Cestování po Maroku - exotika

Maroko leží na severozápadě Afriky. Je známé svou vyspělou kulturou, bohatou historií a krásnou přírodou. Nachází se zde jak údolí, horské masivy, tak i pouště. V Maroku je na naše poměry celkem levně, v restauracích se například najíte již za 50 korun.

Nepřímý let Vás přijde na 15 000 korun, z Německa ovšem můžete letět i za polovinu. K cestě do Maroka nepotřebujete vízum.

Maroko – země zapadajícího slunce

Hlavním městem je Rabat, největší město je ovšem Casablanca. Maroko je konstituční demokratická a sociální monarchie. Největší vliv na řízení státu má ovšem král, který je zároveň hlavou státu, vrchním velitelem ozbrojených sil a také duchovním muslimského obyvatelstva. Maroko obývá přibližně 33 000 000 obyvatel a rozloha dosahuje 450 000 km2 . Úředním jazykem je arabština, a francouzština, která je zde hodně rozšířená a v berberských oblastech také berberština. Platí se zde dirhamy a směnit je lze pouze v Maroku, protože se nesmí dovážet ani vyvážet. Na některých místech lze platit i v eurech.

** **

Historie Maroka

Počátky osídlení Maroka spadají až do starověku. Ve 2. stol.př.n.l. zakládali na území dnešního Maroka osady Féničané. Poté sem přišli Římané a jejich nadvláda skončila až v 5. století , kdy je vyhnali Vandalové a založili si zde svou vlastní říši. O století později bylo Maroko prohlášeno za část Byzantské říše. V 16. století zde začal sílit vliv Evropy a později zde byl založen jak francouzský, tak španělský protektorát. V čele protikoloniálního hnutí stál sultán Muhammad V. a v roce 1957 se prohlásil králem. Od roku 1961 vládl král Hassan II. do roku 1999, kdy zemřel a místo něj nastoupil král Muhammad VI.

Podnebí v Maroku

Na severozápadu země je v zimě mírně deštivé počasí a v létě horko a sucho. Průměrné teploty v zimě dosahují k 16 °C a v létě k 28 °C. Sahara se rozkládá na východě Maroka a panuje zde tropické vedro, kdežto v pohoří Atlas zažijete krutou zimu.

Ubytování v Maroku

Ve městech Vás ubytování v hotelu přijde přibližně na 80 – 200 dirhamů. (přičemž 1 dirham je asi 5 Kč), v menších penzionech i na 60 dirhamů.

Památky a zajímavosti - Maroko

Rabat – hlavní město Maroka

Rabat je hlavním městem Maroka a zároveň jedním ze čtyř královských měst. Rozkládá se na pobřeží Atlantického oceánu a má přibližně 1,7 miliony obyvatel. Rabat slouží jako sídlo krále, vlády i katolického biskupství. Při návštěvě Maroka si nenechte ujít mnohé památky, mezi něž patří například Tour Hassan, mauzoleum Mohammeda V., či pevnost Kasbah des Oudaias.

Tour Hassan

Jde o nedokončený minaret. Věž se začala stavět roku 1195 za vlády Mohadovců. Dříve k němu patřila i mešita, zničená při zemětřesení roku 1755. U věže se nyní nachází mauzoleum Mohammeda V.

Kasbah des Oudaias

Neboli Údajský kasbah stojí na útesu s výhledem na Atlantský oceán. Nachází se zde nejstarší mešita v hlavním městě pocházející z 12. století.

Casablanca

Jde o největší Marocké město s populací dosahující 3 miliony. Stará část města je obehnána vysokými hradbami. Nová část byla postavena francouzi a francouzský duch na Vás dýchá na každém kroku. Nejvýznamnější památkou je mešita Hassana II.

Mešita Hassana II.

Nechal ji postavit sám Hassan II. v roce 1993 a jde o nejvýznamnější mešitu země. Jde o jedinou arabskou mešitu, kterou může navštívit i nemuslim. Její minaret dosahuje výšky 210 metrů a samotná mešita je obrovská.

Marrákeš

Je vedle Rabatu druhým ze čtyř marockých královských měst a jde o nejoblíbenější turistickou destinaci v Maroku. Marrákeš roku 1062 nechal založit sultán Youssef bin Tachfin.

Náměstí Place Djeema el-Fna

je obchodním centrem města a pořádají se zde tzv. súky, tedy pravé marocké trhy s koberci, textiliemi, kořením, šperky…

Kutúbijská mešita

Minaret této mešity vysoký 70 metrů patří mezi tři nejproslulejší minarety na světe a je postaven v marocko andaluském stylu.

Palais el-Badi

Ze všech paláců v Marrákeši je tento nejzajímavější. Palác byl postaven v 16. století. Nedaleko paláce je vstup do podzemních chodeb.

Cascades d’Ouzoud

Neboli Vodopády Uzúd se nacházejí přibližně 170 km od Marakéše. Jde o třístupňové vodopády vysoké 110 metrů a nepochybně jde také o nejkrásnější vodopády v celém Maroku.

Fes

Fes je nejstarším královským městem Maroka a je také třetím největším městem. Staré město se skládá ze spleti uliček a je obehnáno hradbami. Fes byla založen roku 789 Idrisem I. V současnosti je považován za jedno z nejvíce zachovalých muslimských měst. Najdete zde například krásnou mešitu Karaouiyne, muzeum, či královský palác Fes al-Dždíd.

Meknés

Jde o poslední ze čtyř královských měst Maroka. Nachází se mezi Fesem a Rabatem. Jeho historie sahá až do doby Římské říše. Při návštěvě Meknésu si nenechte ujít náměstí Place Hedim, na něž vede největší a nejkrásnější brána města Bab Mansour.

Zajímavosti - Maroko

  • Mátový čaj je každodenním nápojem obyvatel Maroka.
  • Smlouvání je v Maroku přirozeností, stejně jako poskytnutí almužny, neboli bakšiše.
  • Oblíbeným Marockým sportem je golf.

Důležité informace - Maroko

Občané České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka při pobytu nepřesahujícím 90 dní vízum. Pokud uvažujete o dlouhodobém pobytu v Maroku, musíte si vyřídit osobní identifikační doklad. Přihlašovací povinnost za Vás vyřídí hotely.

Bezcelně si můžete dovézt oblečení, předměty osobní potřeby, filmy, tabákové výrobky a potraviny v množství odpovídajícímu pobytu. Raději si před cestou projděte stránky Velvyslanectví ČR v Maroku. Marocké celní orgány mají právo si ověřit Vaše finanční zajištění pro pobyt v Maroku, přičemž za minimální částku se považuje 20 USD na osobu a den.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16904 (novesluzby.cz#20677)


Přidat komentář