Boží Dar - kam nejen na lyže

Že je Boží Dar nejvýše položené město střední Evropy jste jistě slyšeli, možná však nevíte, že zde mají 400 let starý Kostel Svaté Anny, který je unikátní především svým stropem s českou plackou - speciální dřevěné bednění s rákosem a překrásnými freskami

Boží dar – kam nejen na lyže

Boží Dar je významným letním i zimním turistickým střediskem Krušných hor. Leží v nadmořské výšce 1028 metrů a je tak nejvýše položeným městečkem střední Evropy. Z historie o místě víme, že na přelomu 16. století začalo docházet k náhodným objevům valounů stříbra a cínu v naplaveninách potoků. Po třicetileté válce v letech 1618 až 1648 se těžba orientovala spíše na arsen a cín, jejichž získávání nebylo tehdy prodělečné jako u jiných kovů.

Město Boží Dar

 • Poloha – Krušné hory
 • Dojezdnost – z Prahy asi 1,5 hodiny = 140 km
 • Vleky a sjezdovky - 1 sedačková lanovka, 8 vleků, 7 sjezdových tratí
 • Ubytování – hotely, penziony a ubytování v soukromí
 • Služby – welness, sport, kultura, péče o tělo
 • Tratě pro běžkaře – 70 km běžeckých tras s propojením do sousedního Německa.
 • Inko pro turisty v letní sezoně – Více než 400 km tratí je dostatečný výběr náročnosti terénu pro rekreační i profesionální cyklisty. Krušnohorská magistrála Vás navede i do Německa.

Zimní sezóna

V okolí města Boží Dar si můžete vybrat z několika Iks areálů. Každý nabízí jiný stupeň obtížnosti sjezdovek, takže si zde přijde na své jak úplný začátečník, rodiny s dětmi i náročný lyžař. Sjezdovka Boží Dar za Prahou, Ski areál Neklid, Ski areál Novako nebo na Německé straně
Lyžařský areál Fichtelberg.

1) Vleky a lanovky

 1. Sedačková dráha Klínovec jih – 1686 m
 2. Neklid Přibližovák – 855 m
 3. Neklid 1000 – 1027 m
 4. Neklid 500 – 730 m
 5. Neklid velká Poma - 620m
 6. Neklid malá Poma – 257 m
 7. Novako Doppelmayer – 300 m
 8. Neklid Za Prahou – 471 m
 9. Novako Multi Skilift – 471 m

2) Sjezdovky

 • Modrá = Za Prahou - 350 m
 • Modrá = Novako - 350 m
 • Modrá = U Pomy I - 500 m
 • Červená = U Pomy II - 500 m
 • Červená = Moser - 1200 m
 • Červená = Karásek I – 900 m
 • Černá = Karásek II – 300 m

3) Lyžařský areál Fichtelberg na německé straně

Je to největší lyžařské středisko ve východním Německu. Kromě sjezdovek a lyžařských stop tu najdete také skokanský můstek, snowpark a snowtubing. Podle obtížnosti si můžete vybrat celkem z 9 sjezdovek. K dispozici tu jsou různá občerstvení, půjčovny, lyžařské školy i školičky apod. Disponuje kabinovou lanovkou, třemi sedačkovými lanovkami a jedním vlekem.

4) Výlety na sněžnicích

Máte rádi klid a zasněženou přírodu? Tak možná oceníte výlet na sněžnicích za každého počasí. Navštívíte místa kam by jste pěšky nedošli a skvěle si zasportujete. Vypůjčil sněžnice a podniknout výpravu můžete sami nebo si objednat průvodcovskou službu v „Nordic Walking centru Barborka“ a zajistit si tak výlet na sněžnicích se zkušeným průvodcem. Zasněžená krajina a náhlé zhoršení povětrnostních podmínek by vám při orientaci mohly způsobit problémy.

5) Snowpark Neklid

Areál snowparku na Neklidu nabízí překážky a skoky pro začátečníky, pokročilé i profesionály. Pravidelně se tu konají závody Českého poháru a různé amatérské závody. Snowpark je v provozu denně od 9:00 do 16:00 hodin. Na Neklidu funguje hned několik škol snowboardingu a 1 půjčovna.

6) Snowkiting nebo snowtubing

Snowkiting - spojení snowboardingu a pouštění speciálního draka. Stačí ho jen dostat do vzduchu a nechat se táhnout po zasněžených pláních a kopcích. Začít můžete v každém věku. Na Božím Daru vás do základů snowkitingu zaškolí instruktoři místní Kite školy.

Snowtubing – jízda ve velké nafukovací duši po speciálně upravené snowtubingové dráze - sněhovém tobogánu. Nejbližší snowtubingovou dráhu najdete nedaleko Infocentra Boží Dar, v lyžařském areálu Novako. A do kopce nemusíte šlapat, ale vyveze vás tam speciální vlek.

7) Ježíškova cesta

Ježíškova cesta má dva okruhy. Malý okruh, určený těm nejmenším dětem, je dlouhý 5 600 m, velký okruh měří 12 900 m, je tedy pro zdatné turisty. Na cestu vyrazí děti se svým doprovodem od Infocentra v městečku Boží Dar, kde obdrží Ježíškův pas, který je opravňuje vstoupit na Ježíškovu cestu, a také plánek cesty. Cesta má 13 zastávek, ke kterým dojdete po značených cestách a poznáte je podle pěkných domečků.

V každém domečku čeká děti zajímavý úkol. Někde budou poznávat stopy zvěře, jinde stromy podle listů nebo plodů, v dalších zastávkách zase budou muset uhádnout, co k sobě patří nebo označit, co je správné. Na všech zastávkách bude děti vítat Ježíšek a jeho přátelé a pomocníci z Ježíškova světa.

Letní sezóna

Procházky horskou přírodou se sluníčkem v zádech to je jedinečná možnost vyzkoušet přímo na Božím Daru centrum Nordic walking a nechat se zlákat na akce, které se tu pravidelně pořádají. Je to česko-německá akce s názvem Nordic walking bez hranic. Ideální terén pro výlety s holemi si tu najde opravdu každý.

Buggykiting a landkiting

Nedaleko na letišti Boží Dar u Milovic se každoročně konají mistrovské závody v buggykitingu a landkitingu.

Cykloturistika

Vybrat si můžete z více než-li 400 km tratí. Nejbližší je okruh k Božídarskému Špičáku a zpět do Božího Daru nabízí návštěvu kostela Sv. Anny, Královskou mincovnu, Šliknovský hrad... Délkaje 26,9 km Je to náročná trať vhodná pro crossové kolo nebo horské kolo MTB.

Celoroční možnosti

Krytý relaxační bazén

Pro chvíle aktivního odpočinku slouží moderní krytý relaxační bazén s vodopádem, perličkou, vodním hřibem a masážními tryskami. Hotel Nástup v Loučné pod Klínovcem nabízí kondiční koutek, suché sauny a následně posedět, občerstvit se u baru. Dále masáže a solárium, kulečník a dětský koutek.

Další možnosti ubytování

Hotel Boží Dar - nabízí ubytování ve2 a 3 lůžkových pokojích a dvou apartmánech. Stylově zařízené pokoje jsou vybaveny sprchou, toaletou a televizorem. Každý pokoj má uzamykatelný box na lyže a lyžařské boty v lyžárně. Stylová restaurace Excalibur s prodejní expozicí historických zbraní a kapacitou 50 míst nabízí široký výběr z tradiční české kuchyně a řadu specialit z mezinárodní kuchyně. Ve volných chvílích mohou hosté využít zahradní terasu s grilem nebo společenskou místnost s televizí včetně satelitního příjmu, projektoru a biliárem a ve vzdálenosti 80 metrů od hotelu se nachází lyžařský a snowbordový areál Novako

Hotel St. Anna – ubytování ve stylovém rodinném hotelu, 45 lůžek v celkem sedmnácti pokojích. Pokoje jsou vybaveny televizory se satelitním příjmem a WIFI připojením k internetu zdarma. Součástí hotelu je restaurace s bohatým výběrem tradičních pokrmů české i mezinárodní kuchyně, včetně ryb a zvěřinových specialit.

Další možnosti ubytování - Pension Na hranici, Penzion Bernard, Boží Chalupa, Apartmány - Boží Dar 86 a 84, Houda Bouda, Apartmány Engadin, Edita ubytování v soukromí, Pension Schneeberg, Penzion Pizzerie Erika, Apartmány 47, Pension - Restaurant Svatý Petr, Pension Medard, Fox Boží Dar, Apartmány Cestář, Hotel St. Anna, Penzion Happy Holiday, Penzion Pinokio, Chata Slovanka, Zlatý Anděl, Apartmány Boží Dar, Penzion Korunka, Ubytování v soukromí Jitka Peřina, Pension Sabina, Pension Čáda.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17154 (novesluzby.cz#21914)


Přidat komentář