Cestování po Mexiku - exotická dovolená

Mexiko je plné pozůstatků indiánské kultury Mayů. Najdete zde pozůstatky pyramid Olméků a Aztéků, jejich chrámy, paláce a rituální stavby. Mexiko je známé svými exotickými plážemi dvou oceánů v Cancúnu, temperamentem a barvami.

Oficiální název tohoto státu ležícího ve Střední Americe je Spojené státy mexické a zřízením jde o federativní republiku. Na severu sousedí se Spojenými státy americkými a na jihu s Guatemalou a Belize. K Mexiku také patří několik ostrovů v Tichém oceánu, Karibském moři a v Mexickém zálivu. Mexiko je třetí největší zemí Latinské Ameriky. Úředním jazykem v Mexiku je Španělština. Počet obyvatel dosahuje 106 000 000 na rozloze téměř 2 000 000 km2.Mexiko se dělí na 31 spolkových států plus distrikt hlavního města. Hlavním městem je Ciudad de México (Mexico City). Měnou v Mexiku je mexické peso.

Letenku pořídíte za 17 000 Kč, pokud poletíte z Mnichova, vyjde Vás levněji. Ceny obecně jsou v Mexiku o něco nižší než u nás, noc v hotelu Vás přijde zhruba na 300 korun.

Podnebí v Mexiku

Mexiko spadá do subtropického pásu, přičemž se dělí na 4 dílčí podnebné pásy. Na jihu se střídají období sucha a období dešťů. Vhodným obdobím pro cestu do Mexika je zima až jaro, jelikož je zde období sucha a dny jsou delší.

Důležité informace - Mexiko

K cestě do Mexika budete potřebovat cestovní pas s platností minimálně následujících 6 měsíců a zpáteční letenku, nebo dostatečný finanční obnos pro její nákup. Během pobytu musíte u sebe nosit tzv. turistickou kartu, kterou získáte na letišti při příletu. Ke  vstupu do země při pobytu kratším než 90 dní, nepotřebujete vízum. Turisté jsou povinni při příjezdu zaplatit tzv. turistickou taxu aktuálně ve výši 210 pesos (přičemž 1 peso jsou asi 2 Kč). Před odjezdem si raději projděte stránky Velvyslanectví České Republiky v Mexiku.

Historie Mexika

Po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem roku 1492 se zde začali usazovat Evropané. Roku 1535 založili na území dnešního Mexika Španělé svou kolonii Nové Španělsko. Na začátku 19. století získalo Mexiko na Španělsku nezávislost. Poté se vlády zmocnili Francouzi. Mezi lety 1911 – 1919 probíhala Mexická revoluce, jež skončila ustanovením nové ústavy. Situace po konci revoluce se ovšem nestabilizovala, během revoluce se totiž vytvořilo hnutí vedené Emilianem Zapatou, které vytvořilo na jihu vlastní autonomní oblast, která je dodnes v konfliktu s mexickou vládou. Roku 2006 byl poté prezidentem zvolen Felipe Calderón.


Zajímavá místa v Mexiku

Ciudad de México - hlavní město Mexika

Je hlavním městem a zároveň největším městem Mexika s téměř 25 000 000 obyvateli. Nachází se v nitrozemí v horách. Město bylo založeno roku 1521 na místě bývalého hlavního města Aztéků. Při návštěvě hlavního města si nenechte ujít Paseo de la Reforma, Plaza de la Constitución, Torre Latinoamericana, Torre Mayor, či jezero Texcoo. Historické centrum města je zařazeno na seznam Světového dědictví UNESCO.

Paseo de la Reforma

Je nejdelší třídou ve městě s délkou 12 km. Vede úhlopříčně napříč celým městem. Nechal ji vybudovat v 60. letech 19. století císař Maxmilián I. Podél třídy se nachází velké množství památníků, jedním z nich je socha Anděla nezávislosti.

Plaza de la Constitución

Neboli El Zócalo je jedním z největších náměstí na světě. Jako centrum města sloužilo již v před kolonizačních dobách. Slouží především jako místo pro konání četných demonstrací. Nachází se zde také Národní palác, který slouží jako sídlo prezidenta. Nejzajímavější stavbou  náměstí je bezpochyby Metropolitní katedrála. Jde o největší a nejstarší katedrálu v Latinské Americe a její stavba trvala 250 let.

Torre Latinoamericana

Jde o nejstarší mrakodrap v zemi, jež byl postaven roku 1956 a dosahuje výšky 182 metrů. Do roku 1984 byl dokonce nejvyšší stavbou světa. Vstupenka na vyhlídku stojí 100 pesos a platí celý den.

Torre Mayor

Je dalším mrakodrapem jež dosahuje výšky 225, 6 metru a je nejvyšší budovou v Latinské Americe. Nachází se na třídě Paseo de la Reforma a byl postaven roku 2003.

Texcoco

Neboli Lago de Texcoco je bezodtokové vysychající jezero a nachází se východně od hlavního města.

Palenque


Palenque je oblast nacházející se ve státě Chiapas na poloostrově Yucatán asi 130 km od města Ciudad del Carmen. Jde o mayskou archeologickou lokalitu. V tomto chrámovém městě můžete obdivovat mnoho historických památek jako je Palác, Chrám nápisů či Chrámy Kříže.

Palác

Jde o komplex několika propojených palácových budov zdobených plastikami. Je obklopen chrámovými pyramidami – Chrám kříže, Chrám slunce, Chrám listového kříže a Chrám nápisů.

Chrám nápisů

Jde o devítistupňovou pyramidu vysokou 16 metrů, která sloužila jako pohřební památník. Nachází se zde sarkofág s ostatky vládce Pacala.

Chichén Itzá


Jde o zříceninu mayského města na poloostrově Yucatán na území stejnojmenného státu. Šlo o hlavní mayské náboženské centrum. V současnosti jde o nejlépe odkryté mayské město. Hlavní stavbou města je devíti stupňová pyramida tzv. El Castillo (Kukulkánova pyramida).

El Castillo

Na její vrchol vede 91 schodů a v době jarní rovnodennosti ji zapadající slunce ozařuje tak, že se zdá že se s pyramidy plazí dolů had. Dále se zde nachází observatoř, Chrám válečníků a největší hřiště na Pelotu (mayská hra na uctívání slunce), či skupina Tisíce sloupů.


Pyramidy Teotihuacan

Tato oblast s největšími jihoamerickými pyramidami se nachází přibližně 50 km od hlavního města Ciudad de Mexico a jde o nejvýznamnější náboženské centrum celé Střední Ameriky. Trosky města objevili již Aztékové a doposud je záhadou, kdo byli jeho stavitelé. Nejkrásnější stavbou a také největší je Pyramida Slunce. Je postavena na jeskyni s posvátným pramenem a slouží jako symbol plodnosti a úrody. Byla postavena mezi lety 50 – 125 n.l. a dosahovala téměř 63 metrů.

Cesta mrtvých

Jde o hlavní ulici města, která byla symetricky lemována asi stovkou náboženských budov. Je 40 metrů široká a město rozděluje na dvě části. Na severním konci Cesty mrtvých stojí Pyramida měsíce.

Rezervace Sian Ka´an


Národní park a přírodní rezervace Sian Ka’an se rozprostírá na ploše 650 000 hektarů a byl založen roku 1986. Nachází se zde více než 100 druhů savců, ptáků, vzácné druhy rostlin i architektonické památky.

Zajímavosti - Mexiko

  • Většinu obyvatel Mexika tvoří míšenci indiánů se španělskými přistěhovalci.
  • K Mexiku patří sombrero -  velmi lehký klobouk se širokou střechou, upletený obvykle z palmových listů
  • Základní potravinou je pro místní obyvatele kukuřičná placka zvaná tortilla.
  • Většina návštěvníků směřuje do Cancúnu na Yucatánu.
  • Nejznámější horou je sopka Popocatepetl.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16907 (novesluzby.cz#20691)


Přidat komentář