontinentální podnebí s teplými léty a studenými zimami. V zimě si zde můžete zalyžovat, naopak v létě si plně užijete teplého Černého moře. Přes léto se teplota pohybuje kolem 30°C. Do Bulharska za účelem letní dovolené je vhodné se vydat až od června, do té doby je moře ještě příliš studené, pokud tedy nejste otužilí. Teplota moře se pohybuje od června do září od 19 do 23°C. A jak je to s deštěm? Na červenec a srpen připadají zhruba tři deštivé dny. Může se však stát, že právě tyto tři dny proprší v týdnu, kdy právě budete na dovolené. Počasí je vrtkavé, to ovšem všude. ** **

Příroda v Bulharsku

hory v Bulharsku jsou porostlé hustými, především borovými a dubovými lesy. U moře je bujná vegetace. Centrální hory jsou uhlazené a staré.

Bulharské pokrmy

** budete moci ochutnat jídla, která vyplývají z kombinace orientální a středoevropské kuchyně. Ve většině pokrmů převažuje maso, ryby a zelenina. V Bulharsku se nemusíte bát, že po návštěvě restaurace, by Vás poté sužovali bolesti břicha nebo průjem. Platí zde velmi přísné normy. Speciality bulharské kuchyně si můžete užívat často, jídlo je zde totiž vcelku laciné. Rozhodně ochutnejte pravý **balkánský sýr, který je na míle vzdálený sýru, který dostaneme u nás v supermarketech. Balkánský sýr chutná jako řecká feta, není vůbec kyselý ani přesolený, tak, jak jsme na něj zvyklí. Chutná maličko po másle. Balkánský sýr se jmenuje podle balkánského pohoří, které prochází celým Bulharskem od západu k východu. Objednáte-li si v restauraci šopský salát, skutečně si pochutnáte a budete překvapeni rozdílem mezi chutí salátu, který si běžně uděláte sami. Šopský salát se jmenuje podle horské oblasti, která se nachází kousek od Sofie. Máte-li rádi francouzské brambory, ochutnejte místní musaku, což je jejich obdoba. Co je zvláštní ingrediencí musaky, jsou lilky, které dodávají pokrmu jedinečnou chuť. Bulharský chléb je obdobou naší bílé veky, je však větší a kulatý. Koupíme-li si chléb čerstvý, chutná jako francouzské bagety. Je dobré chléb spotřebovat do dvou dnů, protože pak již moc dobrý není. Polévka bob, jedná se o hustou fazolovou polévku. Ochutnejte také smažené grundle, což jsou maličké rybičky, něco jako sardinky, obalené ve směsi mouky, soli, škrobu a rychle osmažené v oleji. Máte-li rádi nevšedně upravenou zeleninu, dejte si tzv. tykvičky. Jedná se o smažené cuketové plátky v karamelu. Máte-li rádi sýry, ochutnejte kaškaval, který je ovčí, kraví nebo smíšený. Budete-li se toulat uličkami ve městě, a přepadne Vás malý hlad, nebo jen chuť, můžete si prakticky kdekoli zakoupit palačinky, gyros, čínu, hranolky, hamburgery, Langre, zmrzlinu aj.

© Bulharská klasika a skvělá dobrota.

Místa v Bulharsku, která by neměla uniknout Vaší pozornosti ** **

Sozopol - Bulharsko

Okouzlí Vás zde staré domy z 19. století, které jsou obložené dřevem. Uličky městečka všude lemuje pnoucí víno. Okolo malého náměstíčka se nachází nejrušnější část města obklopená parky. V parku jsou fontánky, amfiteátr, kostely. Za parkem se nachází městská pláž. Městská pláž je trochu netradičně bezprostředně v sousedství starého města a centrálního parku, což ve Vás vyvolává jistý druh exotiky. Na druhé straně poloostrova se nachází kamenité pobřeží a přístav, který je uzavřený ze severu dalším poloostrovem.

Zlaté písky - Bulharsko

Preferujete-li opalování a zase opalování, vydejte se do Zlatých písků, které leží 25 km severně od Varny. Jedná se o hotelový komplex u 4 km dlouhé pláže. Pláže zde mají zlatavou barvu písku. Blízká přírodní rezervace zve k příjemným procházkám. K večeru se vydejte pobřežní promenádou, která je obklopena řadou stánků s nejrůznějšími suvenýry a občerstvením.

Primorsko - Bulharsko**

**

Městečko patří mezi oblíbené místo turistů. Primorsko žije svým typickým duchem a frmolem. Najdete zde hodně restaurací, prodejen, pekáren, stánků s občerstvením aj.

Na sever a na jih Primorska leží dvě dlouhé pláže. Pláže jsou kvalitní, voda čistá a moře mělké.  Jižní pláž se táhne až ke Kitenu, občas je přerušovaná rákosím, či malým útesem. Severní pláž je od hotelů oddělena betonovou zdí, a to z důvodu, aby se písek nesypal na ulice mezi nové hotely. Vydáte-li se dál po severní pláži, objevíte zde chráněnou přírodní rezervaci Perlu, která chrání písečné duny i jejich porost.

Bulharsko - Pomorie

Město se nachází mezi Burgasem a Slunečným pobřežím, s velmi příjemným centrem. Na sever od Pomorie je dlouhá pláž, která odděluje moře od Pomorijskeho jezera, které je využívané na těžbu soli.

Pomorie připomíná svým tvarem houbu, jejíž dlouhá noha je staré město na poloostrově a klobouk je předměstí na pevnině. Pokud se vydáte na sever, po šíji oddělující moře od jezera, potkáte zde méně lidí. Koupání na jižním okraji poloostrova slibuje méně turistů a tzv. pobřežní chodník vedoucí až na předměstí. Samotné město je hodně živé a budete si zde připadat podobně jako v Čechách, kdy stavby většinou pochází z 20. století, a to z důvodu požáru, který město zachvátil právě na počátku 20. století.

Kranevo - Bulharsko**

**

Kranevo představuje velmi rychle rostoucí vesničku, která leží v mělkém údolí stoupajícím od mořské pláže, nacházejícím se jižně od Albeny. U moře se průběžně staví hotely, a to v jižním cípu velké pláže, která na severu pokračuje dále do Albeny. Pláž je zde písečná, v jejím jižním cípu je pěkná zátočinka plná vodních rostlin a řas, která přímo láká pro koupání rodin s malými dětmi.

Sluneční pobřeží - Bulharsko

Jedná se o největší bulharské pobřežní letovisko. Chcete-li si užít dosytnosti pláže, je Sluneční pobřeží, pro Vás to pravé místo. Sluneční pobřeží se táhne od severu k jihu, pokrývá plně pobřeží od letoviska Sveti Vlas po Nesebar. Sluneční pobřeží leží v rovině. Doporučujeme se vydat do severní části letoviska, odkud můžete podnikat výlety do zalesněných kopců.

Letovisko Slunečné pobřeží vznikalo kolem roku 1965. Budete moci využít nejrůznějších projížděk na koni nebo lodí kolem pobřeží. Letovisko je dost rozlehlé, pěšky se tedy nedá ani moc dobře projít. Letovisko lemují velké hotelové komplexy, kdy některé z nich jsou výstavní, jiné již trochu chátrají.

© Bulharsko.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16920 (novesluzby.cz#20880)


Přidat komentář