Bosna a Hercegovina - cestování po Evropě

V Bosně a Hercegovině lze navštívit spoustu zajímavých míst. Doporučuje se zejména hlavní město Sarajevo, historický Mostar, Travnik, Banja Luka, nebo některá přímořská letoviska.

Základní informace o Bosně a Hercegovině

Název: Republika Bosna a Hercegovina

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca. 51 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 4 miliony

Hlavní město: Sarajevo

Jiná významná sídla: Banja Luka, Zenica, Tuzla, Mostar

Nejvyšší bod: Maglic

Nejvýznamnější řeky: Sáva, Drina, Neretva, Una, Vrbas, Bosna

Úřední jazyk: chorvatština, srbština, bosenština

Měna: konvertibilní marka

Náboženství: převážně islám, srbskopravoslavné a římskokatolické

Bosna a Hercegovina se rozprostírá ve vnitrozemí v západní části Balkánského poloostrova. Stát leží v jihovýchodní Evropě. Republika Bosna a Hercegovina představuje jednu z pěti republik, které vznikly po rozpadu Federativní republiky Jugoslávie.

Bosna a Hercegovina sousedí se Srbskem, Chorvatskem a Černou Horou.

Země je převážně hornatá a kopcovitá, najdeme zde vápencové krasové masivy, jeskyně a říčky. Jihozápadní hranice země se táhne 20 km od pobřeží Jaderského moře.

V Bosně a Hercegovině žijí různé národnostní a náboženské skupiny, což je příčinou pro různé konflikty.

Tradičním řemeslem je tkalcovství koberců.

Bosna a Hercegovina – podnebí

Pro pobřeží je charakteristické středozemské podnebí, suchá slunná léta a mírné zimy. Ve vnitrozemí panuje drsnější klima, horká suchá léta střídají kruté zimy doprovázené velkým množstvím sněhu.

Bosna a Hercegovina – pohled do historie

Přibližně před 1400 lety byla oblast osídlena Slovany. Na konci 15. století území zabrali Turci. V r. 1908 obsadilo Bosnu a Hercegovinu Rakousko – Uhersko. V r. 1914 byl v Sarajevu spáchán atentát na Františka Ferdinanda d´Este a započala 1. světová válka. Bosna a Hercegovina se v r. 1918 stala součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců – v r. 1929 se společenství přejmenovalo na Jugoslávii. Jugoslávie byla federací šesti republik. V r. 1992 získala Bosna a Hercegovina nezávislost.

Bosna a Hercegovina – hospodářství

Ze všech bývalých republik Jugoslávie je Bosna a Hercegovina nejméně vyvinutá. Ekonomiku státu velmi zasáhla válka v 90. letech. Mezi hlavní exportní zboží před válkou patřily produkty elektrotechnického průmyslu, stroje, železo, barevné kovy, textil a dopravní zařízení. Ze zemědělské produkce lze jmenovat ovoce, zeleninu, kukuřici, pšenici a tabák. Válka zastavila veškerou činnost. V současnosti se situace postupně pomalu zlepšuje, ovšem nezaměstnanost je pořád poměrně vysoká.

Bosna a Hercegovina – lidé, zvyklosti, jazyk

V muslimských domácnostech přetrvává zvyklost zouvat si boty a hostitelé nabídnou hostovi pantofle. Bosňané jsou velmi přátelští, avšak pokud je tématem hovoru politika, raději buďte v roli posluchače. V Bosně a Hercegovině se podle jednotlivých území hovoří bosenštinou, chorvatštinou a srbštinou.

Bosna a Hercegovina – cestování

Důležitým historickým místem je Sarajevo, které se postupně probouzí čím dál více k životu. Nenechte si ujít návštěvu Mostaru, a to kvůli kamennému starému městu. Dále se doporučuje navštívit Travnik a Banju Luku.

Pravou tvář Bosny a Hercegoviny lze dobře poznat při jízdě autem nebo autobusem – venkov působí jakoby zpustošele, ale postupně se obnovuje.

Pro návštěvu Bosny a Hercegoviny se doporučuje především jaro či léto. Výhodou je, že problém v podobě sezónního návalu turistů zde zatím nehrozí.

Bosna a Hercegovina patří do středoevropského časového pásma, takže platí GTM/UTC + 1 hodina. Na konci března nastává letní čas, takže je o hodinu více, na konci října se hodiny opět nastavují zpět.

Bosna a Hercegovina – možná nebezpečí

Před cestou do Bosny a Hercegoviny se určitě doporučuje informovat se o politické situaci v zemi. Je nutné myslet na skutečnost, že některé oblasti Bosny a Hercegoviny jsou dost zaminovány a nevybuchlá munice představuje značné nebezpečí. Dle předpokladů je na území státu cca 1 milion min, které se pokládaly zejména do bojových oblastí. Měli byste být obezřetní a určitě nijak blíže nezkoumejte blyštivé kovové předměty v trávě.

Bosna a Hercegovina – ubytování

V Sarajevu a Mostaru je k dispozici několik nových hotelů, avšak pochopitelně zde panují i vyšší ceny. V Sarajevu můžete využít služeb penzionů nebo soukromých ubytovacích agentur. V soukromém ubytování se turisté cítí většinou příjemně. Není nijak neobvyklé, že vás pohostí kávou a začnou vám ukazovat staré fotky.

Bosna a Hercegovina – kuchyně

Pro bosenskou kuchyni představuje základní surovinu maso, které je součástí naprosté většiny jídel. Nejčastěji jde o hovězí a jehněčí maso. Muslimové nejedí vepřové maso. Pokrmy jsou zpravidla lehké a vaří se buď ve vodě nebo vývaru. Takřka se zde nesetkáme s omáčkami, pouze s přírodními šťávami. Na bosenskou kuchyni má velký vliv kuchyně turecká, řecká a jiné středomořské kuchyně.

Typickým balkánským pokrmem, oblíbeným hlavně v zemích bývalé Jugoslávie, je čevapčiči. Jedná se o rolky masa (nejčastěji hovězího), které se podávají buď na talíři, nebo v lepkavém chlebu. Maso se připravuje na grilu.

Některá další jídla:

 • Burek – koláč plněný různými náplněmi (například mleté maso, sýr, brambory)
 • Pljeskavica – placka z mletého masa
 • Mešano maso – různé druhy masa na grilu** **
 • Bosanski lonac – dušené maso a zelenina
 • Sarma – závitky z mletého masa a rýže v listech vinné révy či zelí
 • Pršut – sušená šunka
 • Musaka – zapečené plátky lilku, jehněčího masa a bešamelové omáčky
 • Begova čorba – polévka z kuřecího masa a zeleniny
 • Baklava, tufahije – sladké dezerty

Typickým bosenským nápojem je** káva**. Tureckou kávu dostanete v kovové nádobě (tzv. džezvě). Specialitou je kostky cukru namáčet do kávy a sníst (ale samozřejmě si je můžete nechat rozpustit).

Voda na území Bosny a Hercegoviny je kvalitní a pitná. Ve městech můžete vidět veřejné fontány, ze kterých je možné normálně pít. ** **

Bosna a Hercegovina – co s sebou

Možná jste zaslechli o tom, že v Bosně a Hercegovině se strádá, a tak byste si měli přivést dostatek zásob. Je to však pouhá pověst – v obchodech koupíte produkty z celé Evropy, musíte však většinou platit v hotovosti.

Bosna a Hercegovina – tipy na zajímavá místa

Sarajevo – považuje se za nejorientálnější hlavní město v Evropě. Najdete tu mešity, bazary, kostely, synagogy, orientální tržiště a další zajímavosti. Zřejmě nejzajímavější mešitou je mešita Gazihusrefbegova, dále také Sultánova a Alipašina.

Mostar – středověké město v údolí zelené řeky Neretvy.

Banja Luka – shlédněte rozsáhlou pevnost ze 16. století (u řeky Vrbas). Ve středu města je situován prezidentský palác.

Travnik – město, bývalé sídlo tureckých vezírů.

Co zde navštívit:

 • Středověká pevnost z 15. století
 • Mešita mnoha barev
 • Zřídla Plava Voda (v překladu Modrá voda) – populární letní místo
 • Pamětní muzeum Iva Andrice

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17120 (novesluzby.cz#21663)


Přidat komentář