Austrálie - dovolená, informace

Austrálie je tak rozmanitou oblastí světa, že během jedné dovolené můžete zažít vše, na co si jen vzpomenete. Láká vás exotická země a odpočinek na pláži, nebo máte rádi dobrodružství a horské túry? Navštivte Austrálii!

Austrálie – základní informace o zemi

Název: Australské společenství, Australský svaz

Státní zřízení: konstituční monarchie, svazová republika

Rozloha: cca 7,6 milionu km2

Počet obyvatel: zhruba 20 milionů

Hlavní město: Canberra

Ostatní významná sídla: Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelaide

Úřední jazyk: angličtina

Měna: australský dolar

Náboženství: převážně křesťanství

Austrálie je státem na jižní polokouli. Stát tvoří stejnojmenný kontinent, dále ostrov Tasmánie a řada dalších menších ostrovů, které leží v Tichém a Indickém oceánu.

Australský svaz je nejmenším světadílem a současně šestým největším státem na světě. Rozkládá se po stranách obratníku Kozoroha.

Uluru

Austrálie – podnebí

V Austrálii jsou roční období přesně naopak, než je tomu u nás. Léto je od prosince do února, zima od června do srpna. Nejvhodnější dobou k návštěvě je tak leden, nicméně do země můžete obecně zavítat kdykoliv v průběhu roku.

Austrálie – kuchyně

Základní charakteristikou australské kuchyně jsou ryby a plody moře. Za národní jídlo se považuje fish and chips, čili ryby a hranolky. V nabídce jsou přitom různé druhy ryb a rybí speciality jsou opravdu lahodné.

Ryby najdeme v každé restauraci a ve většině z nich se připravují i plody moře (za poměrně levnou cenu). Součástí každého většího města je rybí trh, kde si každý den můžete vybrat z čerstvých úlovků od ryb až po kraby, ústřice, krevety či mušle. K trhu jsou připojeny i restaurace.

V některých turistických centrech můžete objevit fast – foody s rybími specialitami a plody moře (například chobotnice v omáčce apod.).

V Austrálii se můžete těšit na pestrou nabídku ovoce a zeleniny. Z důvodu, že se Austrálie rozkládá na několika podnebných pásech, lze vypěstovat snad všechny druhy ovoce a zeleniny, například jablka, hrušky, banány, mango, kokosy aj.

Austrálie je zemí rozmanité kuchyně. V restauracích seženete takřka cokoliv. Ve velkých městech jako je třeba Sydney nebo Melbourne jsou zřízené speciální restaurace jednotlivých světových kuchyní (řecké, italské, čínské, thajské, indické, japonské).

Čechy určitě zaujme restaurace Praha v Sydney. Mimochodem, tato restaurace již získala několikrát ocenění za nejlepší restauraci ve městě.

Austrálie se řadí k největším producentům a vývozcům vína na světě. Oblastí pěstování vína je hlavně Nový Jižní Wales a zdejší vinařská oblast Hunter Halley. Stejně tak v Jižní Austrálii je známá oblast Barossa Valley. Při výpravě do vinařských oblastí je nezbytnou součástí i ochutnávka.

Kromě vína je v Austrálii oblíbené i pivo, přičemž každý svazový stát se vyznačuje svým typickým pivem.

Mezi džusy je populární mangová příchuť.

Austrálie - lidé

Austrálie byla v minulosti trestaneckou kolonií zřízenou Brity. Odtud je odvozen místní vtip, že všichni mají za předka nějakého kriminálníka.

Současní Australané bývají charakterizováni jako přívětiví lidé, kteří v naprosté většině případů ochotně pomůžou. Jako turistu vás mohou překvapit jejich časté úsměvy a dokonce pozdravy. Jestliže potřebujete s něčím pomoci, oslovte nespěchajícího člověka a on vám obvykle rád poradí. Pokud byste snad měli stejnou cestu, klidně vás i doprovodí.

Australané rádi cestují po své zemi, a tak se kromě zahraničních turistů setkáte často s Australany z opačného konce země.

Známá australská města

Adelaide

Brisbane

Canberra

Darwin

Melbourne

Sydney

Tamworth

Některé další zajímavé oblasti Austrálie

Jižní Austrálie

Nový Jižní Wales

Queensland

Severní teritorium

Tasmánie

Victoria

Zámořská území

Západní Austrálie

Vánoční ostrov

Norfolk Island

Sydney

Velkoměsto Sydney je plné zajímavostí. Světově známá je především budova opery.

Centrem Sydney je čtvrť City Business District. Sydney můžeme v zásadě rozdělit na severní a jižní část, které jsou od sebe oddělené mořským zálivem. V centru Sydney raději sami nepoužívejte automobil, protože se s velkou pravděpodobností zapletete do různých jednosměrek a ulic.

Dominantou Sydney je Harbour Bridge naproti budovy opery. Opera v Sydney je architektonicky zcela jedinečná. Její speciální střecha se skládá z milionů malých částí a mění barvy podle slunce.

Co ještě v Sydney navštivte:

  • Královskou botanickou zahradu
  • Čínskou čtvrť a čínské zahrady
  • Národní námořní muzeum
  • Sladkovodní a mořské akvárium
  • Olympijský areál, kde se konaly letní Olympijské hry 2000
  • Pláže Bondy a Manly, nejznámější a nejoblíbenější pláže

Melbourne

Dalo by se říci, že Sydney a Melbourne mezi sebou tak trochu soupeří. Dvě města bývají porovnávány obyvateli i turisty. V Melbourne panuje odlehčená atmosféra, je to živé, ale přívětivé město.

Známou čtvrtí Melbourne je St. Kilda. V oblibě jsou zde pláže, lunapark a rušný noční život a různé společenské akce, zejména festivaly.

V Melbourne najdeme speciální atrakci pro turisty - večeře v jedoucí starodávné tramvaji.

Co navštívit v Melbourne:

  • Městské parky a zahrady – v Melbourne je spousta parků, avšak největším skvostem je Královská botanická zahrada
  • Muzea – Muzeum imigrace a další
  • Pomník vojákův – svým zpracováním se podobá jednomu ze sedmi divů světa, Mauzoleu v Halikarnasu
  • Jiné významné historické budovy a místa: Flinders Station, Spencer Street Station, Federation Square, Batman ´s Hill

V blízkosti Melbourne leží ostrov Phillip Island. Podívaná, kdy tučňáci večer vycházejí z moře na pláž, je známá pod názvem Penguin Parade a probíhá na území Národního parku Phillip Island Nature Park.

Oblíbená jsou i zdejší skaliska, kde žijí tuleni.

Phillip Island navíc poskytuje skvělé podmínky pro surfing.

Tasmánie

Tasmánie je jedno z vůbec nejosobitějších míst celé Austrálie, a to díky své přírodě. Tasmánie leží na stejnojmenném ostrově – jeho původní název byl Van Diemenova země. K Tasmánii jsou přiřazeny ještě některé menší ostrovy, například subantarktický ostrov Macquarie Island. Přírodní krásy představuje pobřeží a tasmánská vegetace.

Vánoční ostrov

Vánoční ostrov je sice blíže Indonésii, nicméně spadá pod administrativní území Austrálie.

Přes 60 % tohoto ostrova pokrývá národní park.

Typickými a rozhodně zajímavými zvířaty, které zde žijí, jsou kokosový krab a endemický druh Frigatebird.

Věděli jste, že…

… Název Austrálie je odvozen z latinského Australis a znamená „jižní“?

… v Austrálii se chová obrovské množství ovcí a Austrálie je na prvním místě ve světové produkci vlny?

… přes polovina Australanů žije v pěti největších městech: Sydney, Melbourne, Brosbane, Perth a Adelaide?

… podél severovýchodního pobřeží se táhne velký bariérový útes, což je nejdelší korálový útes na světě?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17004 (novesluzby.cz#21186)


Přidat komentář