Barbados - dovolená v tropickém ráji

Tato perla Karibského moře je obrovským lákadlem díky svým překrásným písečným plážím s palmami, korálovým mělčinám a luxusním hotelům. Úchvatná exotická příroda i prvky britské architektury – takový je Barbados.

Barbados – základní informace

Státní zřízení: konstituční monarchie

Rozloha: cca 430 km2

Počet obyvatel: cca 280 tisíc

Hlavní město: Bridgetown

Úřední jazyk: angličtina

Měna: barbadoský dolar

Několik informací o Barbadosu

Ostrov se nachází v Karibském moři, na východ od Malých Antil (patří k tzv. Návětrným ostrovům Malých Antil). Je to nejvýchodnější ostrov Karibiku. Barbados je někdy pro svůj anglický koloniální původ nazýván „malá Anglie Karibiku“ – i dnes zde najdeme řadu anglikánských kostelů a obrazy královny Alžběty.

Název ostrova ve španělštině znamená „vousatý muž“, a to díky zdejším fíkovníkům, jejichž listy připomínají vousy.

Ostrov Barbados má tropické klima. Zpravidla se vládne teplé slunečné počasí a teploty mezi 24 – 30 stupni. Vysoké teploty jsou utlumeny pasáty a větry. Od ledna do června mluvíme o období sucha, deště nastávají v období června až října. Tropické lijáky jsou prudké, ale krátké a ojediněle mohou nastat i hurikány.

Původ Barbadosu je nevulkanický, hlavní horninou je vápenec, který vznikl činností korálů na mořském dně.

Na území mimo jiné najdeme tropický deštný les, mangrovníky, plantáže cukrové třtiny a pastviny. Pěstování cukrové třtiny bylo dříve hlavním zdrojem živobytí a i v dnešní době se samozřejmě část obyvatelstva pěstováním cukrové třtiny živí. V posledních letech se však dostal do popředí ještě cestovní ruch a bankovnictví.

Jsou zde ideální podmínky pro tropické ovoce a zeleninu, jako například papája, banány, kokosové ořechy, citrony, plody chlebovníku apod.

Ostrov se pyšní 3000 hodin slunečního svitu v roce, kouzelnými písečnými plážemi, úchvatnou tropickou přírodou a mnohými přírodními krásami, ale také památkami z dávné doby, luxusními hotely a restauracemi.

Provozujte vodní sporty, šnorchlujte a potápějte se v této pohádkové destinaci, žijte nočním životem v rušných letoviscích, užijte si romantické procházky po pláži, nebo se vydejte na výlet poznávat okolí! Kdo prožije dovolenou na Barbadosu, určitě nebude litovat!

Barbados – kuchyně

V Barbadosu budete mít na výběr snad ze všech kuchyní světa (francouzská, italská, čínská, indická,…). Ať už máte chuť na fast food, nebo raději dáte přednost luxusní restauraci, Barbados uspokojí vaše přání a chuťové buňky. O dobré jídlo je zde zkrátka postaráno.

Zdejší typická kuchyně představuje směs karibské a britské kuchyně, okořeněné špetkou Afriky.

Na Barbadosu žije „Flying Fish“ – letoun. Jedná se o „létající rybu“ – pojmenování si vysloužila díky dlouhým skokům nad hladinou, kdy roztahuje ploutve jako křídla. Ryba je dokonce obsažena ve znaku ostrova. Letoun je nedílnou součástí jídelníčku – můžeme ji ochutnat třeba v sendviči ve fast foodu, nebo v luxusních restauracích.

Je libo steak z tuňáka, baracudy, delfína nebo makrely? Nebo raději krabí speciality? Ochutnat můžete i polévku z kokosového mléka.

Velmi oblíbenými ochucovadly jsou chilli papričky, tymián a směs koření bajan – například na kuřecí maso či ryby.

Známým pokrmem je „roti“ – kukuřičná placka, která obsahuje kuřecí maso, kari koření a sladké brambory.

Velká část pokrmů se připravuje v jedné pánvi, míchá se maso, sladké brambory, rozinky, kokos, dýně apod. – výsledná směs může být podávána třeba v banánové listu.

Nesmíme zapomenout ani na** barbadoský rum** je tradicí už od roku 1663.

Oblíbená letoviska na Barbadosu

  • Bridgetown

  • St. James

  • St. Peter

  • Rockley Beach

Barbados – tipy

Botanická zahrada - Andromeda Botanic Gardens (St. Joseph)

Plocha šesti akrů nabízí ke shlédnutí rozmanitou flóru tropické oblasti. Obdivujte orchideje, palmy, kapradiny, ibišky, begonie, kaktusy, buganvilie a jiné. Se stavbou zahrady se na popud jedné zahradnice začalo v r. 1954 a nyní je zahrada v rukou organizace Barbados National Trust.

Jeskyně - Harrison´s Cave

Jisté zmínky o této jeskyni byly už v 18. století, ovšem teprve v roce 1970 ji začal prozkoumávat (s podporou National Barbadost Trust) Ole Sorensen. Jeskyně byly poté upraveny a zpřístupněny.

Nejedná se pouze o obyčejnou jeskyni, ale o celý komplex jeskyní, podzemních říček a vodopádů. Můžete nasednout do malého vlaku a shlédnout nejkrásnější místa. Úchvatná je především jeskyně Great Hall a její kaskádová jezírka.

Flower Forest

Asi 3 km od jeskyní se rozprostírá překrásně kout přírody, kde se nachází rozmanité rostlinné a živočišné druhy. Můžete shlédnout třeba známé opise „Green Monkeys“, nebo různé druhy ptactva.

Barbados Wildlife Reserve

Místní ZOO je situována do mahagonového lesa. Při procházce parkem můžete shlédnout například opice Green Monkeys, želvy, kajmany atd. V blízkosti parku je zrekonstruovaná signální věž.

Farley Hill National Park

Uprostřed parku se nachází zřícenina sídla, ze kterého je pěkný výhled až na maják na východní pobřeží.

Queen’s Park – Bridgetown

Zajímavostí je asi 1000 let starý baobab, který má obvod cca 18 metrů!

Pláž - Mt. Standfast

Milujete zvířata a chtěli byste třeba z ruky nakrmit želvu, nebo si s ní zaplavat v moři? Pak určitě navštivte toto místo! Na pláži se nachází restaurace a v blízkosti lze vypůjčit i potápěčské vybavení.

Původní prales - Welchman Hall Gully

K vidění je kousek původního pralesa, který kdysi pokrýval takřka celou část ostrova. Nachází se v prudké strži a kolem jsou zbudované dřevěné chodníky. Nachází se zde asi 200 rostlinných druhů.

Barbados – kultura

Chcete poznat pravou barbadoskou kulturu? Pak byste ostrov měli navštívit v době konání nějakého festivalu. Vyhlášený je zejména dubnový festival Oistins Fish Festival, na pobřeží Oinstins. Festival je konán na počet osamostatnění Barbadosu.

Rozvlní vás karibské rytmy a navnadí vůně pečených ryb. Ne každý má ale příležitost navštívit Barbados v dubnu, a tak jistou alternativu představuje každý páteční večer v Ointins.

Barbados - doprava

Vliv Anglie se projevil mimo jiné tím, že se na Barbadosu jezdí vlevo. Evropští řidiči budou zajisté zmatení kruhovými objezdy, které probíhají v opačném směru.

Barbados a sport

Na Barbadosu najdete nespočet možností pro sportování. K dispozici jsou tenisové kurty, plavecké bazény, golfové a kriketové hřiště, můžete provozovat vodní sporty, potápět se, rybařit apod. Vnitrozemí nabízí také turistické stezky.

Pro potápěče je rájem zejména západní pobřeží, ať už se potápíte pouze se šnorchlem, nebo přímo s výstrojí. Uchvátí vás pestrobarevné korály, mořské houby a ryby nejrůznějších tvarů, barev a velikostí. Anebo můžete prozkoumávat lodní vraky, které jsou zde potopeny!

Slunečné počasí na Barbadosu nabízí také ideální podmínky pro golf. V blízkosti pobřeží máte na výběr hned z několika golfových klubů. Pro milovníky golfu existují i golfové pobyty.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16989 (novesluzby.cz#21116)


Přidat komentář