Ázerbajdžán - cestování

Ázerbajdžán vás zaujme svou historií a památkami, příchutí orientu, zajímavými přírodními úkazy v podobě bahenních sopek, jedinečnou místní kuchyní a spoustou dalších zajímavostí! Navštivte tento islámský stát a poznejte zdejší bohatství…

Ázerbajdžán – základní informace o zemi

Název: Ázerbajdžánská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 87 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 8,1 milionů

Hlavní město: Baku

Úřední jazyk: ázerbajdžánština

Měna: ázerbajdžánský manat

Náboženství: převážně islám

Ázerbajdžán leží na jihozápadě Asie, nachází se na západním pobřeží Kaspického moře. Ázerbajdžán je stát v pohoří Kavkaz. Země získala nezávislost v r. 1991, a to po rozpadu sovětského svazu.

K republice patří i Nachičevanská autonomní republika, která je oddělena od Ázerbajdžánu arménským územím.

Ázerbajdžánská vlajka se skládá z modrého, červeného a zeleného pruhu a vyobrazuje půlměsíc a osmicípou hvězdu (symbol 8 kmenů Ázerbajdžánu).

Ázerbajdžán je turisticky zajímavou zemí. Vnitrozemí státu je bohaté na různé památky, hrady a stavby. Neopomenutelné jsou rytiny v pískovcových skalách, staré několik tisíciletí (nazývají se petroglyfy). Podél pobřeží Kaspického moře se rozprostírají pláže a také lázně. Kavkaz je zase lákadlem pro provozování vysokohorské turistiky a zimních sportů.

Ázerbajdžán – podnebí

V zemi panují horká léta a velmi chladné zimy. V nízkých polohách jsou nízké srážky, směrem k horám však čím dál více přibývají. Jihovýchodní pobřeží je charakteristické subtropickým podnebím.

Ázerbajdžán – kuchyně

Pro ázerbajdžánskou kuchyni je charakteristické velké množství ovoce a zeleniny, různých bylin a koření. Ázerbajdžán má hned několik národních jídel. Ázerbajdžánská kuchyně je specifická svým zvláštním jemným aroma a rafinovaností chutí.

V Ázerbajdžánu jsou velmi hrdí na svou kuchyni, stolování je doslova rituálem, servíruje se jeden chod za druhým a sklenice nezůstává prázdná. Tvrdí se, že v Ázerbajdžánu se lidé dožívají vysokého věku i díky pravidelné a zdravé stravě.

Pro místní husté polévky je základem silný masový vývar. Oblíbeným a národním jídlem je v Ázerbajdžánu rýžový plof. Plof má různé varianty, například masovou, ovocnou, rybí aj. Dalším oblíbeným jídlem je šašlik (kebab) – nejrozšířenější je šašlik z mletého skopového masa.

V kuchyni se hojně připravují ryby. S rybími pokrmy je spojena studená omáčka z granátových jablek.

Vyhledávaným jídlem je dolma. Masová či zeleninová směs se plní do zelných listů, paprik, rajčat apod.

Dalším známým pokrmem jsou kutaby. Řeč je o tenkých plackách plněných například masem, sýrem, ořechy s cukrem aj.

Někdy se po obědě podává ayran z bílého jogurtu, vody a bylin – pro lepší trávení.

Nejpopulárnější ázerbajdžánský nápoj je ovocný šerbet, nebo aromatický černý čaj.

Ázerbajdžán – některá zajímavá místa

Město Baku

Toto hlavní město Ázerbajdžánu je současně největším městem celého Kavkazu. Město se rozprostírá kolem velkého přístavu.

Pro turisty je zajímavé Ichari Shahar, Staré město. Díky archeologickým vykopávkám byly odhaleny pohřební komory, které pochází z doby bronzové. Ichari Shahar je jedno z nejstarších obývaných míst na Středním Východě. Můžeme se setkat i s označením Akropole Baku. Najdeme zde labyrinty uliček a slepá místa.

Určitě navštivte chrám Atashgah a palác Shirvana Shaha. Zdi Starého města ukrývají i dávný poklad – nejstarší veřejné lázně Hamam Mehellesi. Otevírací doba je rozdílná pro muže a ženy.

Pokud v hlavním městě hledáte zábavu, zamiřte do Lunaparku nebo do Bakského zábavního centra. Tam najdete mimo jiné bowling, bary, restaurace, obchody apod

Město Shamakha

Město je vzdáleno asi 130 kilometrů na západ od Baku. Město bylo založeno už ve 2. století, avšak velkou část památek zničilo zemětřesení v r. 1902. Zachována zůstala mešita z 10. století, pevnost z 10. století, mauzolea a dílny na výrobu koberců – dodnes se zde vyrábějí tradičními postupy.

Město Sheki

Pro turisty je atraktivní letní palác z 18. století a pevnost. Město proslulo výrobou hedvábí. Jsou zde různé trhy a řemeslné obchody, takže je to vhodné místo pro koupi nějakého suvenýru.

Město Sumgait

Toto v pořadí třetí největší město Ázerbajdžánu leží na severu Asferonského poloostrova. V období 2. světové války to bylo Stalinovo hlavní centrum chemické a metalurgické výroby. Město v r. 2000 zasáhlo zemětřesení.

V Ázerbajdžánu si nenechte ujít bahenní sopky!

Bahenní sopky v Ázerbajdžánu jsou zajisté nejzajímavějším přírodním úkazem této země. Tato přírodní zajímavost je sice patrná ještě i v některých jiných státech, ale nikde nenajdeme tak zvláštní útvary, jako právě zde! Bahenní sopky najdeme hned na několika místech v Ázerbajdžánu, například Palchik Vulkan u Gobustánu, poblíž Alatu (Firuz Krater), v oblasti Salyanu (Babazan Vulkan), nebo na dně Kaspického moře.

Je odhadováno, že polovina všech bahenních sopek na světě, je právě v Ázerbajdžánu.

Bahenní sopky, které se vyskytují v západní části pobřeží Kaspického moře, dosahují obdivuhodných rozměrů a jsou to největší bahenní sopky na světě. Některé mají výšku až 300 metrů a průměr 1 kilometr!

Bahenní sopky najdeme na vrcholech hned několika pustých hor v oblasti Gobustánu (města na pobřeží kaspického moře). Lokality bahenních sopek jsou někdy hůře dostupnější. Nejezdí zde hromadná doprava, lze si však pronajmout auto s řidičem, který vás na místo dopraví. Jakmile se ocitnete na místě, rozprostře se kolem vás krajina se zvláštním povrchem a můžete zacítit síru nebo zemní plyn. Z vulkánů se line bahno a uvnitř kráterů můžete spatřit velké bubliny. Některé útvary nevykazují žádnou činnost a jsou zcela vyschlé a dost popraskané, jiné bublají a mlaskají.

Na některých částech země jsou patrné hluboké trhliny, což je důsledek větších erupcí, které probíhají kvůli nahromaděném plynu.

Na celém bahenním poli se nachází mnoho různých útvarů a u těch aktivních lze pozorovat erupce a vyvrhování bahna. Krátery jsou různě široké – od několika málo centimetrů až po několikametrové kužely.

A jak vlastně bahenní sopky vznikají?

Úkazy vznikají na území, kde jsou ložiska ropy a kde místy uniká zemní plyn a vodní páry – v souvislosti s tím dochází i k vyvrhování bahna a slané vody. Bahno je bohaté na železo a sůl, a proto bývá využíváno k léčebným procedurám.

Kde jinde ve světě jsou ještě bahenní sopky?


Island, poloostrov Kamčatka, USA (Yellowstonský park), Indonésie, Nový Zéland, rezervace Vulcan Norojosh v Rumunsku.

Věděli jste, že…

… Ázerbajdžán byl na počátku 20. století nejdůležitějším producentem ropy a v roce 1901 se zde těžila dokonce polovina světových zásob ropy?

… v Ázerbajdžánu byl vyroben vůbec první ropovod (ještě ze dřeva) a první tanker pro dopravu ropy?

… ázerbajdžánština se podobá turečtině?

… hladina kaspického moře se nachází 20 m pod úrovní hladiny oceánu?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17018 (novesluzby.cz#21222)


Přidat komentář