Chile - národní parky, Velikonoční ostrov

Jste nadšení milovníci přírody? Procházíte se rádi po národních parcích, pozorujete jezera, vulkány, vodopády, rozmanité rostlinstvo a živočišstvo? A co takhle podívat se na Velikonoční ostrov, který nabízí spoustu zajímavostí?

Chile – základní informace o zemi

Název: Chilská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 757 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 15,3 milionů

Hlavní město: Santiago de Chile

Úřední jazyk: španělština

Měna: chilské peso

Náboženství: převážně římskokatolické

Chile leží v Jižní Americe. K Chile patří i Velikonoční ostrov, ostrovy Juana Fernandeze, ostrov sv. Felixe, ostrov sv. Ambrože a neobydlený ostrov Isla Sala y Gómez.

Chilská vlajka obsahuje červenou, modrou a bílou barvu.

Chile – strava, nakupování

Pokud zavítáte do chilského obchodu s potravinami, čeká vás zhruba stejná nabídka jako u nás, plus více ryb, rozmanitého a nevšedního ovoce a zeleniny.

Menší obchody bývají mezi druhou a čtvrtou hodinou odpolední zpravidla zavřeny.

Díky přímořské poloze Chile je v obchodech a na trzích bohatá nabídka ryb. Chilské pekárny lákají všemožnými dobrotami, pečivo a chléb se prodávají většinou na váhu.

Národní parky v Chile

V Chile je skutečně překrásná příroda. Na území se rozkládá 32 národních parků. Parky spolu s rezervacemi a jinými chráněnými územími zabírají asi 18 % území Chile. Správu parků zajišťuje organizace CONAF. V parcích se zpravidla vybírá poplatek.

Altos de Lircay

Tato národní rezervace zabírá 12 tisíc hektarů. Park je nejkrásnější asi na podzim, kdy je příroda obzvláště barvitá.

Neměli byste určitě minout odbočku k Laguně del Alto.

Park se pyšní přírodně vytvořenou plošinou **El Enladrillado*** ***. Plošinu pokrývají velké čedičové kameny, což vypadá opravdu zajímavě.

Atacama a chilské Altiplano

Co byste neměli vynechat:

 • Valle de la Muerte – horské a písečné údolí; zažijete procházku mezi písečnými dunami či sjíždění písečných dun na prknech** **
 • Las Tres Marías – skalní útvary (krajina Cordillera de la Sal)** **
 • Valle de la Luna – rezervace, obzvláště pěkná v pozdním odpoledni, kdy slunce zapadá do údolí** **
 • Gejzíry El Tatio – gejzíry jsou nejaktivnější při východu slunce. Horká voda se dere na povrch a vůbec celá krajina vypadá velice zvláštně a neobyčejně. Nedaleko se nachází i termální bazénky, kde je možné se okoupat.** **
 • San Pedro de Machuca – malá prostá vesnička s kamennými domečky a slaměnými střechami** **
 • Laguna Altiplanicas – fascinující krajina (jezera, rozhled na vulkány, zvířata jako plameňáci aj.)** **
 • Salar de Atacma – solná pláň, původně slané jezero

Laguna del Laja

Nachází se asi 90 km od Los Angeles. Dominantou parku je vysoký kužel – vulkán Antuco. Další velké lákadlo leží za hranicemi parku a je to velký vodopád Salto del Laja – v okolí vodopádu jsou rekreační oblasti a hotely.

Vulkám Antuco

Poslední větší erupce vulkánu nastala v r. 1873 a od té doby jsou určité oblasti pokryty lávou. Často se pořádá třídenní túra kolem vulkánu, přičemž orientace dle kuželu je snadná, i když zde nejsou značené cesty. Kromě túry kolem vulkánu můžete na samotný vrchol i vystoupat.

Lauca

Je parkem, biosférickou rezervací a je zapsaný do památek UNESCO.

Zasněžené vrcholky vulkánů lze pozorovat na hladině jezer. Překrásné jsou zejména jezera Lago Chungará a Lago Cotacotani. Z vulkánů je to vulkán Pomerape, vulkán Parinacota a vulkán Guallatire.

V parku žije králík viskača, lamy, alpaky, vikuně, plameňáci, rackové, kondoři, vzácné druhy ptáků aj.

Pan de Azúcar

Tento národní park mají v oblibě zejména milovníci kaktusů a sukulentů a tím pádem bývá park navštěvován nejvíce v létě. Park pokrývají pouště, polopouště, skaliska a Andy. K vidění jsou i některé endemické rostliny, jako třeba kaktus Echinopsis chilensis nebo Opuntia atacamensis. Ústředním bodem parku je ostrov, na kterém hnízdí asi 2000 tučňáků a spousta jiných ptáků. Na ostrov je však zakázán vstup a je to přísně chráněná oblast. Na loďkách však lze plout kolem břehu.

Puyehue

V oblasti parku je značné množství vulkánů, gejzírů a horkých pramenů. Parku dominuje vulkán Puyehue, který v důsledku zemětřesení postrádá svůj vrcholek. Krajina vulkánu je pokryta vulkanickým prachem.

Radal Siete Tazas

Je přírodní rezervací, které vévodí vodopády.

Torres del Paine

Tento národní park je nejznámějším parkem nejen Chile, ale i celé Jižní Ameriky. V tomto parku vás čekají jedny z nejlepších trekových okruhů na zemi. Park funguje od r. 1959 a je zapsán na seznam UNESCO.

Park je pěknou ukázkou přírodní rozmanitosti – rozkládají se zde hory, údolí, ledovce, řeky, jezera, velkolepá fauna a flóra. Krajina parku je dílem mohutného ledovce Hielo Sur – nyní už jsou z něj vidět pozůstatky v podobě ledovcových bloků a jezer.

Celý název parku vznikl podle trojice skalních věží (Torres del Paine).

Velikonoční ostrov

Velikonoční ostrov leží ve vodách Tichého oceánu. Tento ostrov má rozlohu pouze 117 km2, ale zná ho snad celý svět. A jak vůbec vznikl název Velikonoční ostrov? Mořeplavci totiž ostrov objevili právě v době velikonoc.

Nutno však zmínit i pojmenování ostrova podle původních obyvatel (v překladu znamenají velká země či pupek světa).

Na Velikonočním ostrově je spousta zajímavostí a také tajemství. Pobřeží je lemováno velkými kamennými sochami. Neméně zajímavý je i vulkán Rano Raraku. Celá příroda a kultura na ostrově jsou naprosto jedinečné.

Velikonoční ostrov – rostlinstvo a živočišstvo

Bylo zjištěno, že ostrov byl kdysi takřka celý zalesněn, ale člověk lesy vykácel. Původní vzácné stromy a rostliny jsou umístěny v Botanické zahradě na ostrově.

Podnebí je jako stvořené pro subtropické rostliny a plodiny. Průměrné teploty na ostrově se pohybují od 22 do 28 stupňů a nejteplejšími měsíci jsou leden a únor.

Pěstují se zde banánovníky, rákosy a brambory. Nejčastějšími zástupci živočišné říše jsou ptáci, hmyz, koně a myši.

Velikonoční ostrov – tipy na nejlepší místa

 • Národní park Rapa Nui - patří na seznam památek UNESCO; rozkládá se takřka na celém území ostrova
 • Hanga Roa – město, ve kterém žije většina obyvatel ostrova; najdete tu malé letiště, kostelík, jednoduché domy, obchody apod.
 • Sochy moai

Tyto sochy představují vůbec největší lákadlo pro turisty. Je jich celkem 300. Některé stojí na podstavci, jiné jsou zčásti probořeny či poničeny.

Kamenné sochy jsou velkou záhadou celého ostrova. Dodnes se nepřišlo na to, proč byly vlastně zhotoveny. Mají to být ztvárnění zemřelí předkové, vytesané náhrobky, či jsou to sochy bohů?

Tyto sochy navíc vznikly z vulkánu Rano Raraku a jak se tyto těžké kusy kdysi přemísťovaly, to je taktéž otázkou. Na vysvětlení byly sice navrženy jisté teorie, avšak každá má svá slabá místa.

Sochy údajně vznikly v průběhu 14. – 17. století. Každá socha váží kolem 20 tun, některé i více. Měří 3 – 5 metrů.

 • Ahu - kamenné podstavce soch

 • Rano Raraku - kráter vulkánu je místem vzniku soch. Nacházejí se zde některé nedodělané sochy, v různých stádiích svého vzniku.

 • Orongo – obřadní centrum pro náboženské praktiky; je to jediné místo na sotrově, kde se vybírá vstupné

 • Jeskyně – na ostrově je mnoho jeskyní se systémem chodeb, spousta z nich je v útesech nad oceánem

 • Botanická zahrada – původní a ohrožené rostliny
 • Pláže – jediná větší pláž na ostrově je Anakena a je naprosto fascinující. Čekají vás bělostné písčité pláže a palmy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17033 (novesluzby.cz#21269)


Přidat komentář