Bělorusko - průvodce, informace

Mezi největší zajímavosti v Bělorusku patří město Brest, hlavní město Minsk, města Hrodna, Njasviž, Polack a Vicebsk. V blízkosti můžete také navštívit přírodní rezervaci Bělazevskaja Pušča, jezero Naroč a další.

Bělorusko – základní informace o zemi

Název: Běloruská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 208 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 10 milionů

Hlavní město: Minsk

Úřední jazyk: běloruština, ruština

Měna: běloruský rubl

Náboženství: křesťanství - převážně pravoslavné

Bělorusko je státem ve východní Evropě. Dříve bylo Bělorusko součástí Sovětského svazu. Je zde kolem 4000 jezer. V souvislosti s výbuchem Černobylské jaderné elektrárny je část území na jihu stále neobydlená.

Původní název Běloruska je Belarus (Bílá Rus).** ** Bělorusko společně s Polskem spravují jednu z nejvýznamnějších světových rezervací – Bělověžský prales (kromě jiného se zde chovají zubři).

Bělorusko – podnebí

Na Běloruské podnebí má vliv Baltské moře i kontinentální podnebí sousedních zemí na východě a na jihu. Panují zde chladné zimy a horká léta.

Bělorusko – kultura

Centrem kulturního dění je hlavní město Minsk. Najdete tu galerie, muzea, divadla, koncertní sály apod. Z muzeí je to například Muzeum středověké kultury nebo Muzeum historie běloruské literatury.

Bělorusko – jazyk

Běloruština je východoslovanským jazykem, podobá se ruštině a ukrajinštině. Běloruštinou se nemluví jen v Bělorusku, ale také v některých částech zemí bývalé SSSR, Polsku, USA a jinde.

Bělorusko – kuchyně, stravování

Pro běloruskou kuchyni jsou důležitou surovinou houby, které se připravují při slavnostních příležitostech. Připravují se na nejrůznější způsoby – může to být omáčka, hlavní jídlo či krém. Oblíbený pokrm jsou houby na smetaně nebo polévka z hub a krupice. Hodně se jí i vepřové maso s houbovou omáčkou.

Nepostradatelnou součástí kuchyně je česnek a kmín, které jsou ingrediencí do většiny jídel.

Patrný je výrazný vliv Ruska, takže nebude chybět ani takové jídlo jako boršč. Jako příloha se nejčastěji připravují brambory.

V hlavním městě Minsk se podává specialita filet á la Minsk a řízek.

Co se týká nápojů, pije se zejména tzv. kvas (z ovoce, sladu a cukru). Místním likérem je Běloveskaja (vyrábí se z různých rostlin).

Z teplých nápojů je oblíbený čaj a káva. Z nealko nápojů se často pije džus a minerálky.

Bělorusko – jezera

V Bělorusku je spousta jezer, která jsou pozůstatkem po ledovci z doby ledové. Zejména na severu země jsou nejzajímavější hluboká jezera s rozmanitými tvary. Mezi největší patří jezero Narač a Asvějské jezero. K nejhlubším jezerům se řadí Dlouhé, Riču a Hiňkava.

Ve středu země jsou jezera spíše mělčí. Na jihu jsou mělká jezera uprostřed bažin – například Červené a Vyhanavské.

Běloruská města – co navštívit

Minsk

Minsk je městem, které má jednu z nejdelších historií v Evropě. Podle pramenů a vykopávek bylo město osídleno již v 9. století. Díky poloze Běloruska (v souvislosti s obchodní činností) zaznamenávalo velký rozmach a už v 11. století byla vystavěna významná pevnost. Později však Minsk prodělal řadu pohrom, které jej téměř zničily – vyplenění Tatary, morová, války, epidemie aj. Většina staveb dnešního Běloruska tak vznikla až po válce.

Hlavní třídou Minsku je obrovská třída Františka Skaryny. Na jednom z konců této třídy se rozprostírá Náměstí nezávislosti a poblíž je Kostel sv. Simona. K vidění je i Běloruská univerzita, úřady a vládní prostory. Na třídě Františka Skaryny se nachází i pomník vojáků sovětské armády.

Můžete navštívit také Park Janka Kupaly, jeho památník a botanickou zahradu.

Na západ od třídy F. Skaryny se rozkládá Staré město. Najdeme tu Mariinskou katedrálu ze 17. století, Petropavlovský kostel, či pevnost pocházející z 18. století. Pokud vás láká poznat dřívější Minsk, můžete zamířit do čtvrti okolo ulice Mašerava, která byla upravena do stylu 17. století. Je to také vhodné místo pro koupi nějakého suvenýru.

Brest

Je město při hranicích s Polskem. Významnou památkou je brestská pevnost a pozůstatky Nikolajevského kostela a Městské archeologické muzeum.

Hrodna

Je malebným běloruským městečkem. Nebylo tak zasažené válkou a tudíž si zachovalo spoustu historických památek. Najdete tu obrannou pevnost, palác, kostely, barokní katedrálu, Bernadinský kostel a klášter, dřevěný Kostel sv. Borise a Hliba z 12. století – druhá nejstarší stavba v Bělorusku, Nový zámek aj.

Njasviž

Představuje jedno z nejstarších měst v zemi. Jeho kořeny sahají už do 13. století. Dnes zde můžete pozorovat architekturu ze 16. století a malovaná dřevěná obydlí. Zajímavý je jistě Městský sál. Dalšími památkami jsou Slutská brána, barokní polský katolický kostel, nebo  Radziwillův palác dle návrhu architekta v 16. století – dnešní sanatorium.

Polack

V tomto poněkud pochmurném městě můžeme vidět ukázku sovětského plánování. Pokud zamíříte do města, navštivte dochovalou Katedrálu sv. Sofie, zbudovanou v 11. století – je to nejstarší stavba v zemi. Uvnitř je situováno muzeum.

Vicebsk

V minulosti byste zde našli více než 30 kostelů a město mělo bohaté kulturní vyžití. Toto kulturní centrum však bylo zničeno po 2. světové válce a po sovětské moci. Svou atmosféru si zachovaly pouze některé části města.

Můžete navštívit Vicebské umělecké muzeum a ukázkami děl z 18. – 20. století. K vidění jsou také hradby Vicebsku, Starý městský sál a palác.

Co ještě navštívit

Přírodní rezervace Bělazevskaja Pušča

Rozkládá se asi 40 km od Brestu. Část rezervace leží v Polsku. Rezervace je domovem více než 50 ohrožených druhů zvířat. Žijí tu například vzácní bizoni, losi, jeleni, rysové, kanci, divocí koně, vydry, bobři a jiní. Ostrůvek pralesa je také jediným evropský místem, kde v přirozeném prostředí žije zubr. Roste zde více než 900 druhů rostlin, například jedle, duby (staré až 500 let), břečťany, laponské vrby, ostřice omské aj.

Bělověžský prales je prohlášen za přírodní rezervaci od r. 1939, od r. 1957 je prales chráněným územím a od r. 1991 národním parkem. Tato biosférická rezervace je zapsána i na seznam UNESCO.

Do Bělověžského pralesu se můžete dostat autobusem z Brestu.

Jezero Naroč

Je vzdáleno asi 150 km od Minsku a leží v Národním parku Naročský. Tento národní park zaujímá plochu celkem 94 tisíc hektarů a kromě Naročského jezera je zde dalších asi 40 jezer. V národním parku se nachází několik druhů chráněných rostlin a živočichů.

Katyň - památník

Památník pro oběti padlé ve 2. světové válce leží asi 60 km od Minsku. Na toto místo jsou organizovány výpravy. Na „hřbitově vesnic“ uvidíte zbytky vesnic a měst, které Němci vyhladili při 2. světové válce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17049 (novesluzby.cz#21351)


Přidat komentář