Bolívie - turistické informace

Přírodní krásy, zapadlá městečka, přežívající indiánská kultura, pozůstatky dávných civilizací… I když Bolívie nepatří zrovna k cestovatelským destinacím číslo jedna, skrývá řadu dobrodružství a čeká na objevování!

Bolívie – základní informace o zemi

Název: Bolivijská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 1,1 milionu km2

Počet obyvatel: cca 8,4 miliony

Hlavní město: Sucre (sídlo vlády La Paz)

Ostatní významná sídla: Santa Cruz, La Paz, Cochabamba, El Alto

Nejvyšší bod: Nevado Ancohuma

Nejvýznamnější řeky: Madeira, Rio Grande, Mamoré, Madre de Dios

Úřední jazyk: španělština, kečuánština, aymarština

Měna: boliviano

Náboženství: převážně římskokatolické

Bolívie je vnitrozemským státem, ležícím v Jižní Americe. Jižní Amerika prochází i pohořím And a v Andách leží jezero Titicaca, nejvyšší splavné jezero na světě. O jezero Titicaca se Bolívie dělí s Peru.

Název republiky Bolívie je odvozen od Simona Bolívara, vůdce bojů za nezávislost proti španělským kolonizátorům.

Sousedními státy Bolívie jsou Brazílie, Paraguay, Argentina, Chile a Peru.

Vlajka Bolívie se skládá z podélného červeného, žlutého a zeleného pruhu.

Bolívie se řadí k největším světovým producentům cínu, wolframu a stříbra.

Bolívie – podnebí

V závislosti na nadmořské výšce jsou pro Bolívii charakteristická různá klimata. Najdeme zde v podstatě příklad jakéhokoliv klimatu. Nejvyšší vrcholky And pokrývá věčný sníh. Na východních planinách však naopak panuje horké a vlhké podnebí. Od listopadu do března nastává období dešťů.

Bolívie – pohled do historie

Jihoameričtí indiáni žili v zemi už před 10 tisíci lety. V současnosti Bolívii obývají dvě hlavní skupiny, a to Ajmarové a Kečuové. V 16. století Bolívie patřila do říše Inků, avšak španělští dobyvatelé Inky porazili a až do r. 1825 v zemi vládli. Španělé byli poté poraženi pod vedením Simona Bolívara, venezuelského revolucionáře. Bolívie ztratila ve válkách se sousedícími státy část svého území – např. s Paraguayí prohrála boj o Gran Chaco. Od r. 1982 je v zemi patrný demokratický vývoj.

Bolívie – hospodářství

Ačkoliv je Bolívie bohatá na přírodní zdroje, je jednou z nejchudších zemí Jižní Ameriky. V zemědělství pracuje takřka polovina obyvatel. Mezi nejdůležitější plodiny patří brambory, pšenice, bylina quinoa, banánovník, kávovník, kakaovník a kukuřice. Je předpokládáno, že se ilegálně vyváží koka, rostlina k výrobě kokainu.

Bolívie jako turistický cíl

Přírodní krásy, zapadlá městečka, přežívající indiánská kultura, pozůstatky dávných civilizací… I když Bolívie nepatří zrovna k cestovatelským destinacím číslo jedna, skrývá řadu dobrodružství a čeká na objevování!

V zemi je rozmanitost klimatických pásů – od zasněžených vrcholků, přes solné pláně, savany a pralesy. Bolívii se někdy říká Jihoamerický Tibet, a to proto, že je to nejvyšší, nejvíce izolovaná a drsná země západní polokoule. Bolívie je zároveň indiánskou zemí – více než polovina obyvatel má čistou indiánskou krev.

Bolivijskou realitou jsou však také sociální a ekonomické problémy (chudoba, boj proti drogám, nezaměstnanost,…) a z toho plynoucí demonstrace.

Bolívie – kultura, společnost, lidé

Lze říci, že Bolívie je poměrně málo obydlena. Nejvíce obyvatel (takřka tři čtvrtiny) obývá Altiplano. Více než polovina lidí má čistý indiánský původ a lidé hovoří převážně kečujsky nebo aymarsky jako svými rodnými jazyky. Španělštině však většina lidí zpravidla rozumí. Dále jsou zastoupeni mestizos (smíchaní Španělé a Indiáni), afričtí potomci a další malé skupiny.

Životní úroveň v Bolivii lze charakterizovat jako velmi nízkou, o čemž vypovídají chudá obydlí, strava, vzdělání i hygienické podmínky. Slabými místy Bolívie jsou nízká vzdělanost žen, vysoká novorozenecká a porodní úmrtnost.

Lze říci, že bolivijským národním tancem je cueca – tancuje se ve ¾ taktu a dvojice přitom mávají kapesníky. Tancuje se hlavně o fiestách.

Ty nejzajímavější tance můžete shlédnout během festivalů na Altiplanu. Tanec ďáblů (La Diablada) je každoročním lákadlem pro turisty z okolních zemí. Dalším oblíbeným tancem je la morenada (tančí se v krinolínách a maskách).

Každý region v zemi má svůj typický hudební styl. Hudba z chladnějších končin je pochmurnější, zatímco hudba z teplejších oblastí je živá a veselá.

Bolívie má silné kořeny tradiční kultury, ať už se jedná o rituální obětování Matce Zemi, nebo o žvýkání listů koky.

Bohové mají ve svých rukou zodpovědnost za úrodu, bezpečnost na cestách i ne/úspěch ve sportovních utkáních.

V Bolivii se klade velký důraz na pozdravy a zdvořilosti. Bolivijci se vzájemně pozdraví a zeptají se, jak se mají. Výjimkou není používání různých zdrobnělin, například „polívčička“.

Bolívie – koka

Koka patří do bolivijské kultury už odedávna. Inkové uctívali bohy, což souviselo s právem držení kokových listů – ty byly prostému lidu odepřeny. Traduje se, že syn Boha Slunce, Manco Capac, přinesl tuto „posvátnou“ rostlinu na Zemi. Žvýkání kokových listů má řadu účinků (otupělost vůči bolesti, starostem apod.). Postupem času však čím dál více stoupala poptávka po kokových listech, až celá situace přerostla do drogových obchodů, korupce, sociálních problémů a rozsáhlé protidrogové války.

Bolívie – kuchyně, stravování, nápoje

Typické bolivijské pokrmy jsou syté, jednoduché a chutné. V kuchyni se často připravují  brambory, hovězí, kuřata a ryby (v Altiplanu zejména pstruzi). U chudších zemědělců více převládá skopové, kozí a lamí maso.

Některá obvyklá jídla:

Chairo – vývar (skopový nebo jehněčí), brambory a zelenina

Saita – kuře s ostrou omáčkou

Saice – pálivý masový vývar

Milanesa – řízek (kuřecí nebo hovězí)

Pacumutu – grilované hovězí maso

Fricasé – dušené jídlo s kukuřicí

Saltena – taštička plněná masem a zeleninou (na svačinku)

Empanadas – sýrové, smažené těstové taštičky

Některé běžné nealko nápoje:

Čaj, káva, horká čokoláda

Mate de coca – čaj z listů koky

Mezclado – sladký horký nápoj z kukuřice, citronu a skořice

Licuados – mixovaný nápoj z ovoce, mléka či vody a cukru

Zumos – čisté ovocné nebo zeleninové šťávy

Mocachinchi – sladký nápoj s vysokým obsahem cukru (něco jako šťáva z kompotu)

Alkoholické nápoje:

Singani – destilát z vinných šlupek a jiných vedlejších produktů

Chuflay – míchaný nápoj (singani, 7 – UP, led, citron)

Pivo – například značky Huari, Pacena, Tropical Extra a jiné

Chicha cochabambina – alkoholický nápoj z kukuřice (jiné verze se vyrábí z brambor, burských oříšků, různého ovoce, zeleniny apod.))

Bolívie – nakupování, suvenýry

Vhodnými suvenýry mohou být tradiční nástroje, vlněné produkty, kompaktní disky a magnetofonové kazety s místními lidovými a jinými oblíbenými písněmi apod.

Bolívie – nenechte si ujít, zajímavá místa

Jezero Titicaca - ve vodách jezera Titicaca se odráží zasněžené vrcholky And. Na jezeře je 41 ostrovů, na kterých můžete relaxovat.

Město La Paz – jedinečné obchůdky, tradiční kultura

Město Potosí – největší atrakci představují místní doly

Oblast Salar de Uyuni – velká solná pláň, kdysi velké jezero

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17097 (novesluzby.cz#21533)


Přidat komentář