Dominikánská republika - dovolená

Pozoruhodné rostliny a zvířata, překrásné bělostné pláže, křišťálově čisté moře, spousta přírodních krás, nádech dobrodružství, Karibské moře, skvělé podmínky pro aktivní dovolenou i pro odpočinek – právě taková je Dominikánská republika!

Dominikánská republika – základní informace

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 49 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 8,6 milionu

Hlavní město: Santo Domingo

Ostatní významná sídla: Santiago de los Caballeros, La Romana, San Pedro de Macorís

Úřední jazyk: španělština

Měna: dominikánské peso

Náboženství: převážně římskokatolické

Dominikánská republika se nachází ve Střední Americe, a to ve východní části ostrova Haiti (Hispaniola). Stát je bývalou španělskou kolonií a získal nezávislost v r. 1821. pěstuje ze zde cukrová třtina, kakaovník, kávovník, tabák, ovoce aj. Překrásné pláže a nové hotely lákají turisty, a tak jsou každým rokem příjmy z cestovního ruchu vyšší.

Dominikánská republika – počasí, podnebí

Dominikánská republika se rozkládá v subtropickém pásmu. Místní teplé klima ovlivňují pasáty. V průměru za celý rok je teplota asi 29 stupňů Celsia, v noci je pak kolem 20 stupňů. Těšit se můžete na teplotu moře kolem 26 stupňů.

Zima a léto v Dominikánské republice se v zásadě neliší teplotou, ale množstvím srážek. Teplotně je v zimě totiž přibližně jen o 5 stupňů méně. Od května do října je období dešťů. V této době vás může liják potkat i vícekrát za den a rozhodně to není žádný deštík, nýbrž vydatný déšť. V období srpna až listopadu se navíc někdy vyskytují hurikány.

Vzhledem k místnímu klimatu se doporučuje do republiky cestovat v hlavní sezóně, tedy od listopadu do dubna. V tuto dobu se můžete těšit na příjemné počasí, jasnou oblohu, slunce, ale ne zase úplně nesnesitelně vysoké teploty.

Dominikánská republika – jazyk, jak se domluvit

Úředním jazykem v Dominikánské republice je španělština, avšak na některých veřejných místech (hotely, směnárny, restaurace apod.) se domluvíte bez problémů anglicky. V některých oblastech, kam často jezdí němečtí turisté, se lze domluvit i německy. U průvodců a animátorů se můžete setkat s částečnou znalostí francouzštiny a italštiny.

Dominikánská republika – lidé

Převážná většina obyvatel jsou mulati (míšenci černochů a bělochů). Na ostrově se nachází také hrstka původních obyvatel indiánského kmene Tainů. Těch už žije jen několik set a najdeme je v provincii Azua.

Obyvatelé Dominikánské republiky jsou na turisty velmi milí, k čemž možná do jisté míry přispívá i vědomí toho, že cestovní ruch je jedním z nejdůležitějších odvětví. Turisté se setkají s přátelskostí, laskavostí, ochotou pomoci, a nechybí ani smysl pro humor a temperament.

Pro průměrné zdejší obyvatele je nemyslitelnou věcí, aby si vyjeli na dovolenou někde do zahraničí, a tak místní turisty považují takřka za boháče a snaží se jim vše prodat.

Dominikánská republika – kultura, náboženství

Na ostrově v drtivé většině převažují katolíci, ovšem najdeme tu také například vyznavače afroamerického náboženství voodoo, který je ve větší míře praktikován na sousedním Haiti.

Typickým symbolem Dominikánské republiky je tanec merengue. Tanec do jisté míry charakterizuje Dominikánce – je temperamentní, vyjadřuje radost a uniká před starostmi každodenního života. Kromě meregue je oblíbená také salsa.

Především na venkově se někdy konají kohoutí zápasy. Pro tento „sport“ je zřízena i speciální aréna a na kohouty se sází peníze.

Dominikánská republika – stravování, kuchyně

Ve zdejší kuchyni je patrný vliv Španělska, Indiánů a Afriky. Hodně se využívá koření a kombinují se nejrůznější ingredience.

Typickými surovinami jsou rýže, fazole, banány, dušená zelenina, drůbež, vepřové maso, skopové maso, ryby a plody moře.

Některá zdejší jídla:

Longanzias – ostré klobásy

Mondongo – dýňová polévka s vnitřnostmi

locrio de cerdo – vepřové rizoto a bylinky

chicharrones de pollo – smažené kuřecí kousky

casabe – chléb z maniokové mouky

cocoyuka – ovocný kokosový koláč

Nápoje

Na prvním místě je jednoznačně rum, který se vyrábí z cukrové třtiny. Rum se pije buď samotný, nebo se z něj míchají nejrůznější nápoje a koktejly jako třeba Cuba libre, Mojito apod.

Co se týká nealkoholických nápojů, v horku vá jistě přijde vhod osvěžení v podobě batidas. Připravují se z ledové tříště, mléka a různých ovocných šťáv (např. kokosová, banánová, ananasová aj.).

Neměli byste zapomenout ochutnat i místní kávu, která se vyznačuje výrazným aroma a pije se se svařeným mlékem a cukrem.

Dominikánská republika – nakupování, suvenýry

V Dominikánské republice se o cenu zpravidla nesmlouvá a na zboží bývá uvedena cenovka. Nakoupit můžete v kamenných obchodech, v nákupních centrech, na tržištích či přímo na pláži. A jaké suvenýry nakoupit? Dominikánské doutníky, rum, polodrahokamy, zdejší malby, sošky, keramické výrobky, nebo nahrávky s typickou hudbou.

Santo Domingo – hlavní město Dominikánské republiky

Veškeré památky ve městě najdete v zóně - Zona Colonial. Památky jsou zapsány na seznam dědictví UNESCO.

Co navštívit:

Palác El Alcazar – obsahuje i muzeum

Katedrálu Santa Maria de la Encarnación

Pevnost Ozama

Panteon Nacional – původní barokní jezuitský klášter

Maják Faro de Colón – dlouhý 240 m, široký 50m; obsahuje ostatky Kryštofa Kolumba

Známé turistické destinace v Dominikánské republice

Punta Cana

Puerto Plata

Playa Dorada

Poloostrov Samaná

Sosúa

Cabarete

Boca Chica

Juan Dolio

Některé fakultativní výlety v Dominikánské republice

Areál Altos de Chavón

Cayo Levantado – tropický ostrůvek

Jarabacoa – městečko uprostřed překrásné přírody

Laguna Gri-Gri

Národní park Los Haïtises

Santiago de los Caballeros - město

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17043 (novesluzby.cz#21323)


Přidat komentář